ماشین های شست وشویی که موجب بروز بیماری های مزمن می گردد

به گزارش مجله جهانگیر، بر پایه یافته های نگران کننده ای، دانشمندان بیان کردند بقایای مواد شوینده روی ظروف پس از شست وشو در ماشین های ظرفشویی حرفه ای می تواند به لایه محافظ روده آسیب جدی وارد کند و منجر به ایجاد بیماری های مزمن گردد.

ماشین های شست وشویی که موجب بروز بیماری های مزمن می گردد

مطالعه ای که به وسیله محققان موسسه تحقیقات آلرژی و آسم سوئیس (SIAF) و موسسه مرتبط با دانشگاه زوریخ (UZH) صورت گرفته است، نسبت به آسیب های احتمالی که این دستگاه ها می تواند ایجاد کند، هشدار داده است.

ماشین های ظرفشویی تجاری راهی سریع و آسان برای تمیز کردن و خشک کردن بشقاب، لیوان و کارد و چنگال در مکان هایی مانند رستوران ها، مدارس و آسایشگاه هاست. با این حال بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی، عنصری - الکل اتوکسیلات - در عوامل شست وشوی تجاری می تواند به شدت به دستگاه گوارش آسیب برساند.

در یک ماشین ظرفشویی تجاری معمولا یک دور آب داغ و مواد شوینده به مدت 60 ثانیه با فشار بالا در گردش است و در پی آن چرخه شست وشو و خشک کردن 60 ثانیه ای دیگری انجام خواهد شد که در آن از آب و یک عامل شست وشو استفاده می گردد.

نویسنده این مطالعه و استاد آلرژولوژی تجربی و ایمونولوژی موسسه دانشگاه زوریخ گفت: آنچه عامل هشدار است، این است که در بسیاری از دستگاه ها هیچ چرخه شست وشوی اضافی برای حذف به جای مانده یاری شست وشو وجود ندارد؛ به این معنا که مواد سمی بالقوه روی ظروف باقی می ماند؛ سپس در جای خود خشک می گردد.

احتمال زیادی وجود دارد که بقایای شیمیایی خشک شده دفعه بعد که از ظروف استفاده می گردد، به روده راه پیدا کند.

محققان بر روی لایه اپیتلیال سلول ها در روده تمرکز کردند که مجرای روده را پوشانده و حرکت عناصری که می تواند وارد بدن گردد را کنترل می نمایند. به گفته این نشریه، آسیب به این مانع با تعداد بی شماری از شرایط بهداشتی مانند آلرژی غذایی، گاستریت، دیابت، چاقی، سیروز کبدی، آرتریت روماتوئید، ام اس، اختلالات طیف اوتیسم، افسردگی مزمن و بیماری آلزایمر مرتبط است.

در این مطالعه محققان اثر نسبت های مختلف عوامل شست وشو را روی ارگانوئید های روده انسان و سلول های روده بر روی ریزتراشه ها تجزیه و تحلیل کردند. این مواد به نسبتی رقیق شد که میزان موجود در ظروف خشک را تقلید می کرد (1:10000 تا 1:40000).

این مطالعه نشان داد دوز های بالای مواد شوینده سلول های اپیتلیال روده را از بین می برد؛ در حالی که دوز های پایین تر نفوذپذیری آن را افزایش می دهد. علاوه بر این فعال شدن چندین ژن و پروتئین های سیگنال دهنده سلولی که می تواند پاسخ های التهابی را تحریک کند نیز مشاهده شد. یکی از اجزای عامل شست وشو - الکل اتوکسیلات - مسئول این واکنش است.

آکدیس گفت: اثری که ما پیدا کردیم، می تواند آغازی برای تخریب لایه اپیتلیال روده و آغاز بسیاری از بیماری های مزمن باشد.

وی اضافه نمود: به نظر می رسد مهم است به مردم در خصوص الکل اتوکسیلات ها که معمولا در ماشین های ظرفشویی تجاری استفاده می گردد، اطلاع رسانی گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1965

به "ماشین های شست وشویی که موجب بروز بیماری های مزمن می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماشین های شست وشویی که موجب بروز بیماری های مزمن می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید