پژوهشگران برای طراحی و ساخت سیستم تحریک مغزی رقابت می نمایند

به گزارش مجله جهانگیر به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، چالش طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز با هدف توسعه پژوهش در مرزهای دانش و فناوری و زمینه سازی برای استفاده از ظرفیت های مهندسی داخل کشور و نیز ایجاد رقابت میان محققان ، پژوهشگران و متخصصان برای ساخت ابزارهای نوین درحوزه دانش علوم شناختی انجام می گردد.

پژوهشگران برای طراحی و ساخت سیستم تحریک مغزی رقابت می نمایند

براساس مطالعات سال های اخیر، تحریک سلول های عصبی مغز با روش های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری و فراصوتی به عنوان راهکار هایی با ارزش برای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و سایر موارد مشابه پیشنهاد شده است.

این چالش رقابتی برای ارائه روشی کارآمد به منظور تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغزی است. اهمیت این چالش در یافتن جایگزینی برای روش Deep Brain Stimulation (DBS) که مبتنی بر کاشت پروب درون مغز طی یک عمل جراحی است که ضمن حذف خطرات ناشی از فرایند جراحی و کاهش صدمات و عوارض جانبی، بتوان نواحی مورد نظر را به صورت غیرتهاجمی تحریک کرد.

شرکت های دانش بنیان، اساتید و پژوهشگران دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، مخترعان و گروه های دانشجویی می توانند در این چالش شرکت نمایند.

طرح های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی و داوری تخصصی شده و طرح های منتخب آماده ورود به مراحل بعد خواهند شد، به طوری که در مرحله اول، پیشنهاد دهندگان پروپوزال های برگزیده شده توسط کمیته داوران، 3 ماه فرصت خواهند داشت (حداکثر تا تاریخ 15 دی 98) مستندات و شبیه سازی رایانه ای ایده خود را مطابق با قواعد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی آماده و جهت ارزیابی ارائه نمایند.

در انتهای این مرحله و پس از داوری تخصصی، به 5 تیم برتر در مدالیته الکتریکی که با شایستگی بیشتر از سایر طرح ها نتایج خود به همراه پیشنهاد پیاده سازی فیزیکی طرح مدنظر را ارائه و از آن دفاع نموده باشند، مجوز ورود به مرحله دوم داده خواهد شد تا با استفاده از حمایت مالی ستاد برای پیاده سازی عملی ایده خود و دریافت جایزه نقدی ویژه به رقابت بپردازند.

همچنین به 3 تیم برتر در سایر مدالیته ها (الکترومغناطیسی، فراصوت، نوری، یا ...) که با شایستگی بیشتر از سایر طرح ها نتایج شبیه سازی رایانه ای خود در مرحله اول را ارائه و از آن دفاع نموده باشند، جایزه نقدی اعطاء خواهد شد.

مرحله دوم این چالش به ساخت دستگاه در مدالیته الکتریکی و آزمایش آن اختصاص دارد. برگزیدگان داوری تخصصی مرحله اول، 4 ماه فرصت خواهند داشت (حداکثر تا تاریخ 15 اردیبهشت 99) تا ضمن تکمیل مستندات فنی و مالی طرح خود، یک نمونه آزمایشگاهیبرای پیاده سازی ایده پیشنهادی خود ارائه نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 84

به "پژوهشگران برای طراحی و ساخت سیستم تحریک مغزی رقابت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران برای طراحی و ساخت سیستم تحریک مغزی رقابت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید