تکرار ماجرای دهقان فداکار؛ پسر 14 ساله جان مسافران قطار را نجات داد

به گزارش مجله جهانگیر، با گذشت 53 سال از فداکاری ریزعلی خواجوی، معروف به دهقان فداکار، داستان او دوباره توسط یک پسر نوجوان مشهدی تکرار شد. این بار محمدمهدی عباسی، نوجوان 14ساله مشهدی، با مشاهده ریل آسیب دیده و اطلاع آن به مسئولان راه آهن از تکرار فاجعه قطار و مرگ ده ها مسافر جلوگیری کرد.

تکرار ماجرای دهقان فداکار؛ پسر 14 ساله جان مسافران قطار را نجات داد

روزنامه جام جم در ادامه نوشت: اگر آن روز محمدمهدی و دوستانش در حوالی ریل راه آهن بلاک زوج خط قطار تهران - مشهد، فوتبال بازی نمی کردند شاید هیچ کس متوجه آسیب دیدگی ریل نمی شد و 25دی یا روز های پس از آن، شاهد خروج قطار تهران - مشهد از ریل و وقوع یک فاجعه تمام عیار بودیم.

محمدمهدی 14ساله است و در کلاس هفتم درس می خواند. او اهل روستای شفیع آباد شهرستان جغتای خراسان رضوی است. این پسر نوجوان در خصوص روز حادثه به جام جم گفت: آن روز داشتیم با بچه ها فوتبال بازی می کردیم که دوستانم توپ را به سمت ریل راه آهن شوت کردند. من دنبال توپ رفتم که ناگهان متوجه شکستگی ریل شدم. شکستگی طوری بود که دو قسمت ریل از هم جداشده بود. به خوبی می دانستم اگر قطار از روی چنین ریلی رد گردد، از جهت خارج شده و جان مسافران زیادی به خطر می افتد. خیلی ترسیده بودم. برای همین به سرعت نزد مادرم برگشتم و ماجرا را با او در میان گذاشتم.

مریم قلعه نویی، مادر محمدمهدی، در ادامه حرف های پسرش می گوید: ساعت پنج یا شش غروب 25دی بود که پسرم دوان دوان نزد من آمد و دائم می گفت مامان بیا کارت دارم. باید زنگ بزنی. پسرم خیلی ترسیده بود و استرس زیادی داشت. وقتی ماجرا را از او پرسیدم، گفت مامان ریل قطار شکسته است. زود باش به ایستگاه خبر بده تا اتفاق بدی نیفتاده و قطار چپ نشده. برای اطمینان از این که او اشتباه ندیده و ریل واقعا آسیب دیده است، از پسرم پرسیدم ریل چطور شکسته؟ مطمئنی شکسته است؟ گفت: بله مطمئنم و اندازه یک کف دست شکسته. پس از آن با ایستگاه آزادور تماس گرفتم و موضوع شکستگی ریل را با آن ها در میان گذاشتم که پرسیدند خودتان شکستگی ریل را دیده اید؟ گفتم من ندیده ام، اما پسرم آن را دیده است. 10دقیقه بعد دوباره از ایستگاه جاجرم با من تماس گرفتند و گفتند کدام ریل دچار شکستگی شده و شما مطمئن هستید؟ گفتم: بله مطمئن هستم ریل آسیب دیده است. پسر من 14ساله است و او نحوه شکستگی ریل را برای من شرح داده. کمی بعد دوباره تماس گرفتند و این بار نشانی دقیق محل شکستگی ریل را گرفتند که به آن ها اعلام کردم. همان روز مأموران آمدند و ابتدا ریل را تعمیر و روز بعد هم تعویض کردند.

آن طور که مادر محمدمهدی شرح می دهد، روزی یکی - دو بار قطار از روی ریل تهران - مشهد رد می گردد و اگر پسرش متوجه آسیب دیدگی ریل نمی شد، خطر جدی در انتظار مسافران بود و با خروج قطار از ریل ممکن بود افراد زیادی کشته یا زخمی شوند. آن روز هم قرار بود قطار از روی ریل رد گردد: بعد از آن، مدیر کل راه آهن شمال شرق کشور با من تماس گرفت و از ما بابت اطلاع رسانی در خصوص شکستگی ریل تشکر و قدردانی کرد. روز بعد هم به روستای مان آمدند و با دادن لوح تقدیر و کارت هدیه به پسرم از او تشکر کردند. محمدمهدی هم از این که منجی مسافران بوده، خیلی خشنود است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1234

به "تکرار ماجرای دهقان فداکار؛ پسر 14 ساله جان مسافران قطار را نجات داد" امتیاز دهید

1 کاربر به "تکرار ماجرای دهقان فداکار؛ پسر 14 ساله جان مسافران قطار را نجات داد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکرار ماجرای دهقان فداکار؛ پسر 14 ساله جان مسافران قطار را نجات داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید