ترس در آسمان؛ از پرواز تهران به استانبول تا فرودگاه ماهشهر ، مرور حوادث ناوگان حمل و نقل هوایی کشور در روزهای اخیر

به گزارش مجله جهانگیر، حوادث هوایی در روزهای اخیر به خبری تکراری تبدیل شده است. پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی، نقص فنی هواپیمای تهران-استانبول، نقص فنی در پرواز گرگان و حالا خروج هواپیما از باند فرودگاه در ماهشهر تنها در چهار روز رخ داده است.

ترس در آسمان؛ از پرواز تهران به استانبول تا فرودگاه ماهشهر ، مرور حوادث ناوگان حمل و نقل هوایی کشور در روزهای اخیر

از سفر با تور لحظه آخری استانبول 99 لذت ببرید. شهر زیبای استانبول یادگاری از حکمرانان قدرتمند عثمانی که در دوران شکوهشان شهری عظیم پایه ریزی کرده بودند.

آن بالا چه خبر است؟ سئوالی که این روزها، ماموران برج مراقبت از خلبانان تجاری و مسافربری در آسمان ایران می پرسند، افزایش ناگهانی حوادث هوایی در روزهای اخیر، نگرانی زیادی در بین مردم به وجود آورده، مسافرانی که کار و زندگی شان وابسته به سفر است و مجبورند با هواپیما سفر نمایند.

افزایش ناگهانی حوادث هوایی در ایران، نشانه چیست؟ آیا قطعات فرسوده هواپیماها و تحریم صنایع هوایی توسط آمریکا باعث شده جان مسافران به خطر بیفتد یا اینکه خطای انسانی در کادر پروازی، ماموران برج مراقبت و کنترل زمینی یا شرایط جوی، یخ زدگی باند فرودگاه ها و عوامل دیگر، باعث شده است حوادث هوایی افزایش چشمگیر پیدا کند؟ امروز هم یک هواپیمای بوئینگ باریک پیکر MD83 با 136 مسافر و کادر پروازی از باند فرودگاه ماهشهر خارج شد و پس از آنکه ارابه هوایپما (چرخ های فرود) کنده شد، به فنس های انتهای باند 2705 متری فرودگاه ماهشهر برخورد کرد و به میان اتوبان ماهشهر-اهواز رفت.

با این که سازمان هواپیمایی کشوری می گوید حال همه مسافران خوب است، ولی فیلم های منتشر شده از مسافران هواپیمایی کاسپین پرواز ماهشهر که با اضطراب فراوان، از تجربه وحشتناک خود می گویند، نشان می دهد شاید در ظاهر، خون از بینی کسی نیامده، ولی روان آنها به شدت دچار ضربه شده است. یکی از مسافران در بیان تجربه ترس آور خود از این فرود می گوید: هواپیما با سرعت بسیار زیادی در فرودگاه روی زمین نشست و اصلا ترمز نگرفت. پس از آن گویی به مانعی برخورد و سرعتش کم شد و بعد از باند فرود خارج شد و از فرودگاه بیرون رفت.

جزئیات تازه از خروج هواپیمای کاسپین از باند فرودگاه ماهشهر+ تصاویر | خلبان دیر لندینگ کرد؟

فیلم | خروج هواپیمای کاسپین از باند فرودگاه ماهشهر

این تجربه، عینا برای مسافران یک هواپیمای مشابه MD80 که در دوشنبه گذشته در فرودگاه مشهد به زمین نشست، تکرار شده بود. آنها هم از فرود ناگهانی و ترمز شدید هواپیمای شیراز-تهران پس از فرود در فرودگاه شهید هاشمی نژاد سخن می گفتند و اینکه شدت فرود به حدی بود که هواپیما چند بار به سمت چپ و راست منحرف شد ولی نهایتا، این پرواز با کمال امنیت و سلامت، مسافران خود را به مقصد رساند.

علاوه بر این حوادث، دیروز یک هواپیمای مسافربری دیگر در گرگان دچار حادثه شد. کادر پروازی هواپیمای قشم ایر در فرودگاه گرگان پس از سوار کردن 85 مسافر و آمادگی برای آغاز پرواز، متوجه شدند که یکی از موتورها دچار آتش سوزی در خروجی (back fire) شده است و بلافاصله با فرود در گرگان، هواپیما را تخلیه کردند.

دو روز پیش هم پرواز تهران-استانبول همه را جان به لب کرد. چون این هواپیما پس از بلند شدن از فرودگاه مهرآباد، ناگهان آغاز کرد دور خود و بر فراز استانهای تهران و البرز پرواز کردن. حدود 7 بار هواپیما جهت بزرگی را در هوا پیمود تا اینکه شبکه های اجتماعی گفتند این هواپیما دچار کاهش ناگهانی ارتفاع شده و از صحنه رادارها خارج شده است. لحظاتی پس از آن، تعیین شد هواپیما توانسته مسافرانش را صحیح و سالم در فرودگاه مهرآباد پیاده کند.

سازمان هواپیمایی کشوری هم در اطلاعیه ای، نسبت به تکذیب خبر بسته نشدن چرخ های هواپیما شرح داد و نوشت: نقص فنی کوچکی در این هواپیما باعث شده بود تا کادر پروازی با دور زدن روی تهران و کرج، سوخت هواپیما را مصرف و برای فرود، وزن پرنده را کاهش دهند و در نهایت، هواپیما بدون اینکه کوچکترین آسیبی به مسافران برسد، در مهرآباد پیاده شدند و با هواپیمای دیگری به مقصد خود در غرب ترکیه، رسیدند.

البته فیلم های منتشر شده از هواپیمای تهران-استانبول نشان می داد پوسته موتور سمت راست هواپیما آسیب جدی دیده و شعله آتش در میان آن، هویداست.

با به خیر گذشتن این سوانح و اینکه تا به امروز خبری درباره تلفات و خسارات جانی در این سوانح مخابره نشده است، مسافران و خانواده نگران آنها نفسی به آسودگی کشیدند ولی امروز باز هم خبر نگران نماینده دیگری در سایت های مربوط به صنعت هوانوردی کشور منتشر شد. تعداد زیادی از پروازهای داخلی به دلایل نامعلومی، لغو شده است.

از جمله پرواز شماره IRB937 که قرار است در ساعت 22 از مبدا تبریز به مقصد تهران حرکت کند لغو شده است. همچنین پرواز شماره IRB975 که ساعت 11 صبح امروز از مبدا زاهدان به مقصد تهران باید حرکت می کرد، لغو شد. علاوه بر آن پرواز شماره TBZ5696 که ساعت 21:10 از مبدا آبادان به مقصد تهران حرکت داشت لغو شد.

پرواز دیگری از بندرعباس به تهران و از مشهد به شیراز هم لغو شد. پرواز دیگری از اهواز به تهران و دو پرواز از رشت به تهران هم لغو شده است که نشان می دهد موضوع لغو پروازها مسئله جدی برای حمل و نقل مسافران شده است.

منبع: خبرآنلاین

منبع: چمدان
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 402

به "ترس در آسمان؛ از پرواز تهران به استانبول تا فرودگاه ماهشهر ، مرور حوادث ناوگان حمل و نقل هوایی کشور در روزهای اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس در آسمان؛ از پرواز تهران به استانبول تا فرودگاه ماهشهر ، مرور حوادث ناوگان حمل و نقل هوایی کشور در روزهای اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید