هر 45 روز یک تصفیه خانه در کشور به بهره برداری می رسد

به گزارش مجله جهانگیر، وزیر نیرو گفت: هر 45 روز یک سیستم تصفیه خانه فاضلاب وارد مدار بهره برداری قرار می گیرد که این شاخص توسعه یافتگی است.

هر 45 روز یک تصفیه خانه در کشور به بهره برداری می رسد

به گزارش مجله جهانگیر، به نقل از روابط عمومی استانداری رضا اردکانیان ظهر امروز شنبه، 13 مهر ماه در آیین بهره برداری از فاضلاب شهر سی سخت با اشاره به مسائلی که فاضلاب برای محیط زیست ایجاد می کند، اضافه نمود: در سال های اخیر ادبیات فاضلاب در حال از بین رفتن است و از فاضلاب به عنوان یک منبع مهم آب یاد می شود.

وی با اشاره به اینکه فاضلاب به عنوان آب خاکستری نامیده می شود، اظهارکرد: بخش صنعت توجه و نگاه ویژه ای به فاضلاب به عنوان یک منبع مهم آب دارد و ترجیح می دهند آب مورد نیاز خود را از این بخش تامین کنند.

وزیر نیرو با اشاره به شاخص های توسعه یافتگی گفت: امروزه یکی از شاخص های توسعه یافتگی میزان تاسیسات فاضلاب است که نشان می دهد دولت ها، مردم، بخش خصوصی و سرمایه گذاران با چه هوشمندی این موضوع را مدنظر قرار داده اند.

اردکانیان شرح داد: در کشور ایران در دوره دوم پهلوی که 37 سال بود ایران سرشار از منابع نفتی بود از سوی دیگر جمعیت آن سال ها 40 درصد جمعیت کنونی بود و دسترسی به فناوری دنیا محدود نبود اما زمانی که رژیم ساقط شد کل سیستم فاضلاب به اندازه انگشتان یک دست نبود و تنها 4 یا 5 سیستم فاضلاب در کشور وجود داشت.

وی ادامه داد: هیچ کدام از این 4 یا 5 سیستم فاضلاب قادر نبود یک شهر را پوشش دهد اما به برکت جمهوری اسلامی ایران با بهره برداری از سیستم فاضلاب سی سخت 228 تصفیه خانه فاضلاب در کشور احداث شده است.

وزیر نیرو عنوان کرد: در یک دوره 40 ساله با توجه به هشت سال جنگ و مسائل کشور توانستیم 228 سیستم تصفیه خانه فاضلاب احداث کنیم و هر 45 روز یک سیستم تصفیه خانه فاضلاب وارد مدار بهره برداری قرار می گیرد که این شاخص توسعه یافتگی است.

اردکانیان بیان نمود: رسیدن به این میزان توسعه نیازمند رشد بخش دانشگاهی، توسعه ظرفیت ساخت و ساز شرکت های مهندسی و پیمانکاری و سازندگان تجهیزات است که به برکت فداکاری و شایستگی مردم این سرزمین ایجاد شده است.

گفتنی است که فاز نخست شبکه جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا با ظرفیت روزانه یک هزار و 200 متر مکعب امروز شنبه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

این طرح شامل 18 کیلومتر شبکه جمع اوری فاضلاب در قطر های 200 تا 400 میلی متر، 1.7 کیلومتر خط انتقال به قطر 500 میلی متر و واگذاری یک هزار و 254 انشعاب فاضلاب خانگی است. هزینه سرمایه گذاری فاز نخست این تصفیه خانه تاکنون 150 میلیارد ریال بوده و 200 میلیارد ریال دیگر برای اجرای فاز دوم آن مورد نیاز است.

جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب شهری سی سخت تا افق 1415 به منظور ارتقای بهداشت عمومی، بهبود در وضعیت زیست محیطی و بازچرخانی آب در محل اجرای پروژه از جمله اهداف این طرح که عملیات احداث فروردین ماه سال 96 بود، است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 185

به "هر 45 روز یک تصفیه خانه در کشور به بهره برداری می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر 45 روز یک تصفیه خانه در کشور به بهره برداری می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید