نگرانی ها از شرایط دریاچه ارومیه در پی عدم تخصیص حق آبه، تراز دریاچه کاهش یافته است

به گزارش مجله جهانگیر، رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به اینکه وزارت نیرو در پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه کوتاهی نموده است، گفت: در حال حاضر تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.

نگرانی ها از شرایط دریاچه ارومیه در پی عدم تخصیص حق آبه، تراز دریاچه کاهش یافته است

فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه هرساله جداول منابع و مصارف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط وزارت نیرو مشخص می گردد، اظهار کرد: طی دی ماه سال گذشته میزان مصارف و منابع و البته حق آبه دریاچه ارومیه مشخص شد. بر این اساس قرار شد که از سدهای حوضه آبریز ارومیه 640 میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه حق آبه دریاچه ارومیه باید از ابتدای آذر ماه سال گذشته تا آخر اردیبهشت سال جاری به تدریج رهاسازی گردد، توضیح داد: متاسفانه تا به امروز تنها 160 میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است که این میزان بسیار کمتر از حق آبه مشخص شده از سوی وزارت نیرو است.

سرخوش ادامه داد: بهانه وزارت نیرو این است که سال آبی جاری سال خشک و کم بارشی بوده است و در کنار این برف زیادی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نداشتیم که طی فروردین و اردیبهشت به سمت سدها حرکت نمایند این درحالیست که بر اساس توافق های اجرا شده قرار است که در سال های کم بارشی مثل سال جاری مصرف آب در تمامی حوزه ها ازجمله کشاورزی کاهش پیدا کند تا محیط زیست بتواند حق خود را برداشت کند اما متاسفانه در شرایط کنونی فقط حق آبه دریاچه ارومیه از بین رفته است.

در سال های خشک هم می توان حق آبه دریاچه ارومیه را پرداخت کرد

به گفته وی در سال آبی 1397-1396 میزان بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از سال آبی جاری کمتر بود اما طی این سال حدود 461 میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی شد. این مسئله نشان می دهد که حتی در سال های خشک نیز می توان حق محیط زیست از آب را پرداخت کرد.

شرایط سدها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه درباره شرایط کنونی سدها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شرح داد: درحال حاضر حجم آب سدها در استان آذربایجان غربی 960 میلیون متر مکعب است که نسبت به سال قبل تنها حدود 10 درصد کمتر شده است. از سویی دیگر میزان بارش ها در این حوضه نسبت به سال قبل حدود 20 درصد کاهش یافته است. به هرحال هیچ کدام از این ها نمی تواند دلیلی بر عدم پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه گردد و متاسفانه وزارت نیرو در این باره کوتاهی نموده است.

سرخوش در ادامه با اشاره به اینکه درحال حاضر دریاچه ارومیه فقط از حوضه آبریز و سدهای آن تغذیه می نماید و هیچگونه انتقال حوضه به حوضه آب در این منطقه نداریم، اظهار کرد: این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم پرداخت حق آبه با آغاز گرما و تبخیر آب تراز و حجم آب دریاچه ارومیه کاهش پیدا کند.

وی در بخش دیگری از صحبت های با بیان اینکه درحوضه آبریز دریاچه ارومیه برای صرفه جویی در مصرف آب اصلاح الگوی کشت و آبیاری نوین اجرا شده است، توضیح داد: آب حاصل از این صرفه جویی در مخازن سدها ذخیره می گردد و در فصول غیرکشاورزی باید به پیکره اصلی دریاچه رهاسازی گردد.

تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه کاهش یافته است

رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه نمود: تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه تا اواسط فروردین ماه 1271/43 متر است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است.

سرخوش در انتها با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آنالیز های اجرا شده دریاچه ارومیه 60 تا 70 سانتیمتر عمق پیدا نموده است و لایه های نمکی در آن حل شده اند، گفت: این مسئله نشان می دهد که عملیات احیا تا به امروز پیروز بوده است اما اگر حق آبه دریاچه پرداخت نگردد و وزارت نیرو در این زمینه کوتاهی کند، دریاچه ارومیه با خطری جدی روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، پیش از این مسعود تجریشی - مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه - در گفت و گویی با خبرنگاران ضمن انتقاد از عملکرد وزارت نیرو درخصوص پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه اظهار نموده بود که متاسفانه طی سال آبی 1400- 1399 دریچه سدها را به روی ارومیه بسته و اجازه نداده اند آبی به دریاچه برسد.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با وزیر نیرو و مدیران استانی مکاتبه نموده اما بی فایده بوده است، گفته بود: تا زمانی که خلاهای قانونی درخصوص حق آبه های زیست محیطی داشته باشیم، شرایط همین خواهد بود و با کاهش بارش ها در کشور تضاد منافع بین بهره برداران و محیط زیست بیشتر می گردد. از سویی دیگر سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی از پس بهره برداران و حاکمیت برنخواهد آمد. آب در اختیار یک مجموعه است و هر زمان که خواست حق آبه محیط زیست را می دهد و هر زمان نخواست این کار نمی نماید. متاسفانه خلاهای قانونی و... در این زمینه وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1356

به "نگرانی ها از شرایط دریاچه ارومیه در پی عدم تخصیص حق آبه، تراز دریاچه کاهش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی ها از شرایط دریاچه ارومیه در پی عدم تخصیص حق آبه، تراز دریاچه کاهش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید