8 عروسک شیطانی فیلم های ترسناک؛ از آنابل تا چانکی

به گزارش مجله جهانگیر، در این مطلب به عروسک های معروف با روح شیطانی در فیلم های ترسناک نگاهی می اندازیم.

8 عروسک شیطانی فیلم های ترسناک؛ از آنابل تا چانکی

چاکی، آنابل، بیلی و اسلپی تنها چند نام ترسناک از اسباب بازی هایی هستند که در این سال ها در فیلم های ترسناک به نمایش درآمده اند و با چشمان عجیب شیشه ای، پوست سرد پلاستیکی، چوبی یا چینی و حرکات آرام و وهم آور خود در دل تماشاگران آشوب به پا می کنند. بیشتر عروسک ها برای ایجاد احساس امنیت و دوستی ساخته می شوند، اما وقتی نور از بالای صورت این اسباب بازی های دوست داشتنی بر آن ها می تابد، جور دیگری به نظر می رسند. این دوستان پلاستیکی که در فیلم های ترسناک زنده می شوند می توانند به راحتی آسایش تماشاگران را بر هم بزنند و مخاطبان را به یک گردباد جهنمی از داستان اسباب بازی ها بکشند. به نوعی نقش ها جابجا می شوند و صاحبان عروسک بازیچه دست این شیاطین پلاستیکی می شوند.

عروسک ها در فیلم های ترسناک به دلایل متفاوت می توانند خطرناک باشند. برخی جان می گیرند و پا بر زمین می گذارند و در پی طعمه هایشان می دوند و برخی با جادوی سیاه نفرین می شوند و هرکجا که حضور داشته باشند، حادثه و مرگ به ارمغان می آورند.

در ادامه نگاهی به چهره عروسک هایی می اندازیم که ممکن است باعث گردد برخی از شما کمی از اسباب بازی های خودتان یا فرزندانتان بترسید.

1. آنابل در فیلم های آنابل (Annabelle)

آنابل (Annabelle) محصول 2014، آنابل؛ آفرینش (Annabelle: Creation) محصول 2017، آنابل به خانه می آید (Annabelle Comes Home) محصول 2019

آنابل یکی از عروسک های دست سازی است که ممکن بود برای خالقش، مانند پینوکیو برای ژپتو دوست داشتنی باشد. اندازه آنابل به خودی خود ترسناک است. این پیکره اهریمنی تقریبا به اندازه یک دختربچه واقعی است. ترسناک تر از آنچه که برای اولین بار در سال 2014 به تصویر کشیده شد، داستان پشت پرده این عروسک است. آنابل در واقع بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است، به جز اینکه عروسکی که در فیلم می بینیم شبیه نسخه واقعی نیست. نسخه واقعی در موزه لورن و اد وارن که یک زوج محقق در زمینه مسائل ماوراالطبیعه بودند، در محفظه ای شیشه ای از کلیسای مقدس نگهداری می گردد. روی این محفظه یک علامت بزرگ وجود دارد که نوشته شده است: هشدار؛ به هیچ وجه باز نکنید. گفته می گردد که یکی از حاضران در موزه که تصمیم گرفته این تابلو را نادیده بگیرد و عروسک را تحریک کند، پس از بیرون رانده شدن از طریق اد وارن، دچار سانحه مرگبار با موتورسیکلت شد.

این اولین باری نیست که عروسک های تسخیر شده باعث تصادف و مرگ می شوند، در وب سایت وارن ها توضیح داده شده که چگونه عروسک ماشین آن ها و کشیش را دستکاری کرده و باعث انحراف خودروها و خرابی ترمزها شده است. اد وارن در وب سایتشان هشدار می دهد که نباید شیطان را به چالش بکشیم و هیچ کس قدرتمندتر از او نیست.

2. چاکی در فیلم های بازی بچگانه (Childs Play)

بازی بچگانه (Childs Play) محصول 1988، بازی بچگانه 2 (Childs Play 2) محصول 1990، بازی بچگانه 3 (Childs Play 3) محصول 1991، عروس چاکی (Bride of Chucky) محصول 1998، فرزند چاکی (Seed of Chucky) محصول 2004، نفرین چاکی (Curse of Chucky) محصول 2013، بازی بچگانه (Childs Play) محصول 2019

چاکی، عروسک مو قرمز، قطعا به زیبایی و دوست داشتنی بودن عروسک های تپل و بامزه نیست. وقتی یک روح شیطانی از طریق جادو در جان چاکی رسوخ کرد، او به یک موجود بسیار بسیار خبیث تبدیل شد. در بازی بچگانه، چاکی تا اندازه ای دوست دارد که بازی کند، اما نه با بچه ها، آن هم نه به روش های معمول. اسباب بازی های مورد علاقه چاکی اشیا تیز و کشنده ای مانند چاقو و چکش هستند که با استفاده از آن ها قربانیان خود را می کشد. علی رغم پاهای عروسکی چاق چاکی، این روانی لاستیکی سریع است و جثه کوچکش مهارت او را در مخفی شدن بیشتر می کند.

چیزی که بیشتر مردم نمی دانند این است که قرار بود چاکی با نام جن زده ترین عروسک در جهان با نام رابرت عروسک معرفی گردد. طبق گزارشاتی، شخصی به نام رابرت اوژن اوتو عروسک رابرت را از خدمتکار اهل باهامی اش در سال 1904 دریافت کرد. گفته می شد که این زن در جادوی سیاه مهارت داشته و آن را جادو کرده و اندکی پس از داشتن عروسک، ژن شروع به صحبت با آن کرد، و به پدر و مادرش گفت که این عروسک اسباب بازی هایش را از بین می برد و وسایل خانه را خراب می کند. حتی همسایه ها گزارش دادند زمانی که کسی در خانه نیست، عروسک در خانه راه می رود. رابرت عروسک نفرین شده اکنون در موزه مارتلو شرقی (East Martello) واقع در کی وست حبس شده است. گفته می گردد که تا به امروز، وسایل الکترونیکی در حضور رابرت از کار می افتند و اگر می خواهید از او عکس بگیرید اول باید اجازه بگیرید! جذابیت قصه های ترسناک این عروسک تا به امروز همچنان به قدرت خود باقی است و ممکن است داستان های نو دیگری هم از او ساخته گردد.

3. دلقک در فیلم ارواح خبیثه (The Poltergeist)

عروسک دلقک حضور کوتاهی در فیلم ارواح خبیثه داشت اما همین حضور کوتاهش ترسناک ترین سکانس های فیلم را بوجود آورد. او در این فیلم کلاهی مانند کلاه ساحر میکی موس در فانتزیا محصول 1940 به سر دارد، که احتمالا ابتدا احساس راحتی و اعتماد به رابی (با بازی الیور رابینز) و بینندگان القا می کند. اما بلافاصله با کشیدن رابین به زیر تختش همه چیز عوض می گردد. دایره های روی گونه هایش را در سال 2004 روی صورت عروسک بیلی در فیلم اره دوباره می بینیم. نیازی به گفتن نیست، صرف نظر از آنچه که این صحنه در چه زمانی یادآوری می گردد، درس فیلم این است: اگر می خواهید از بچه هایتان مراقبت کنید، آن ها را از عروسک های دلقک دور نگه دارید.

4. تینای سخنگو در فیلم منطقه نیمه روشن (The Twilight Zone)

نام من تینای سخنگو است و می خواهم تو را بکشم این کلماتی است که طی اپیزود دهه 60 منطقه نیمه روشن با نام عروسک زنده مخاطبان را لرزاند. در این قسمت، دختربچه ای به نام کریستی از مادرش عروسکی که اتفاقا نام آن آنابل است هدیه می گیرد، اما این عروسک برای ناپدری دختر ناخوشایند است. عروسک هم که نسبت به او احساس تنفر می کند، از برنامه گفتارهای معمول خود خارج می گردد و عبارات تهدیدآمیز خودش را ارایه می دهد. تهدیدها بعدا به اقداماتی تبدیل می شوند و در پایان، ادعای دختر کوچک تایید می گردد که تینا واقعا خراب کاری می کند، حرف می زند و حتی مرتکب قتل می گردد.

5. براهامز در فیلم پسر (The Boy)

پسر فیلمی است که به راحتی داستانش لو می رود، پس بهتر است تنها به این بسنده کنیم که این فیلم ترسناک روانشناسانه یک عروسک ترسناک به نام براهامز دارد. عروسک براهامز، در ترساندن مخاطبان بسیار عالی عمل می کند و سرپرست او، گرتا، که برای مراقبت از یک عروسک پلاستیکی استخدام شده، باید طبق یک سری قوانین از پیش مشخص شده از او نگهداری کند. چهره براهامز دقیقا مانند یک پسربچه واقعی است. در صورت او نه خبری از چشم های قرمز و خونین است و نه ویژگی عجیبی که او را ترسناک جلوه دهد. اما چیزی که در این عروسک دلهره آور است، صورت بی روح و خنثی اوست که به بیننده می گوید باید منتظر اتفاقی ناگوار باشد. قسمت دوم این فیلم هم با نام براهامز؛ پسر 2 (Brahms: The Boy II) در سال 2020 اکران شد اما متاسفانه نتوانست نظر مخاطبان و منتقدان را به درستی جلب کند.

6. بیلی در فیلم سکوت مطلق (Dead Silence)

بیلی در سکوت مطلق محصول 2007 بیشتر عروسک نمایشی است تا عروسک اسباب بازی، اما خصوصیات اصلی ترسناک این دو تقریبا یکسان است. علاوه بر این، پاپیون بزرگ قرمز بیلی مانند کاراکتر بچه هاه پی وی هرمان کمی عنصر وهم آلود را به او اضافه می کند که با پوزخند تهدیدآمیز و موهای براق او بیشتر تقویت می گردد.

فیلم سکوت مطلق داستان جیمی اشن (با بازی رایان کوانتن) را روایت می کند که برای فهمیدن راز مرگ همسرش به زادگاه وحشتناک خود برمی گردد. او متوجه افسانه ترسناک مری شاو (عروسک گردان نمایشی) می گردد که یک قاتل باالفطره بوده و پس از مرگش همچنان حضور وهم انگیزش در شهر احساس می گردد. جیمی متوجه می گردد که بیلی، عروسکی که به صورت ناگهانی جلوی درب خانه آن ها پیدا شده بود، ارتباط مستقیمی به مرگ همسرش دارد.

7. بیلی در فیلم اره (Saw)

به نظر می رسد بیلی فیلم اره برادر دوقلو و هم نام بیلی در فیلم سکوت مطلق باشد. یک عروسک خبیث دیگر در سال 2014 با پاپیون قرمز و کت و شلوار راهی سینماها شد، اما این بار او با استفاده از سه چرخه راهی اعماق ترس های ما شد. بیلی با لب های سرخ و چشم های قرمز ودایره هایی شبیه به سیبل بر روی گونه هایش، مانند تلنگری است که به بیننده می گوید: در این فیلم خون زیادی ریخته می گردد. چهره دلقک او یادآور شخصیت های قاتلی مانند جوکر و هارلی کوین است، در حالی که تاکسیدویی (لباس رسمی) که پوشیده نشان دهنده این است که همیشه برای مرنام خاکسپاری یک قربانی آماده است. این عروسک پیام رسان جان کرامر، قاتل فیلم است و تمایل دارد با یک نوار صوتی کوچک از دستورالعمل ها در صحنه ظاهر گردد که به قربانیان می گوید برای رهایی از بند و شکنجه و مرگ چه کاری باید انجام دهند تا بتوانند زنده بمانند.

8. اسلپی در سریال مورمور (Goosebumps)

سریال مورمور (Goosebumps) محصول 2015، مورمور2؛ هالووین جن زده (Goosebumps 2: Haunted Halloween) محصول 2018

چه کسی می تواند چهره ای مانند اسلپی را فراموش کند؟ بچه های دهه 70 مطمئنا نمی توانند. سریال مورمور محصول 1996 یک گلچین از داستان هایی است در مورد نوجوانان و جوانان که در موقعیت های وحشتناک و غیرمعمولی قرار می گیرند، که معمولا شامل عناصر ماوراالطبیعه یا غیب شدن است. عروسکی که در بازسازی های سریالی مورمور 2015 و 2018 دیده می گردد، فاقد فاکتور مهیبی است که نسخه اصلی آن داشت. همانطور که در سایر فیلم های ذکر شده در بالا دیده می گردد، بینندگان بار دیگر با عروسکی رو به رو می شوند که یک پاپیون بزرگ قرمز و یک کت و شلوار به تن دارد. اینجا الگویی را حس نمی کنید؟ شاید مدیران اره و سکوت مطلق هر دو از طرفداران آر ال استاین، نویسنده خلاق داستان های ترسناک باشند.

منبع: Hollywoodreporter

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1485

به "8 عروسک شیطانی فیلم های ترسناک؛ از آنابل تا چانکی" امتیاز دهید

10 کاربر به "8 عروسک شیطانی فیلم های ترسناک؛ از آنابل تا چانکی" امتیاز داده اند | 3.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 عروسک شیطانی فیلم های ترسناک؛ از آنابل تا چانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید