عرضه نانوپوشش گالوانیزه سرد مقاوم به خوردگی برای استفاده در صنایع

به گزارش مجله جهانگیر، شرکت اطلس پوشش محافظ، پوشش تک جزئی گالوانیزه سرد حاوی نانومواد به منظور بهبود خواص مقاومت در برابر خوردگی زیرلایه های فولادی فراوری و به بازار عرضه نموده است.

عرضه نانوپوشش گالوانیزه سرد مقاوم به خوردگی برای استفاده در صنایع

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، فولاد به عنوان مهمترین آلیاژ صنعتی در کاربرد های مختلفی همچون خودروسازی، ماشین آلات صنعتی، حمل و نقل ریلی، راه و ساختمان و کشتی سازی در شکل های مختلفی مانند ورق و لوله و نبشی مورد استفاده قرار می گیرد. محافظت از فولاد در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت و مواد خورنده و اتمسفر محیط حائز اهمیت است. به این منظور روش های مختلفی مانند حفاظت کاتدی یا پوشش دهی سطح فولاد با استفاده از رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

گالوانیزاسیون به عنوان یک روش رایج حفاطت کاتدی از فولاد، مبتنی بر خوردگی گالوانیک است. به این شکل که سطح فولاد توسط لایه ای از یک فلز با تمایل بیشتر به خوردگی (دارای پتانسیل خوردگی منفی تر در سری گالوانیک) مانند فلز روی (Zn) پوشش داده می گردد. در این حالت، پوشش سطحی در برابر عوامل محیطی خورده می گردد و از لایه زیرین که فولادی است محافظت می گردد.

گالوانیزاسیون یکی از روش های مقرون به صرفه در کاهش خوردگی سازه های فولادی است و مقاومت به خوردگی حاصل از این روش وابسته به ضخامت پوشش اعمالی در سطح فولاد است. روش گالوانیزاسیون به دو صورت سرد و گرم انجام می گیرد.

در روش فراوری ورق گالوانیزه سرد به وسیله الکترولیز نمک های روی در داخل یک محلول آبی، پوشش سطحی اعمال می گردد. به منظور بهبود عملکرد پوشش گالوانی در برابر محیط های خورنده شدید و همچنین امکان اعمال پوشش با ضخامت کمتر که موجب کاهش هزینه فراوری می گردد، می توان از مواد نانومتری مانند نانوذرات یا نانوالیاف در ساختار پوشش استفاده کرد. وجود نانومواد موجب بهبود چسبندگی پوشش به زیرلایه فولادی و همچنین افزایش قابلیت اعمال رنگ بر سطح نهائی قطعه می گردد و مقاومت به خوردگی را افزایش می دهد.

شرکت اطلس پوشش محافظ علاوه براین نانوپوشش دو فناوری دیگر نیز به بازار عرضه نموده است. لاک اکریلات-یورتان آنتی باکتریال حاوی اجزای نانومتری و لاک اکریلات-یورتان محافظت کننده از زیرلایه ها در برابر اشعه UV محصولات دیگر این شرکت هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1382

به "عرضه نانوپوشش گالوانیزه سرد مقاوم به خوردگی برای استفاده در صنایع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه نانوپوشش گالوانیزه سرد مقاوم به خوردگی برای استفاده در صنایع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید