نگاهی به بازی های امروز جام جهانی؛ تداوم شگفتی آسیایی ها؟

به گزارش مجله جهانگیر، در ادامه رقابت های مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی 2022 قطر، امروز دو بازی دیگر برگزار می شود که در آن، دو نماینده دیگر آسیا به مصاف رقبا می روند. ابتدا، ژاپن تیمی که در گروه مرگ جام جهانی صدرنشین شد، به مصاف کرواسی می رود و سپس کره جنوبی هم با برزیل دیدار می کند. ژاپن، یکی از سه نماینده آسیا که پیروز به صعود به مرحله یک هشتم نهایی شده، در گروه E رقابت های جام جهانی، در میان ناباوری، ولی در عین شایستگی با شش امتیاز بالاتر از اسپانیا و آلمان قرار گرفت تا صدرنشین شود. ژاپن هر دوی این تیم های مشهور را شکست داد و برابر کاستاریکا، تیم قعرنشین گروهش باخت. باختی که البته تأثیری در صدرنشینی آن ها در این گروه نداشت.

نگاهی به بازی های امروز جام جهانی؛ تداوم شگفتی آسیایی ها؟

کرواسی هم تیم دوم گروه F است که با پنج امتیاز بعد از مراکش، به عنوان تیم دوم صعود کرد.

از سوی دیگر، داستان صعود کره جنوبی هم کم از یک درام ندارد. آن ها که در گروه H با تیم های پرتغال، اروگوئه و غنا هم گروه شده بودند، در آخرین دیدار باید به مصاف پرتغال مدعی می رفتند، آن ها را شکست می دادند و امیدوار می شدند تا اروگوئه با نتیجه پرگلی برابر غنا برنده نشود. در عین ناباوری، همین هم شد؛ کره پیروز شد پرتغال را شکست دهد و اروگوئه هم غنا را برد تا هر دو تیم چهار امتیازی شده و تفاضل گل شان به عدد صفر برسد. در چنین شرایطی، طبق قانون، کره ای ها به لطف گل زده بیشتر در مقایسه با اروگوئه، مسافر یک هشتم نهایی شدند و امروز باید بازی دشواری مقابل برزیل داشته باشند که صدرنشین گروه G شده است.

ژاپن - کرواسی

چه کسی می خواهد بگوید ژاپن شانسی برای شکست دادن کرواسی و صعود به یک چهارم نهایی جام جهانی ندارد؟ تیمی که در مرحله گروهی دو مدعی قهرمانی یعنی آلمان و اسپانیا را شجاعانه شکست داده، دلیلی ندارد که نتواند این کار را مقابل کرواسی انجام دهد. درست است که کروات ها نایب قهرمان دوره قبلی جام جهانی هستند و از لحاظ تجربه شرایط بهتری نسبت به سامورایی ها دارند؛ ولی شاگردان هاجیمه موریاسو آن قدر انگیزه دارند که راهی برای شکست دادن این رقیب اروپایی پیدا کنند. ژاپن در این دوره یک غول کش به تمام معنا بوده است. آن ها در تاریخ هرگز پیروز به صعود از یک هشتم نهایی نشده اند؛ ولی شاید این طلسم در همین بازی امشب شکسته شود.

ژاپن تا به حال در دو بازی متوالی مقابل تیم های اروپایی در جام جهانی پیروز نشده بود که این اتفاق با شکست دادن آلمان و اسپانیا رخ داد. حالا در صورت شکست دادن کرواسی با سه برد این رکورد را بهتر هم خواهد کرد؛ ولی در سوی دیگر کرواسی هم تیم قدرتمندی نشان داده است. اگرچه توقف در بازی نخست برابر مراکش، خیلی ها را به این فکر انداخت که کرواسی دیگر تیم قدرتمندی نیست؛ ولی بعد از آنکه مراکش پیروز شد در گروهش صدرنشین شود، همه پی بردند که کرواسی چندان ضعیف هم نشده و با زلاتکو دالیچ تبدیل به تیم پخته تری هم شده است. آن ها دلخوش به آمار هم هستند؛ چون در جام های جهانی هرگاه که پیروز به صعود از گروه شده اند، خودشان را به جمع چهار تیم پایانی جام رسانده اند. آن ها سال 1998 به عنوان سومی در جام جهانی رسیدند و دوره قبل هم که نایب قهرمان شدند.

با این حال و با فرض اینکه کرواسی بتواند از سد ژاپن عبور کند، احتمالا در مرحله بعدی باید به مصاف برزیل برود که آن بازی هم چندان تقابل ساده ای برایش نخواهد بود. کرواسی تا به حال دو بار با تیم های آسیایی در جام جهانی بازی کرده که هر دو بار هم مقابل همین ژاپن بوده است. یک بار آن ها را با یک گل شکست داده و یک بار هم که مساوی شده اند. این سومین تقابل تیم های کرواسی و ژاپن در جام های جهانی است. در مجموع هم ژاپن و کرواسی تا به حال سه مرتبه به مصاف هم رفته اند که هرکدام یک بازی را برده و یک بازی هم مساوی شده اند. هر تیم هم چهار گل به رقیبش زده است.

برزیل - کره جنوبی

برزیل همیشه مدعی قهرمانی است. آن ها تنها تیمی هستند که در هر 22 دوره جام جهانی حضور داشته اند و با پنج عنوان قهرمانی در این جام پرافتخارترین محسوب می شوند. در ادوار گذشته هم 11 بار خودشان را در جمع چهار تیم پایانی جا داده اند؛ ولی الان سال هاست که از آخرین قهرمانی شان در جام جهانی می گذرد. با این حال، هنوز هم آن ها یکی از بخت های اصلی قهرمانی محسوب می شوند. تیته آن قدر بازیکن آماده دارد که شاید حتی نگران مصدومیت نیمار هم نباشد. البته کابوس مرحله یک چهارم نهایی هنوز این تیم را آزار می دهد؛ چون در دوره های قبلی با وجود عبور کردن از مرحله یک هشتم نهایی، یک مرحله بالاتر از جام کنار رفته اند. این در حالی است که آن ها خرافاتی هم هستند و اعتقاد دارند بازی کردن در آسیا برای شان خوش یمن است. قهرمانی 2002 برایشان دلیل خوبی است که امیدوار بمانند که این بار هم جام را بالای سر ببرند.

کره هم حالا باید با شرایطی روبه روی برزیل قرار بگیرد که نگران است. آن ها همین چند وقت پیش در دیداری محبت آمیز برابر برزیل با نتیجه 5 بر یک شکست خوردند. از طرفی آمارشان در جام جهانی مقابل تیم هایی از آمریکای جنوبی هم خوب نیست و هر سه باری که مقابل رقیبی از این منطقه قرار گرفته اند، بازنده بوده اند. با این حال، میل به پیروزی کره ای ها در این جام ستودنی است. این مورد را می شود در تقابل با پرتغال در آخرین بازی مرحله گروهی به خوبی مشاهده کرد. به هر روی این برای سومین بار است که کره طعم حضور در یک هشتم نهایی را می چشد و از این نظر تجربه دارد. آن ها یک بار خودشان را به جمع چهار تیم پایانی رساندند و یک بار هم در همین مرحله حذف شدند. برزیل و کره جنوبی در دیدار های محبت آمیز زیادی به مصاف هم رفته اند. در هفت دیدار این دو، شش مرتبه برزیل برده و یک بازی به سود کره جنوبی تمام شده. تنها برد کره در سال 1999 به دست آمده است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1933

به "نگاهی به بازی های امروز جام جهانی؛ تداوم شگفتی آسیایی ها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به بازی های امروز جام جهانی؛ تداوم شگفتی آسیایی ها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید