شروع اجرای طرح های فراوری پروپیلن از پروپان در ماهشهر

به گزارش مجله جهانگیر، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از شروع اجرای طرح های فراوری پروپیلن از راستا پروپان (PDH) در منطقه ماهشهر اطلاع داد.

شروع اجرای طرح های فراوری پروپیلن از پروپان در ماهشهر

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بهزاد محمدی صبح امروز (سه شنبه 16 دی ماه) ضمن بازدید از طرح های پتروشیمی منطقه ویژه مالی پتروشیمی ماهشهر گفت: منطقه ویژه مالی پتروشیمی ماهشهر، مرکز نخست توسعه صنعت پتروشیمی است، به طوری که یک سوم از مقادیر کل فراوری و درآمد صنعت پتروشیمی به این منطقه اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون 30 درصد از صنعت پتروشیمی در ماهشهر مستقر شده است، اضافه نمود: یکی از اهداف و برنامه های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این منطقه، اجرای طرح های صنایع پایین دستی پتروشیمی و توسعه آن در منطقه است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تاکید بر اهمیت بازدیدهای میدانی از فرایند اجرای طرح های پتروشیمی، یکی از اهداف این بازدیدها را واکاوی مسائل و چالش های پیش روی مجریان طرح های پتروشیمی به ویژه طرح های جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی دانست و ادامه داد: چهار طرح انیدریدمالئیک پتروکیمیای ابن سینا، طرح های PDH سلمان فارسی و هیرسا پلیمر سهند و نیز پتروناد آسیا برای نخستین بار در کشور در دست اجرا هستند.

رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه های این شرکت در جهش سوم صنعت پتروشیمی فراوری پروپیلن از راستا پروپان است، گفت: پروپیلن یکی از محصولات حیاتی صنعت پتروشیمی است که پروژه PDH سلمان فارسی آغازی برای افزایش فراوری ظرفیت های این محصول گران و ارزشمند در این صنعت است.

هدف گذاری برای بهره برداری از پتروشیمی سلمان فارسی در 1401

وی با اشاره به اینکه پروژه پتروشیمی سلمان فارسی که نخستین طرح در زنجیره فراوری پروپیلن از راستا پروپان در سبد جهش سوم صنعت پتروشیمی است، توضیح داد: این طرح با دانش فنی خارجی در حال اجراست، امیدواریم در سال 1401 با ظرفیت فراوری سالانه 450 هزار فراوری پروپیلن به بهره برداری برسد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره پروژه شرکت پتروشیمی پتروکیمیای ابن سینا گفت: طرح انیدریدمالئیک این شرکت پتروشیمی که در سبد طرح های جهش دوم است که امیدواریم این طرح در بهار 1400 به بهره برداری برسد.

وی درباره اجرای طرح PDH پتروشیمی هیرسا پلیمر سهند، یادآور شد: این طرح پتروشیمی یکی دیگر از طرح های فراوری پروپیلن از راستا پروپان و تکمیل زنجیره تا فراوری پلی پروپیلن است که هم اکنون با تامین شدن دانش فنی، پیش بینی می گردد این طرح در سبد جهش سوم تا سال 1401 با ظرفیت فراوری سالانه 150 هزار تن به بهره برداری برسد.

محمدی با اشاره به اجرای طرح های صنایع پایین دستی در منطقه ماهشهر، درباره طرح پتروناد آسیا گفت: این طرح یکی از جذابترین طرح های پتروشیمی در بخش صنایع پایین دستی است که در سال 1401 به بهره برداری می رسد و با بهره برداری از این طرح، صنعت پتروشیمی از واردات آمین های (MDEA) مورد احتیاج صنعت بی احتیاج خواهد شد.

معاون وزیر نفت پس از بازدیدهای میدانی از طرح های پتروشیمی، در نشست هایی که با حضور مدیران و مجریان این طرح ها برگزار گردید، تاکید نمود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بحث های تامین خوراک، دسترسی به امکانات، یوتیلیتی ها و زیرساخت ها، برطرف چالش ها و موانع پیش رو اجرای طرح های پتروشیمی کوشش و اهتمام ویژه ای دارد، ولی در مقابل انتظار داریم که طرح های پتروشیمی نیز نسبت به اجرای تعهدها و برنامه های خود متعهد باشند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1188

به "شروع اجرای طرح های فراوری پروپیلن از پروپان در ماهشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع اجرای طرح های فراوری پروپیلن از پروپان در ماهشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید