مجسمه ها و اسامی خیابان های لندن بازنگری می گردد، وقتی زیر مجسمه چرچیل نوشته شد نژاد پرست

به گزارش مجله جهانگیر، شهردار لندن به تازگی دستور داده تا کلیه مجسمه ها و اسامی خیابان های پایتخت بریتانیا مورد بازنگری قرار گیرند.

مجسمه ها و اسامی خیابان های لندن بازنگری می گردد، وقتی زیر مجسمه چرچیل نوشته شد نژاد پرست

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، در پی اوج گیری جنبش ضد نژادپرستی در اغلب شهرهای عظیم اروپایی که جرقه آن پس از مرگ جرج فلوید، شهروند سیاه پوست آمریکایی بدست یک مأمور پلیس زده شد، لندن متأثر از این جریان بعضی نشانه های مرتبط با گذشته استعماری بریتانیا را مورد بازنگری قرار می دهد.

صادق خان، شهردار لندن، پایتخت، به تازگی دستور داده تا کلیه مجسمه ها و اسامی خیابان های پایتخت بریتانیا مورد بازنگری قرار گیرند.

این بخشنامه در حالی صادر شده که معترضان به خشونت های پلیس و برخوردهای نژادپرستانه با افراد رنگین پوست به تازگی مجسمه یک تاجر سرشناس برده را در بریستول پایین کشیدند؛ اقدامی که بحث در باره نقاط تاریک دوران امپراطوری بریتانیا را بار دیگر زنده کرد.

مجسمه ادوارد کالستون، تاجر انگلسی قرن هفدهم که با تجارت بردگانی از غرب آفریقا ثروت زیادی اندوخته بود روز یکشنبه در شهر بریستول توسط جمعی از معترضان به مرگ جرج فلوید پایین کشیده و به رودخانه این شهر انداخته شد.

این رویکرد که نمونه مشابه آن در بعضی از شهرهای اروپا نظیر بروکسل دیده شد در لندن هم با حک کردن عبارت او یک نژادپرست بود زیر مجسمه وینستون چرچیل رخ داده بود .

صادق خان در پی شدت دریافت جنبش ضد نژادپرستی و واکنش هایی که این جریان در میان شهروندان برانگیخته، خواهان بازنگری در نمادهای رشد سریع ثروت و قدرت در پایتخت بریتانیا شده است.

شهردار لندن از کمیسیونی ویژه خواسته است تا کلیه مجسمه ها، پلاک های یابود و اسامی خیابان ها را که منعکس کننده این دوره از اوج امپراطوری بریتانیا در زمان ملکه ویکتوریا است مورد بازنگری ارزیابی مجدد قرار دهند.

شهردار مسلمان لندن یادآور شده که تنوع موجود در پایتخت بریتانیا عظیمترین ویژگی و امتیاز این شهر است اما مجسمه ها و اسامی جاده ها و اماکن عمومی بعضا منعکس کننده دوره ای متحول شده هستند.

صادق خان در ادامه تاکید نمود که پس از بازنگری و ارزیابی نماد های گذشته ممکن است بعضی مجسمه ها حذف شوند.

شهردار لندن همچنین توضیح داد: این حقیقتی ناراحت کننده است که مردم و شهر ما بخش عظیمی از ثروت خود را مدیون نقش در تجارت برده هستند؛ اگرچه این مسئله در عرصه عمومی ما منعکس شده اما سهم بعضی از جوامع در شکل گیری زندگی در پایتخت به طور ناخواسته نادیده گرفته شده است.

برده داری غرب عظیمترین تبعید انسان ها در تاریخ به شمار می رود که در ازای تبادل میلیون ها برده آفریقایی با اسلحه و باروت صورت می گرفت.

بردگان آفریقایی پس از خریده شدن با کشتی به وسیله اقیانوس اطلس به آمریکا منتقل می شدند. کشتی های حامل بردگان در بازگشت قند، پنبه و دخانیات به اروپا می آوردند.

حدود هفده میلیون مرد، زن و کودک آفریقایی طی قرن پانزنده و شانزده میلادی در پی تجارت برده از کانون خانواده خود جدا شدند و مورد معامله بی رحمانه ترین تجارت جهانی قرار دریافتد. بسیاری از این افراد در شرایط اسفناکی جان خود را از دست دادند.

آنهایی که جان به در بردند، مجبور شدند به زندگی تحت اطاعت و فرمان در مزارع شکر، تنباکو و پنبه تن دهند.

بریتانیا در سال 1807 تجارت برده به وسیله اقیانوس اطلس را لغو و غیرقانونی خاطرنشان کرد اما برای لغو کامل برده داری به یک نسل دیگر احتیاج بود.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 814

به "مجسمه ها و اسامی خیابان های لندن بازنگری می گردد، وقتی زیر مجسمه چرچیل نوشته شد نژاد پرست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه ها و اسامی خیابان های لندن بازنگری می گردد، وقتی زیر مجسمه چرچیل نوشته شد نژاد پرست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید