آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کند، ورود نهادهای مختلف به بحث کنکور چالش است

به گزارش مجله جهانگیر، رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه آموزش و پرورش نتوانسته است سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کند، گفت: متاسفانه آموزش و پرورش در این سال ها نتوانسته سوابق تحصیلی را به خوبی اجرا کند، نمراتی که به دانش آموزان داده می شود، به گونه ای است که نمی توانند خوب و بد را از هم تفکیک کنند.

آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کند، ورود نهادهای مختلف به بحث کنکور چالش است

به گزارش مجله جهانگیر، دکتر محمود نیلی احمدآبادی امروز(یکشنبه) در دومین نشست تخصصی کنکور؛ چالش ها و راهبردها که با حضور رؤسای دانشگاه ها در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار گشت با تاکید بر اینکه بزرگترین مشکل در بحث کنکور، ورود دستگاه های مختلف و دخالت آنها در این موضوع است، گفت: به طور مثال ما در کنکور دکتری مسئله ای نداشتیم اما مجلس ورود و قوانینی را ایجاد کرد؛ آن هم در زمانی که می توانستیم خودمان مدیریت کنیم. به نظر می رسد اگر ورود دستگاه های دیگر به این حوزه به حداقل برسد، بخشی از مسائل از بین می رود.

وی در ادامه تاکید کرد: تجربه ثابت کرده وقتی افراد ذینفع در کنار یکدیگر جمع شوند، 90 درصد مسائل حل می شود. ما به دنبال جذب بهترین ها در دانشگاه هستیم به همین دلیل دانشگاه جایی نیست که شکلی از فساد در آن ایجاد شود.

رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: قبل از انقلاب، مسیرهای مختلفی را برای پذیرش دانشجو داشتیم به نظر من، بستن یک قالب برای دانشگاه ها اشتباه است و بهتر است از این چارچوب محدود بیرون بیاییم و تنوع بخشی ایجاد کنیم.

به گفته وی، آنچه اتفاق افتاده این است که تقاضا برای برخی رشته ها کم شده و می توانیم بدون کنکور دانشجو جذب کنیم. نکته مهم این است که رقابت همیشه برای رشته های پرطرفدار بوده است؛ به طوری که همچنان رشته های مهندسی، حقوق، جامعه شناسی و معماری جزو رشته های پرطرفدار محسوب می شوند.

نیلی اظهار کرد: زمانی که فرد وارد دانشگاه می شود، ما هرگونه انعطاف را از دانشجو و دانشگاه می گیریم، در واقع وقتی که نوجوانی به 18 سالگی می رسد، به او می گوییم که باید تصمیم زندگی خود را در همان 18 سالگی بگیرد و فرصت بعدی برای او وجود ندارد. یا به او می گوییم اگر بخواهی از دانشگاه انصراف دهی، اجازه نخواهی داشت دوباره در آزمون شرکت کنی. اگر دانشجوی پسر هم باشی، باید به سربازی بروی.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: پیشنهاد من این است که اگر دانشجویی وارد دانشگاه می شود، بر اساس نمره سنجش، نمره معدل و علاقه ، به این فرد حق انتخاب رشته داده شود. یا برای دانشجویان پسر، سربازی را در سقف سنوات او ببندیم.

بنا به گفته نیلی، در حال حاضر ما دانشجوی المپیادی در دانشگاه داریم که به اصرار والدین خود به رشته مهندسی آمده اما تمام علاقه اش رشته هنر است و در حال حاضر مشروط شده است. ما بچه را بیمار کردیم، چون اجازه انتخاب رشته به او ندادیم. به نظر می رسد که باید به دانشجویان پس از ورود به دانشگاه، اجازه جابجایی دهیم.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه تقاضا برای رشته های پزشکی در حال حاضر به شدت افزایش یافته است، اضافه کرد: اینکه هدف را مبارزه با مؤسسات کنکور بگذاریم، درست نیست چرا که بخش زیادی از مسائلی که در بحث کنکور وجود دارد، ناشی از قوانینی است که وضع کرده ایم و به فرد می گوییم که در امتحان چهار ساعته باید تصمیم خود را بگیرد.

رئیس دانشگاه تهران گفت: باید برای مقطع کاردانی ارزش قائل شویم. در کشورهای دنیا در مقاطع کاردانی، اشتغال و حقوق خوبی دارند. متاسفانه آموزش و پرورش در این سال ها نتوانسته سوابق تحصیلی را به خوبی اجرا کند، نمراتی که به دانش آموزان داده می شود، به گونه ای است که نمی توانند خوب و بد را از هم تفکیک کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 186

به "آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کند، ورود نهادهای مختلف به بحث کنکور چالش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کند، ورود نهادهای مختلف به بحث کنکور چالش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید