اعتراض و اعتصاب در صنعت نفت؛ کارگران چه می خواهند؟

به گزارش مجله جهانگیر، شرایط بحرانی اقتصاد کشور در هفته های اخیر دوباره آتش اعتراض های کارگری را روشن کرده است. این اعتراض های به ویژه در جنوب کشور بوده و دولت هیچ واکنش مشخصی به آنها نشان نداده است. افزایش دستمزد و پرداخت به موقع حقوق ها مهمترین خواسته کارگران است.

اعتراض و اعتصاب در صنعت نفت؛ کارگران چه می خواهند؟

به گزارش خبرنگاران، اعتراضات کارگری این بار از صنعت نفت آغاز شده است، از این جهت مسئله ای قابل تامل و مهم محسوب می شود. اعتراضات در چند پالایشگاه نفت و صنایع پتروشیمی درهفته اخیر برگزار گشت. کارگران پالایشگاه های نفت و گاز و پتروشیمی آبادان، اهواز، ماهشهر، قشم، کنگان و لامرد و دشت آزادگان و فاز های 22 و 24 پارس جنوبی، کارگران نیروگاه برق پارس جنوبی، پالایشگاه گاز پارسیان در چند روز اخیر دست از کار کشیدند.

در این بین اعتراض ها در برخی دیگر صنایع از جمله کارگزان هفت تپه و هپکو اراک نیز ادامه دارد. اعتراض هایی که در این دو مجموعه مدت هاست که در جریان است.

خواسته اغلب کارگران معترض در صنعت نفت افزایش دستمزد و یا پرداخت به موقع آن است. این کارگران که در گرمای بسیار شدید فعالیت می کنند انتظار دارند در شرایط سخت اقتصادی کشور بتوانند با دریافتی خود به زندگی ادامه دهند.

بسیاری از کارگران معترض، تحت لوای شرکت های پیمانکاری فعالیت می کنند و این شرکت های به درستی به تعهدات خود عمل نمی کنند یا اینکه با اوضاع بد اقتصادی کشور دستمزد ها کفاف زندگی کارگران را نمی دهد و آن ها خواستار افزایش دستمزد هستند.

از جمله کارگران شرکت پیمانکاری همپا که در مجموعه شرکت پالایش پارسیان سپهر کار اتان گیری را انجام می دهد، آن ها چند روز پیش دست به اعتراض زدند. خواسته آن ها آنگونه که از سوی اداره کار شهرستان مُهر اعلام شده، افزایش دستمزد است، اما ظاهرا شرکت همپا با این کار مخالف است.

شرکت همپا اعلام کرده است که هرآنچه را که مطابق قانون کار و موارد و توافقات قبلی، متعهد است پرداخت می کند؛ اما کارگران با اشاره به سختی کار خود تاکید دارند که افزایش دستمزد ها باید اعمال شود.

این دور از اعتراض های کارگری از ابتدای هفته آغاز شد. ابتدا کارگران چند پالایشگاه و پتروشیمی در جنوب کشور اعتراض کردند و پس از آن کارگران چند نیروگاه برق از جمله در تبریز، مشهد، سیکل ترکیبی پارس جنوبی، نیروگاه برق رودشو تهران نیز به اعتراض ها پیوستند.

مطالبه اغلب کارگران رفع تبعیض در پرداخت حقوق و مزایا بین کارگران رسمی و قرارداد مستقیم و پیمانکاری، بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و بهبود شرایط سرویس های ایاب و ذهاب با توجه به شرایط بد آب وهوایی است.

بیشتر معترضین کارگرانی هستند که به صورت پیمانکاری فعالیت می کنند. آن ها معتقدند شرکت های پیمانکاری متناسب با سودی که دریافت می کنند به حقوق و مزایای کارگران خود توجه نشان نمی دهند.

روز سه شنبه خبرگزاری ایلنا در گزارشی از تجمع کارگران پتروشیمی رازی به نقل از یک کارگر معترض نوشت: مدیرعامل شرکت قول پرداخت یک حقوق پایه به عنوان پاداش به ما داده بود، ولی متأسفانه این موضوع فقط شامل کارکنان رسمی شد.

به همین دلیل هفتم مرداد ماه یک کارگر در پتروشیمی ماهشهر به نام ابراهیم عرب زاده جان خود را بر اثر گرمازدگی از دست داد. به گزارش ایلنا، او کارگر پیمانکاری به نام شرکت تهران جنوب بود. مرگ او در افزایش اعتراض ها بی تاثیر نبوده است.

اعتراض کارگران صنعت نفت از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند به ادامه اعتراضات کارگری دامن بزند با این حال تا به امروز نه وزارت نفت و نه هیچ مقام رسمی دیگری در این باره واکنش نشان نداده است.

حضور کننده مجلس درجمع معترضان هفت تپه

ادامه اعتراضات در هفت تپه

همزمان با اعتراض های کارگران صنعت نفت، کارگران نیشکر هفت تپه نیز به اعتراضات خود ادامه دادند و حتی دامنه آن را گسترده تر کردند. البته اعتراضات کارگران هفت تپه از یک ماه و نیم پیش آغاز شده بود.

لغو خصوصی سازی و پرداخت حقوق معوق از جمله خواسته های این کارگران است. کارگران هفت تپه می گویند سه ماه است حقوق نگرفته اند.

اعتراض کارگران هفت تپه همزمان با برگزاری دادگاه امید اسدبیگی مدیرعامل این کارخانه که متهم به فساد اقتصادی است، اجرا شده است. هفته پیش غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه به کارگران این مجموعه توصیه کرده بود که کار را تعطیل نکنند.

در همین رابطه روز شنبه 11 مرداد، سه کننده مجلس به جمع کارگران معترض مقابل فرمانداری شوش رفتند. این امیدواری وجود دارد با حضور کنندگان در میان کارگران بررسی مطالبات فوری آن ها سرعت بیشتری بگیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 913

به "اعتراض و اعتصاب در صنعت نفت؛ کارگران چه می خواهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض و اعتصاب در صنعت نفت؛ کارگران چه می خواهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید