راز هایی که متأهل ها باید آن ها را بدانند

به گزارش مجله جهانگیر، دوست داشتن یعنی مراقبت از همدیگر و مهمتر از آن نشان دادن این که واقعا نگران یکدیگر هستیم و چگونه نیاز های همدیگر را پاسخ می دهیم.

راز هایی که متأهل ها باید آن ها را بدانند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وقتی کسی را دوست داریم باید به او اهمیت دهیم، زیرا عشق ورزیدن یعنی مراقبت و امید و وفاداری داشتن به آن که دوستش داریم. سرنخ هایی از این دست به شما کمک می کند تا بفهمید آیا همسرتان عاشق شما است واقعا به شما اهمیت می دهد یا خیر؟

اما به راستی از روی چه نشانه ها و علائمی می فهمید که همسرتان واقعاً به شما اهمیت می دهد؟ بسکمک از مردم خواهند گفت که با قلب خود خواهید فهمید. با این حال، همیشه شک و تردید ها در فکر وجود دارد، زیرا افراد غالباً به جزئیاتی توجه می کنند که چندان معنادار و روشن نیستند. به نام مثال، وقتی که نمی خواهد با شما حرف بزند یا در کنارتان باشد، گفتن این که چقدر شما را دوست دارند، بی فایده است.

یک رابطه شاد و رضایت بخش ابعاد بسکمک دارد که فراتر از عشق می رود. علاوه بر محبت و دوست داشتن، باید همدلی وجود داشته باشد. همچنین، توانایی رسیدن به توافق ها و ارزش های مشترک و شریک بودن در شکست و پیروزی.

به این ترتیب، یک رکن اساسی در رابطۀ عاشقانه، حساس بودن نسبت به دیگری و توانایی پاسخگویی به نیاز های متقابل است. این پاسخگویی، موضوعی است که مورد مطالعه علمی قرار گرفته است. به نام مثال، بر اساس مطالعات اجرا شده در دانشگاه روچستر، امروزه از مقیاسی برای ارزیابی صلاحیت ارتباطی استفاده می شود.

آیتم های معین شده در این مقیاس می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید شریک زندگی تان به شما اهمیت می دهد یا توانایی پاسخگویی به نیاز های شما را دارد یا خیر. این موضوع مورد علاقه بیشتر مردم است، بنابراین لازم است تا شما این مولفه ها را، که می توانند پایه های شادی را در رابطه شما شکل دهند، عمیقا درک و بررسی کنید.

همچنین با پروراندن این ویژگی ها در خود می توانیم مطمئن باشیم که خود هم به همسر و شریک عاطفی مان، به همان اندازه که از او توقع داریم، اهمیت می دهیم.

1- گوش دادن فعال و صمیمانه

گوش سپردن صمیمانه باعث می شود شما در رابطه احساس حضور و اعتبار کنید. استقبال و پذیرش افراد از شما علاوه بر حرفی که می زنید و احساساتی که منتقل می کنید، منوط به گوش سپردن صمیمانه شما به حرف های آنهاست. گوش دادن فعال و صمیمانه دلالت بر علاقه، همدلی و البته نگرانی شما نسبت به فرد مقابل دارد.

2- به فکر و احساس شما علاقه مند است

از کجا می دانید که شریک زندگی تان به شما علاقه دارد؟ خوب، راه های زیادی برای دانستن وجود دارد. اول از همه، آن ها به چیزی که شما می گویید توجه دارند و اهمیت می دهند، آن را به خاطر دارند و به موقع به یاد می آورند و بر طبق آن عمل می کنند. آن ها این را در جزئیات روزانه به شما نشان می دهند.

به همین ترتیب، آن ها نظرات شما را در نظر می گیرند و به آن ها پاسخ می دهند، حتی اگر پاسخ دلخواه شما نباشد. سَرِآخر این که، آن ها در هماهنگی با احساسات تان به شماعلاقه منداند و در هر شرایطی به درپی خیر و سلامتِ شما هستند.

3- مسائل را از دید شما می بیند

شما باید معین کنید که آیا شریک زندگی تان همدلی صادقانه با شما دارد، تا بعد بفهمید که آیا واقعا به شما اهمیت می دهند یا خیر.

آیا آن ها قادرند خود را جای شما بگذارند تا بفهمند چرا شما احساس خاصی می کنید؟ آیا آن ها برای نگاه شما به واقعیت ارزش قائل اند؟

درست است که هیچ کس کامل نیست وعشق هم بی عیب ونقص هم پیدا نمی شود، آنچه که مهم است درک واقعی این است که به جز خودتان، فرد مهم دیگرِ زندگی شما کیست و این چیزی است که باید آن را مدام در نظر داشت.

4- به نیاز های شما توجه دارد و به آن ها پاسخ می دهد

کافی نیست که شریک زندگی شما بداند روز بدی داشته اید. اگر نحوه واکنش شما را بداند، میداند که چگونه با شما رفتار کند و به خوب شدن حال شما کمک کند. دلیل این امر این است که همیشه می توان به شریک زندگی خود احساس خوبی داد، البته در حد و اندازه خودتان.

5- نگرانی های شما را جدی می گیرد

شما با توجه به گفته ها و رفتا های همسرتان می توانید بفهمید آیا آن ها واقعاً به شما اهمیت می دهند یا خیر. اگر پس از شرح نگرانیتان، از شریک زندگی بشنوید که مزخرفه یا این ها حرف مفته؛ این پاسخی رضایت بخش نیست و نشان میدهد که رابطه شما در راستا درست قرار ندارد. همچنین، مسئله ای وجود دارد، اگر آن ها بدون توجه جدی به نگرانی شما به مسائل خود بپردازند.

6- با در نظر گرفتن شما، تصمیم می گیرد

هر دو سوی یک رابطه مجازند که برای خود تصمیم بگیرند با این حال هر تصمیمی باید با رضایت طرفین همراه باشد و نظرات طرف مقابل را مورد توجه قرار دهد.

به نام مثال، شما پیشنهاد ترفیع در محل کار خود را دارید و این کار مستلزم آن است که چندین روز در هفته از خانه دور باشید؛ بنابراین شما باید با در نظر گرفتن آنچه که طرف مقابل در این باره فکر می کند تصمیم بگیرید.

7- به عواطف شما احترام می گذارد

احترام به شخصیت عاطفی فرد در یک رابطه ستونی است که به هیچ شکلی نباید به آن آسیب زد. بنابراین، شما باید برای احساس همسرتان ارزش قائل شوید تا بدانید آیا او هم واقعاً به شما اهمیت می دهد یا نه.

احترام به عواطف و احساسات یکدیگر امنیت ایجاد می کند، عزت نفس را تقویت می کند و محبت را ریشه دار می سازد.

8- به تمام چیز های مربوط به شما توجه و علاقه دارد

عشق توجه و علاقه است. با این حال، این علاقه تنها معطوف به این نیست که آیا شریک زندگی شما روز بدی داشته است یا نه. این علاقه و توجه بر تمام جزئیات روز شما تمرکز دارد: این که آیا خوب خوابیده اید؟ آیا از کتابی که شروع به خواندن آن کردید لذت می برید؛ یا این که اگر رنگ و رویتان پریده مربوط به کدام نگرانی شماست. شریکی که به شما اهمیت می دهد به پیش پا افتاده ترین مسائل شما هم توجه دارد و برایش مهم است.

9- شما برایش اولویت دارید

دوست داشتن، اولویت دادن به چیزی است که بیش از همه دوست دارید. به همین دلیل مهم است که در زندگی روزانه این اولویت داشتن را درک کنیم و ببینیم. توجه داشته باشید که این به معنای وسواس کورکورانه و حتی خطرناکی نیست که در آن فرد به همه چیز خود بی توجهی می شود تا بر یک مورد متمرکز باشد. این اولویتی واقع بینانه است.

این کار عمدتاً به این معنی است که دیگری شما را به حساب می آورد و تحت هر شرایطی شما برایش بر خیلی چیز ها اولویت دارید. این بدون شک پیوند محکمی ایجاد می کند که از طریق آن اعتماد و امنیت در زندگی جریان می یابد و این اجازه می دهد که زندگی شما در شادی و تعادل پیشرفت کند.

نکته آخر این با در نظر گرفتن این ابعاد خودتان را درگیر این فکر نکنید که شریک زندگیتان چقدر به شما اهمیت می دهد، در عوض به سادگی ارزیابی کنید که شما واقعا چقدر به او اهمیت می دهید.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1512

به "راز هایی که متأهل ها باید آن ها را بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز هایی که متأهل ها باید آن ها را بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید