کاهش شدت جمع آوری بچه ها کار و خیابان در تهران

به گزارش مجله جهانگیر، معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران از تشکیل جلسات هم اندیشی با سازمان های مردم نهاد و نمایندگان شهرداری برای مرور و برطرف نواقص و دستورالعمل طرح جمع آوری بچه ها کار و خیابان اطلاع داد.

کاهش شدت جمع آوری بچه ها کار و خیابان در تهران

مهشید موقر در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه فرآیند جمع آوری بچه ها کار و خیابان مانند گذشته پیگیری می گردد، اضافه کرد: براساس گزارش اورژانس اجتماعی تهران، اتومبیل های سیار این مرکز هرجا شاید این بچه ها باشند آنها را به مراکز سازمان بهزیستی برای پیگیری وضعیتشان منتقل می نمایند. مراکز غیردولتی نیز همچنان آمادگی پذیرش این بچه ها را دارند با این وجود از شدت و سرعت جمع آوری مرحله اول کاسته شده و اعتبار جدیدی برای این منظور در نظر گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه جلسات مشورتی از سوی سازمان بهزیستی با سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه کودک، شهرداری و مجموعه های همکار در برگزاری مرحله اول طرح سال جاری به شکل هفتگی در محل شیرخوارگاه آمنه در حال برگزاری است، ادامه داد: سازمان بهزیستی در کوشش است تا با این اقدام به مرور دستورالعمل های طرح جمع آوری بچه ها کار و خیابان بپردازد و نسبت به بهبود و رفع نواقص آن اقدام کند به این ترتیب اورژانس اجتماعی نیز با رویکرد تخصصی در این طرح مشارکت خواهد داشت.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران با انتقاد از بعضی نواقص موجود در این طرح نیز گفت: برای مثال هنوز سامانه ای برای ثبت اطلاعات بچه ها جمع آوری شده وجود ندارد به همین دلیل تعیین نیست هر کودک چند بار جمع آوری و به مراکز بهزیستی منتقل شده است.

موقر همچنین با تاکید بر اینکه باید مشکل بچه ها کار و خیابان به شکل ریشه ای رفع گردد شرح داد: بخشی از این بچه ها مورد سوءاستفاده خانواده هایشان قرار می گیرند که در این حالت باید مشکل آنها نه به شکل مقطعی بلکه ریشه ای رفع گردد. براساس اطلاعات جمع آوری شده از این بچه ها در مجموع بیش از 75 درصد بچه ها جمع آوری شده از اتباع غیر ایرانی بوده اند که باید آنالیز کنیم آیا حضور آنها در خیابان به شکل باندی است یا نه؟ همچنین باید ببینیم برای رصد و برخورد با وضعیت این گروه ها باید چه تدابیری اندیشیده گردد؟.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر باید این رویکرد را دنبال کنیم که کودک اساسا نباید کار کند و اگر این کودک به دلیل شرایط اقتصادی مجبور به کار شده است باید کاری کنیم خانواده وی توانمند گردد. آنالیز و کار موردی روی این خانواده ها یکی از راهکارهایی است که می توان در این زمینه دنبال کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 296

به "کاهش شدت جمع آوری بچه ها کار و خیابان در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش شدت جمع آوری بچه ها کار و خیابان در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید