کشف ترسناک دربارۀ نئاندرتال ها؛ آیا آن ها هم نوع خوار بودند؟

به گزارش مجله جهانگیر، غار Toll de Moià یک سیستم غار بین شهر های Moià و Tona در استان بارسلون اسپانیا است. این غار که در دره تاِرنت مال واقع شده، با حل کردن سنگ آهک نئوژن شکل گرفته که یک سیستم 2 کیلومتری ایجاد نموده است.

کشف ترسناک دربارۀ نئاندرتال ها؛ آیا آن ها هم نوع خوار بودند؟

به گزارش فرادید، در مطالعات پیشین، چندین بقایای جانوری از دوره های پلیستوسین پسین و میانی پیدا شده است، از جمله خرس های غار (Ursus spelaeus)، کفتار ها (Crocuta crocuta spelaea)، اسب (Equus ferus)، گوزن قرمز (Cervus elaphus) و نیاگاو (Bos primigenius).

در دوران پارینه سنگی میانه، گروه هایی از نئاندرتال ها در این غار سکونت داشتند که در اکتشافات قبلی شواهد آن شامل سه کودک نئاندرتال و ابزار سنگی پیدا شد.

اما در مطالعه ای که اخیرا به وسیله باستان شناسان مؤسسه دیرینه اکولوژی انسانی و تکامل اجتماعی کاتالونیا (IPHES) و مؤسسه CERCA انجام شد، محققان تکه هایی از جمجمه یک نوجوان نئاندرتال و یک استخوان ترقوه را پیدا کردند.

چندین علامت برش روی این بقایا وجود داشت که نشان می داد به وسیله نئاندرتال های دیگر ایجاد شده اند و احتمالاً به وسیله بستگانشان در فعالیت های مرتبط با هم نوع خواری خورده شده اند. بقایای شناسایی شده دیگر احتمالاً برای دسترسی به مغز استخوان و سایر مواد مغذی موجود در استخوان ها، تکه تکه شده اند.

قدمت این یافته ها مربوط به 52000 سال پیش است که در ورودی غار روی سطح پراکنده شده و با استخوان ها و دندان های حیوانات دیگر شکارشده به وسیله ساکنان نئاندرتال ترکیب شده اند.

به گفته محققان: این نخستین مورد ثبت شده هم نوع خواری میان نئاندرتال ها نیست، اما نخستین مورد شناسایی شده در جنوب کاتالونیا است. اگرچه به نظر نمی رسد هم نوع خواری میان این انسان های اولیه اتفاق رایجی بوده باشد، اما مکان هایی در اروپا وجود دارد که وجود چنین سنت هایی در آن ها تایید شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1402 بروزرسانی: 4 تیر 1402 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 2024

به "کشف ترسناک دربارۀ نئاندرتال ها؛ آیا آن ها هم نوع خوار بودند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ترسناک دربارۀ نئاندرتال ها؛ آیا آن ها هم نوع خوار بودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید