سیل یک پل تاریخی را برد

به گزارش مجله جهانگیر، پل تاریخی آبرسان که در سیل 98 بخشی از آن تخریب شده بود، در سیلاب اخیر بخش بیشتری از آن ویران شد.

سیل یک پل تاریخی را برد

به گزارش ایسنا، سیاوش آریا ـ پژوهشگر و فعال میراث فرهنگی استان فارس ـ با انتشار تصویری از آخرین شرایط این پل تاریخی، خبر داد: بخش بزرگی از پل تاریخی آبرسان شهر اهل از بخش اشکنان شهرستان لامرد در استان فارس در پی سیلاب های هفته گذشته، ویران شد و تنها بخش کوچکی از پایه های این پل باقی ماند.

این کنشگر میراث فرهنگی در بخشی از یادداشتی که منتشر کرده است، با اشاره به هشدار های سال های گذشته درباره شرایط ناپایدار این یادمان تاریخی و درخواست رسیدگی از مسؤولان، نوشته است در سیل سال 1398 بخش هایی از این پل ویران شده بود و نیاز به بازسازی اضطراری و فوری داشت.

او با انتقاد از مسؤولان شهری و مدیریت میراث فرهنگی در شهرستان لامرد و مرکز استان نوشته این موضوع باعث شد تا یکی از بی همتاترین یادمان های تاریخی فرهنگی شهرستان لامرد نابود گردد و تنها بخش کوچکی از آن باقی بماند.

آریا همچنین متذکر شد: اگر همین بخش اندک پل هرچه زودتر حفاظت و بازسازی نگردد باید برای همیشه با یکی دیگر از یادگاری های گرانسنگ این سرزمین بدرود گفت.

این سازه آبی از جمله بنا های شاخص و ملموس به لحاظ ساختار معماری است که در فهرست آثار ملی ثبت شده و قدمت آن به قرون اولیه اسلامی بازمی گردد. سازه این پل از سنگ و ساروج بوده که در سال های اخیر متأثر از خشکسالی شده و با هر بار سیلاب، بخشی از آن نابود شده است.

شرایط پل آبرسان پیش از سیلاب دی ماه 1400

خلیل ترزبان ـ باستان شناس ـ پس از سیل سال 98 درباره شرایط این پل تذکر داده بود که این سازه آبی در میانِ دشت واقع شده و با گذشت زمان و سست شدن پایه های پل و ضعیف شدن طاق ها و پایه هایی که در بستر خاک ایجاد شده است.

به مرور زمان بر اثر فرسایش از طریق سیلاب و طغیان رودخانه سست و نابود شده است و بازسازی نشدن این اثر سبب شده که در بارندگی اخیر (سال 98)، 20 درصد از این سازه تخریب گردد که نیاز به بازسازی فوری دارد.

با وجود چنین هشدار هایی درباره خطر تخریب این پل تاریخی و پیش بینی های هواشناسی درباره احتمال سیلاب در این فصل، اما اقدام و تدبیری برای محافظت از این اثر تاریخی نشده است.

شرایط پل آبرسان پس از سیلاب های سال 1398

علاوه بر استان فارس، برخی آثار تاریخی در استان های هرمزگان، خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان نیز بر اثر بارندگی های شدید و سیلاب اخیر تخریب شده اند. از میزان خسارت واردشده به آثار تاریخیِ سیل زده هنوز آمار کاملی گردآوری نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1716

به "سیل یک پل تاریخی را برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل یک پل تاریخی را برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید