قارچ ها نانوذرات با خواص ضدمیکروبی فراوری کردند

به گزارش مجله جهانگیر، به گزارش خبرنگاران، اگرچه سلنیوم یکی از ریز مغذی های ضروری برای سلامت انسان و برای رشد میکروارگانیسم ها است، اما ترکیبات سلنیوم معدنی و ارگانیک دوز مجاز مصرفی بسیار محدودی دارند و مصرف اضافی آنها می تواند منجر به مسمومیت گردد.

قارچ ها نانوذرات با خواص ضدمیکروبی فراوری کردند

نانوذرات به طور کلی دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متمایز از مواد توده ای هستند. بنابراین، اعتقاد بر این است که نانوذرات سلنیوم نسبت به سلنیوم معدنی یا ارگانیک برای انسان ایمن تر هستند.

در این تحقیق که اخیر نتایج آن گزارش شده است محققان نشان دادند که قارچ های اندوفیتیک به طور موثر متابولیت های فعال مورد احتیاج برای فراوری پایدار نانوذرات را فراوری می نمایند و این متابولیت ها را در مقادیر به طور قابل توجهی بالاتر از قارچ های غیر اندوفیتیک فراوری می نمایند.

علاوه بر این، قارچ های اندوفیتیک نه تنها متابولیت های ثانویه مختلف مانند آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، سیکلوپپتیدها و ساپونین ها را در گیاهان میزبان فراوری می نمایند، بلکه خواص ضد میکروبی، ضد سرطان، ضد التهاب و سایر خصوصیات بیولوژیکی را با گیاهان میزبان خود به اشتراک می گذارند.

در مطالعه حاضر از قارچ های آندوفیتیک جدا شده از ریشه های سیر برای بیوسنتز نانوذرات استفاده شده است. سیر بخش مهمی از طب سنتی است، از سیر برای درمان زخم ها در طول جنگ جهانی دوم استفاده شده است و از دیرباز خواص ضدمیکروبی آن مورد توجه بوده است.

سویه های قارچی اندوفیتیک جدا شده از ریشه های سیر شامل سویه های AR.1 و AR.4 گونه های پنی سیلیم، Alternaria Alternata و Aspergillus Niger بودند. هر سویه قارچی اندوفیک به طور جداگانه برای معین اثربخشی آن به عنوان یک بیوکاتالیست در ساخت نانوذرات سلنیوم مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد.

طیف سنجی UV-vis و نتایج شناسایی مولکولی گزارش داد که گونه های پنی سیلیم Ar.1، که به عنوان پنی سیلیم ورهاگنی شناخته می گردد، قوی ترین سویه جدا شده از ریشه های سیر بود. نانوذرات سلنیوم به شکل کروی و کریستالی، بین 25 نانومتر و 75 نانومتر و بسیار پایدار با این روش فراوری شد.

نانوذرات سلنیوم فراوری شده با این روش فعالیت ضد میکروبی قابل توجهی در برابر طیف گسترده ای از پاتوژن ها، از جمله کاندیدا آلبیکنس، C. tropicalis ، C. glabrata ، C. parapsilosis ، استافیلوکوکوس اورئروس، Aeruginosa ، Bacillus subtilis ، و Escherichia Coli به نمایش گذاشت. این نتایج توانایی قارچ های اندوفیتیک در فراوری نانوذرات سلنیوم فعال را تأیید کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 خرداد 1402 بروزرسانی: 26 خرداد 1402 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 2019

به "قارچ ها نانوذرات با خواص ضدمیکروبی فراوری کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قارچ ها نانوذرات با خواص ضدمیکروبی فراوری کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید