نکاتی که قبل از تمیز کردن لپ تاپ خود باید بدانید

به گزارش مجله جهانگیر، گجت نیوز نوشت: برای اینکه لپ تاپ شما در فرآیند پاکسازی آسیب نبیند، باید قبل از آغاز کار از نکات تمیز کردن لپ تاپ آگاهی داشته باشید.

نکاتی که قبل از تمیز کردن لپ تاپ خود باید بدانید

قبل از اینکه بخواهید لپ تاپ خود را تمیز کنید، باید از نکات تمیز کردن لپ تاپ آگاه باشید تا به قطعات و صفحه نمایش شما آسیب نرسد. انجام صحیح این کار باعث افزایش عمر مفید و عملکرد مطلوب دستگاه شما می گردد.

برخلاف تصور بسیاری از کاربران، فرایند تمیز کردن لپ تاپ فقط پاک کردن آن با یک پارچه مرطوب نیست، نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که باید قبل از تمیز کردن لپ تاپ خود در نظر بگیرید، در غیر این صورت ممکن است ناخواسته به آن آسیب بزنید.

نکته اول: هر محصولی برای تمیز کردن لپ تاپ شما مناسب نیست

یک جستجوی سریع در اینترنت برای یافتن پاک نماینده لپ تاپ تعداد زیادی از محصولات و ابزارهایی را برای شما به نمایش می گذارد که می تواند برای پاک کردن دستگاه از آثار ناخوشایند و کثیفی ها وسوسه انگیز باشد.

با این حال، قبل از اینکه تعدادی از این گزینه های مجذوب نماینده را به سبد خرید خود اضافه کنید، از مهمترین نکات تمیز کردن لپ تاپ این است که به یاد داشته باشید همه محصولاتی که ادعا می نمایند برای لپ تاپ ها بی ضرر هستند، واقعاً اینطور نیستند.

به عنوان مثال، پاک نماینده های چند منظوره که در فروشگاه های مواد غذایی فروخته می شوند، معمولاً برای استفاده بر روی سطوح دستگاه های الکترونیکی مناسب نیستند، زیرا ممکن است بعضی از آنها حاوی مواد شیمیایی مانند آمونیاک یا سفید نماینده باشند که می تواند به صفحه نمایش لپ تاپ شما یا قاب فلزی آن آسیب برساند.

در صورت شک و عدم یافتن محصول مناسب، می توانید خیلی راحت از آب را انتخاب کنید. البته آب مقطر گزینه بهتری است؛ زیرا فاقد مواد معدنی است که می تواند سطوح شنماینده را خراش دهد.

بعلاوه می توانید از یک اسپری هوای فشرده بهره ببرید، زیرا این وسیله در از بین بردن ذرات گرد و غبار و سایر آلاینده ها در مناطقی که دسترسی به آنها سخت است (مانند پورت های لپ تاپ، دریچه های هوا و بین کلیدهای صفحه کلید) مؤثر عمل می نماید.

نکته دوم: برای تمیز کردن لپ تاپ احتیاجی نیست سیستم را باز کنید

پس از مدتی استفاده، کاربران لپ تاپ ها با مسائلی روبرو می شوند که به نظر می رسد به علت تجمع آلودگی در داخل لپ تاپ باشد. از نکات تمیز کردن لپ تاپ این است که چنین کاری اغلب مواقع ضروری نیست و انجام آن حتی می تواند به دستگاه آسیب وارد کند.

به شرطی که به طور مرتب لپ تاپ خود را با یک پارچه میکروفیبر خشک، نرم و بدون پرز پاک کنید یا از هوای فشرده و سایر ابزارهای تمیزنماینده مخصوص لوازم الکترونیکی برای پاک کردن آن بهره ببرید، دیگر لازم نیست لپ تاپ خود را باز کنید تا قطعات داخلی برای تمیز کردن عمیق تر آماده شوند.

در واقع، اگر دستگاه شما هنوز تحت گارانتی است، قطعاً نباید این کار را انجام دهید، زیرا ممکن است آن را باطل کند. لپ تاپ نیز مانند سایر وسایل برقی پس از مدتی استفاده، احتیاج به پاک سازی اجزای داخلی دارد. بیشتر کارخانه های سازنده لپ تاپ، برای جلوگیری از باطل شدن گارانتی، اجازه باز کردن سیستم را برای تمیز کردن و یا حتی ارتقا آن نمی دهند. در این حالت باید بدون باز کردن لپ تاپ، آن را تمیز کنید.

اما در صورت لزوم، می توانید با باز کردن درب زیر لپ تاپ خود آغاز کنید. توجه داشته باشید که دستگاه شما باید قبل از تمیز کردن خاموش و از برق جدا گردد. حال آن را وارونه نگه دارید تا هرگونه پرز، گرد و غبار و سایر ذرات آلوده به طور طبیعی از بین بروند یا از قطعات جدا شوند.

سپس از یک پارچه میکروفایبر برای پاک کردن سطوح داخلی لپ تاپ بهره ببرید. توجه کنید که با این روش نمی توانید به صورت کامل گرد و غبار را از دستگاه خارج کنید؛ پس بهتر است آن را به دست نیروهای متخصص در این زمینه بسپارید.

در بعضی از مدل های لپ تاپ، ممکن است بتوانید کلیدها را بردارید تا زیر هر یک از آنها تمیزتر گردد. با این حال، قبل از انجام این کار باید مدل خاص خود را آنالیز کنید. بعلاوه مهم است که قبل از آغاز به برداشتن آنها از ترتیب کلیدهای خود عکس بگیرید.

همانطور که قبلاً ذکر شد، هوای فشرده درون قوطی نیز می تواند در از بین بردن خاک و گرد و غبار در مکان هایی که دسترسی به آنها سخت است مؤثر باشد.

نکته سوم: از اسپری کردن محلول تمیزنماینده به صورت مستقیم روی دستگاه خودداری کنید

یکی از سوالات متداول کاربران در فرآیند تمیزکاری این است که آیا می توان الکل یا سایر شوینده ها را روی نمایشگر یا بدنه لپ تاپ ریخت؟ در پاسخ باید گفت خیر. هرچند این یکی از خطرناکترین اقداماتی است که از سوی کاربران مشاهده می گردد.

یکی از مهمترین نکات تمیز کردن لپ تاپ این است که اگر از مایع تمیزنماینده یا آب مقطر و سرکه سفید استفاده می کنید، هرگز آن را مستقیم روی لپ تاپ خود نریزید. در عوض، مایع را روی ابزار تمیزکاری خود مانند یک پارچه میکروفیبر به میزان کمی اسپری کنید. بعلاوه باید اطمینان حاصل کنید که مایع آن قدر زیاد نیست که در شکاف های لپ تاپ شما چکه کند.

از محلول آب و الکل هم می توان استفاده کرد. اما به خاطر داشته باشید که نباید میزان الکل موجود در آب زیاد باشد. استفاده از محلول تمیز نماینده مایع احتیاج به مراقبت بیشتری دارد؛ زیرا در صورت استفاده آزادانه، می تواند باعث ایجاد رطوبت زیادی گردد.

در صورتی که لکه ای روی مانیتور دیده می گردد، میزان بسیار کمی محلول تمیزنماینده را به دستمال اسپری کنید و به آرامی مانیتور را پاک کنید. به نوبه خود، عدم رعایت این مورد از نکات تمیز کردن لپ تاپ می تواند انواع مسائل را برای دستگاه شما ایجاد کند.

نکته چهارم: در صورت شک، دستگاه خود را به متخصصان بسپارید

فرآیند پاکسازی لپ تاپ به طور یکسان ایجاد نمی گردد. بسته به سطح کثیفی و سایر انباشته هایی که با آن سر و کار دارید، ممکن است لازم باشد دستگاه خود را برای تمیز کردن حرفه ای نزد متخصصان ببرید. گرد و غبار و لکه های کثیفی بعضی از مسائلی هستند که ممکن است بتوانید آنها را برطرف کنید. اگر لپ تاپ خود را به طور منظم ضدعفونی کنید، این امر احتمال رسوب های کثیفی که به سختی می توان با آن ها مقابله کرد را هم در خارج و هم در داخل دستگاه کاهش می دهد.

با این حال، در بعضی شرایط تجمع آلودگی در فضای داخلی یا کثیفی روی بدنه و نمایشگر لپ تاپ به قدری زیاد است که خودتان قادر به برطرف آنها نیستید. به عنوان مثال، اگر به طور تصادفی میزان قابل توجهی مایع را روی صفحه کلید لپ تاپ خود بریزید، احتمال اینکه میزانی از آن ماده به مدار داخلی دستگاه شما نفوذ نموده باشد بسیار زیاد است.

قرار دادن لپ تاپ در چنین شرایطی در برنج ممکن است برای جذب رطوبت کار خوبی به نظر برسد، اما برای دستگاهی به بزرگی و پیچیده بودن لپ تاپ، شاید موثر نباشد و حتی ممکن است مسائل بیشتری ایجاد کند. یکی دیگر از نکات تمیز کردن لپ تاپ در چنین شرایطی این است که نباید آن را در آفتاب بگذارید تا خشک گردد یا از سشوار بهره ببرید، زیرا هر دو می توانند آسیب جدی به دستگاه شما وارد نمایند.

اگر مایعی روی لپ تاپ خود ریختید، با آرامش آسیب را ارزیابی کنید. اگر میزان کمی است، از یک پارچه میکروفیبر برای جذب سریع قطرات قابل مشاهده بهره ببرید.

برای حل مسائل بزرگتر، به خصوص اگر بیشتر مایع آب باشد، مانند قهوه یا نوشابه، ابتدا لپ تاپ خود را خاموش کنید، آن را از برق بکشید و با یک متخصص مطمئن که می تواند با آسیب احتمالی داخلی لپ تاپ مقابله کند، تماس بگیرید.

نکته پنجم: تمیز کردن لپ تاپ فرایندی وقت گیر است، برای آن آماده باشید

تمیز کردن لپ تاپ خود را به عنوان نوعی مراقبه در نظر بگیرید و مراحل را به آرامی و به طور کامل طی کنید. برای انجام دقیق این کار، روزی را انتخاب کنید که وقت کافی برای تمیزکاری داشته باشید.

محلول تمیزنماینده و لوازم جانبی خود را آماده کنید. مکان مخصوص نظافت خود را انتخاب و آماده نموده و هر چیزی که ممکن است فضای شما را شلوغ کند یا فاجعه آفرین باشد از محیط دور کنید؛ برای مثال وجود نوشیدنی ها در محیط تمیزکاری می تواند خطرناک باشد و یک لحظه حواس پرتی سیستم شما را نابود کند.

وقتی صحبت از خود لپ تاپ می گردد، بلافاصله پس از خاموش کردن آغاز به تمیز کردن آن نکنید. چند دقیقه به دستگاه خود فرصت دهید تا خنک گردد تا مجبور نشوید با یک دستگاه داغ کار کنید و با مسائلی که در استفاده از محلول های تمیزنماینده روی سطوح گرم ایجاد می گردد روبه رو نشوید.

در حالی که شرایط تمیزی لپ تاپ شما ممکن است هر بار که آن را تمیز می کنید متفاوت باشد، اما در بین نکات تمیز کردن لپ تاپ این موضوع ثابت است که از لحظه جدا کردن لپ تاپ تا زمانی که لپ تاپ کاملاً با هوای محیط یکی می گردد و شما فرایند تمیزکاری را آغاز می کنید، حداقل یک ساعت طول می کشد.

پس از اتمام کار نیز باید به دستگاه خود فرصت دهید تا به میزان کافی خشک گردد تا برای استفاده مجدد بی خطر باشد. اگر می خواهید در فرآیند تمیزکاری دقیق عمل کنید، حتی ممکن است زمان بیشتری طول بکشد و قبل از روشن کردن مجدد دستگاه، مدت زمان بیشتری را منتظر بمانید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 شهریور 1402 بروزرسانی: 3 شهریور 1402 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 2045

به "نکاتی که قبل از تمیز کردن لپ تاپ خود باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که قبل از تمیز کردن لپ تاپ خود باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید