چرا بانک های نظامی در سپه ادغام شدند؟

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران :مدیرعامل بانک سپه گفت: به سبب استحکام اقتصادی و ترازنامه ای بانک سپه، مأموریت ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح با هدف اصلاح ساختار بانکی به نخستین بانک ایرانی محول شد و این پروژه ملی تا به امروز با موفقیت و بدون حاشیه عملیاتی شده است.

چرا بانک های نظامی در سپه ادغام شدند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، چقازردی اظهار کرد: بانک سپه در نزدیک یک قرن حضور خود در صنعت بانکداری کشور همیشه از بانک های دارای انضباط مالی و مؤثر در اقتصاد کشور بوده و طبیعی است ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح بعضی از شاخص های این بانک را تحت تأثیر قرار دهد؛ ولی با برنامه های اجرا شده از توانمندی های بانک های ادغامی برای بهبود شاخص های عملکردی و افزایش سودآوری استفاده بهینه خواهد شد.

وی افزود: توجه ویژه به بهبود شاخص های اثرگذار در سودآوری و تقویت مؤلفه های بهره وری نیروی انسانی به طور هم زمان در چند سال اخیر از برنامه های محوری و کلان بانک سپه بوده است.

رئیس هیئت مدیره بانک سپه افزود: این بانک طی چند سال اخیر با شعار خدمات رسانی مناسب به اقشار مختلف مردم با رویکرد کسب سود فعالیت نموده و با تقویت شاخص های مؤثر در سودآوری به پیروزیت های مطلوبی در این زمینه دست یافته است.

سودآوری؛ مهم ترین شاخص ارزیابی عملکرد

او ضمن اشاره به تقویت ابزارهای ارزیابی عملکرد افراد و واحدها در این بانک، توضیح داد: در ارزیابی عملکرد تک تک کارکنان و واحدهای مختلف بانک سپه، سودآوری یکی از مهم ترین و شاخص هاست و این شاخص در درجه بندی شعب نقش کلیدی دارد.

وی در خصوص جمع آوری شعب ناکارا گفت: در حوزه ساماندهی شعب سال گذشته 130 شعبه ناکارا ادغام، 13 شعبه جابجا و 25 شعبه جمع آوری شد.

چقازردی افزود: برای یاری به سودآوری بیشتر بانک سپه سودده شدن تمامی شعب بعد از ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح در این بانک با جدیت دنبال خواهد شد.

مدیرعامل بانک سپه ضمن تأکید بر افزایش درآمدها و مدیریت هزینه ها، گفت: این بانک در سال 1398 ضمن کاهش زیان به سودآوری رسید و با رعایت انضباط مالی و صرفه جویی در هزینه ها در مقابل 32 درصد رشد درآمد تنها 5/14 درصد رشد هزینه داشته است.

وی این بانک را یکی از پیروز ترین بانک ها در شاخص میزان دستیابی به اقلام تأمین شده خواند و اظهار کرد: از 20 شاخص مطرح شده در این حوزه، 15 شاخص بالای 90 درصد تحقق پیدا نموده و این موضوع، پیروزیتی مهم و کلیدی برای بانک است.

بانک سپه پیشرو در رعایت قوانین و مقررات

وی رعایت قوانین و مقررات را در بانک سپه مثال زدنی دانست و اظهار داشت: این بانک به تک تک مصوبات ارزش گذاشته و به شایستگی آنها را رعایت نموده است و نمونه شاخص آن عدم پرداخت سود مازاد به سپرده هاست که به تفاوت بین نرخ مؤثر تسهیلات یاری نموده است.

چقازردی تأکید کرد: سپرده ها با تأکید بر رعایت دقیق نرخ های سود ابلاغی و کاهش قیمت تمام شده منابع و بهبود ترکیب سپرده ها و ثبات و پایداری آنها جذب شده است.

وی یادآور شد: این بانک با انضباط مالی که جزو مؤلفه های فرهنگ سازمانی این بانک است در چارچوب مقررات و استانداردهای بانکداری کار می نماید و بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده در افزایش سودآوری هم پیروز خواهد بود.

مدیریت بهینه منابع و مصارف

وی افزود: بانک سپه با تکیه بر مدیریت بهینه منابع و مصارف و با توجه به نقش حیاتی بازار بین بانکی در تأمین نقدینگی بانک ها، همیشه در موقعیت سپرده گذاری قرار داشته است.

مدیرعامل بانک سپه اظهار کرد: این بانک در کنار توجه به سودآوری خود را در یاری به توسعه مالی کشور متعهد می داند باوجوداین تمام منابع هر استان با رعایت نسبت منابع به مصارف در همان استان و با رویکرد سودآوری مصرف می گردد.

وی با اشاره به افزایش سهم سپرده های ارزان قیمت بانک سپه، اظهار کرد: مانده تسهیلات اعطایی بانک در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن 29 درصد رشد داشته است.

افزایش 33 درصدی درآمدهای ارزی

مدیرعامل بانک سپه به توانمندی و سابقه طولانی و پیروز این بانک در انجام فعالیت های ارزی، توضیح داد: نخستین بانک ایرانی با تکیه بر نیروی انسانی متعهد و متخصص و شعب خارج از کشور در کسب درآمدهای ارزی همیشه جزو برترین ها در نظام بانکی کشور بوده است و در هر شرایطی از این مزیت به نحو مطلوب استفاده می نماید.

همچنین به گفته وی، حجم فعالیت های ارزی این بانک در سال 1398 به رغم قرار دریافت نام این بانک در فهرست تحریم ها، محدود شدن روابط کارگزاری و کاهش تخصیص ارز توسط بانک مرکزی بالغ بر چهار میلیارد و 750 میلیون دلار بوده و درآمدهای ارزی ناشی از فعالیت های ارزی بانک در سال 1398 نسبت به سال قبل از آن 33 درصد رشد نشان می دهد.

نسبت مطالبات غیر جاری به تسهیلات تک رقمی شده است

چقازردی با اعلام تک رقمی شدن نسبت مطالبات غیر جاری به تسهیلات اعطایی بانک سپه، گفت: نسبت مطالبات غیر جاری به کل تسهیلات اعطایی با 8.8 واحد درصد کاهش از 15.6 درصد در سرانجام اسفندماه 1397 به 6.8 درصد در سرانجام اسفند ماه 1398 کاهش یافته است.

وی افزود: این نسبت در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن با کاهش 2.4 واحد درصدی روبرو بوده است.

چقازری یادآور شد: کاهش نسبت مطالبات غیر جاری به تسهیلات زمینه اعطای تسهیلات جدید و افزایش سودآوری در بانک سپه را فراهم نموده است.

سرعت در توسعه خدمات الکترونیکی

مدیرعامل بانک سپه توسعه خدمات الکترونیکی را یکی از راه های مهم افزایش سودآوری خواند و افزود: این بانک در زمینه خدمات رسانی الکترونیکی بانک پیشرو در نظام بانکی بوده است و برای دستیابی مجدد به این صندلی در چند سال اخیر توسعه سیستم ها و سامانه ها را به صورت جدی دنبال می نماید.

وی ادامه داد: با استقرار سامانه جامع بانکداری یکی از پروژه های نرم افزاری پیچیده و عظیم صنعت بانکداری کشور در بانک سپه با پیروزیت عملیاتی شد و با ادامه فرایند توسعه خدمات رسانی الکترونیکی زمینه استقرار بانکداری دیجیتال در این بانک فراهم شده است.

چقازردی مجموعه پروژه های فاز یکپارچگی نهایی در فرآیند ادغام، پروژه تدوین مدل کسب وکار بانک سپه، پروژه تدوین برنامه استراتژیک بانک سپه برای افق 1404، پروژه استقرار سامانه جامع بانکی یکپارچه و پروژه اجرای نقشه راه استقرار بانکداری دیجیتال را ازجمله پروژه های راهبردی بانک سپه در حوزه خدمات الکترونیکی برشمرد.

استفاده بهینه از اموال مازاد بر سودآوری

مدیرعامل بانک سپه به ضرورت مولدسازی دارایی به فروش املاک مازاد و واگذاری سهام بانک در شرکت های تابع اشاره و اظهار داشت: در سال 1398 تعداد 206 رقبه ملک به ارزش 3187 میلیارد ریال به فروش رسیده که نسبت به سال 1397 از لحاظ مبلغ 83 درصد رشد داشته است.

وی در خصوص میزان سرمایه پایه این بانک گفت: سرمایه پایه نخستین بانک ایرانی سال گذشته با 10 برابر افزایش نسبت به سال قبل از آن به 119 هزار 532 میلیارد ریال رسید.

چقازردی اظهار کرد: شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید در سال 1380 توسط بانک سپه با سرمایه اولیه 650 میلیارد ریال به شکل سهامی خاص به منظور ساماندهی سهام شرکت های تابع و وابسته بانک سپه و استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه کشور تأسیس و تمام سهام پرتفوی بانک شامل 39 شرکت به ارزش هزار و 157 میلیارد ریال به شرکت مذکور واگذار شد.

وی افزود: شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید در آذرماه 1386 با سرمایه پایه 4 هزار میلیارد ریال با نماد وامید در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

مدیرعامل بانک سپه خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین ارزش گذاری اجرا شده توسط کارشناسان رسمی دادگستری در سی و یکم فروردین ماه امسال قیمت هر سهم شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید 66 هزار ریال برآورد شد.

وی افزود: با توجه به تعداد کل 30 میلیارد برگه سهم سهام شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید، این شرکت 198 هزار میلیارد تومان ارزش گذاری شده است.

چقازردی گفت: حدود 21 میلیارد و 75 میلیون برگه سهم شرکت سرمایه گذاری امید در اختیار بانک سپه است و ارزش دارایی این بانک در سهام شرکت یادشده حدود 139 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

وی یادآور شد: در سرانجام معاملات روز پانزدهم آذرماه سال 1399 در بازار بورس تهران قیمت سرانجامی هر سهم شرکت سرمایه گذاری امید 39.060 ریال ثبت شده است که بر اساس تحلیل های اجرا شده کمتر از 70 درصد ارزش ذاتی (NAV) است.

چقازردی گفت: با توجه به قیمت سرانجامی هر سهم شرکت امید در معاملات روز پانزدهم آذرماه سال 1399 بازار بورس تهران ارزش کل بازار شرکت در حدود 117 هزار میلیارد تومان و ارزش بازار سهام بانک در نماد امید 823 هزار و 186 میلیارد ریال بوده است.بر این اساس و با توجه به جمع کل دارایی های بانک ثبت شده در صورت های مالی سال 1398 حدود 212 هزار میلیارد تومان ارزش روز سهام بانک در شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید حدوداً برابر 40 درصد مجموع دارایی های بانک سپه است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1133

به "چرا بانک های نظامی در سپه ادغام شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بانک های نظامی در سپه ادغام شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید