شهرداری کاشان برای واگذاری 30 بنای تاریخی درخواست داد

به گزارش مجله جهانگیر، مدیر بافت تاریخی کاشان درخواست کرد تا صندوق احیا 30 بنای تاریخی دیگر در کاشان را در فرآیند واگذاری و مزایده قرار دهد.

شهرداری کاشان برای واگذاری 30 بنای تاریخی درخواست داد

مهدی هوشمندی نژاد در حاشیه نمایشگاه بین المللی گردشگری با اشاره به این که تا به امروز 3 بنای سرای عامری ها، کاروانسرای مرنجاب و گبرآباد به بخش خصوصی واگذار شده، از صندوق خواسته ایم تا 30 بنای تاریخی دیگر در کاشان را نیز در فرآیند واگذاری اضافه کند.

وی با اشاره به وسعت 500 هکتاری بافت تاریخی شهر کاشان اضافه کرد: در این بافت تاریخی، 1500 بنای تاریخی شامل 600 خانه تاریخی، یکصد آب انبار تاریخی و 200 مسجد و بقعه متبرکه و کاروانسراها و ابنیه تجاری تاریخی وجود دارد و مدیریت شهری کاشان بر این باور است که یکی از مهمترین محورهای توسعه شهر حفظ، بازسازی و بازآفرینی این گنجینه های ارزشمند به عنوان محور توسعه شهری در قالب صنعت گردشگری است.

او اعلام کرد: حفظ و معرفی بناهای تاریخی کاشان با این وسعت و تعداد از عهده یک نهاد، چه مدیریت میراث فرهنگی چه صندوق احیا و چه شهرداری برنمی آید.

هوشمندی نژاد اضافه کرد: شهرداری کاشان با ایجاد دو بازوی اجرایی با عنوان سازمان عمران و بهسازی و شرکت عمران و احیای بافت تاریخی و تشکیل یک منطقه ویژه فرهنگی و تاریخی که منطقه 1 کاشان است، سعی دارد تا با مشایعت، همفکری و هم افزایی با متولیان این حوزه شامل دولتی و خصوصی به تقویت صنعت گردشگری بپردازد.

به گفته وی در پی برگزاری چند جلسه و بازدید مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی از کاشان، قرار شد تا صندوق احیا، فرصت های سرمایه گذاری و گردشگری را در شهر کاشان فراهم کند و ظرفیت های سرمایه گذاری در بناهای تاریخی این شهر درکل کشور و حتی در عرصه بین المللی معرفی گردد.

او با اشاره به مرجع بعضی مالکین خانه های تاریخی به شهرداری کاشان برای تخریب و نوسازی خانه های تاریخی، گفت: به مالکان گفته ایم که تنها راه ارزش اضافه کرده برای آن ها این نیست که خانه تاریخی شان را تخریب و نوسازی کنند، بلکه می توانند با مشارکت سرمایه گذاران بناهای تاریخی شان را واگذار یا در نگهداری آن مشارکت کنند.

به گفته مدیر بافت تاریخی کاشان، شهرداری کاشان توانسته است تا به امروز حدود یکصد و پنجاه مورد از بناهای تاریخی را با مشارکت بخش عمومی و خصوصی نجات بدهد.

هوشمندی نژاد تاکید نمود: حدود 300 خانه تاریخی دیگر همچنان بلاتکلیف مانده است.

وی نقش صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی در نجات خانه های تاریخی را مهم دانست و گفت: شهرداری کاشان بناهای در اختیار نهادهای دولتی اعم از میراث فرهنگی، اوقاف و وزارت دارایی را که ارزش تاریخی دارند، به صندوق احیا معرفی می نماید از سوی دیگر قرار است صندوق احیا نسبت به واگذاری بناها به بخش خصوصی پس از گذراندن تشریفات قانونی در کاشان فعالیت کند.

مدیر بافت تاریخی کاشان تاکید نمود: ورود صندوق احیا و بهره برداری از بافت ها و بناهای تاریخی به بافت تاریخی کاشان به نفع این بافت بود، چون بناها به تنهایی حفظ و باز زنده سازی نمی شوند.

منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1727

به "شهرداری کاشان برای واگذاری 30 بنای تاریخی درخواست داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری کاشان برای واگذاری 30 بنای تاریخی درخواست داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید