تهران نوروز 99 دعوت به مهمانپذیری نمی کند، مشخص تکلیف طرح ترافیک به خاطر کرونا

به گزارش مجله جهانگیر، شهردار تهران ضمن تشریح اقدامات مجموعه شهرداری تهران در مقابله با ویروس کرونا، در مورد تصمیماتی که تهران به عنوان یکی از شهرهای مهمانپذیر برای ایام نوروز اتخاذ می نماید، گفت: هیچ یک از شهرهایی که مهمان پذیر بودند در ایام عید با توجه به این شرایط دعوت به مهمانپذیری نمی نمایند.

تهران نوروز 99 دعوت به مهمانپذیری نمی کند، مشخص تکلیف طرح ترافیک به خاطر کرونا

پیروز حناچی در گفت وگو با خبرنگاران و در تشریح آخرین تصمیمات و اقدامات شهرداری تهران در مقابله با کروناویروس گفت: در مورد انتشار آمار باید به دو بخش توجه کرد. در بخش نخست انتشار آمار خارجی است که همه کشورها آمار خود را اعلام نمی نمایند و یا بخشی از آمار را به صورت واقعی اعلام ننموده اند. در مورد آمار داخلی نیز اگر تلفات را بین دو تا پنج درصد حساب کنیم می توانیم نسبت به آمار داخلی اطلاعات را به دست بیاوریم چه در بخش افرادی که به این ویروس آلوده شده اند و چه در سایر بخش ها همچون افرادی که در حوزه درمانی کوشش می نمایند.

شهردار تهران اضافه کرد: شهرداری تهران نیز در حوزه مکان های عمومی و معابر کوشش خود را به کار گرفته و با استفاده از ظرفیت هایی همچون میادین میوه و تره بار و فروشگاه های شهروند به طور کامل در خدمت شهروندان است.

حناچی ادامه داد: همه فضاهای عمومی همچون اتوبوس و واگن های مترو روزانه دو بار ضدعفونی انجام می گردد؛ چرا که یکی از مکان های انتشار این ویروس اماکنی است که مردم در آنها حضور دارند و تردد می نمایند.

وی در مورد تصمیماتی که تهران به عنوان یکی از شهرهای مهمانپذیر برای ایام نوروز با توجه به شیوع این ویروس اتخاذ می نماید، گفت: هیچ یک از شهرهایی که مهمان پذیر بودند در ایام عید با توجه به این شرایط دعوت به مهمانپذیری نمی نمایند. قطعا هر چه خانواده ها ساکن تر باشند و مراوده کمتری وجود داشته باشد وسعت انتقال این ویروس قابل کنترل خواهد بود. بر همین اساس نقل و انتقال ها هم باید با توجه به وجود این ویروس مد نظر قرار گیرد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه در شرایط ایده آلی نیستیم، اضافه کرد: این ویروس فعالیت اقتصادی ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است. بر همین اساس شورای اسلامی شهر تهران در بودجه چهار درصد را به عنوان اختیارات شهردار برای مواقع ضروری مد نظر قرار داده که به صورت کتبی اعلام نموده ایم که از این چهار درصد استفاده خواهیم کرد.

احتیاج به یاری دولت برای مقابله با کرونا داریم

وی تاکید نمود: به دلیل حجم بسیار گسترده و انتقال این ویروس به جهت اقتصادی هزینه نموده ایم؛ اما این هزینه خیلی نبوده ولی قطعا احتیاجمند یاری دولت هستیم. بیشترین فشار در مورد تامین مواد ضدعفونی نماینده است. ما از آدینه گذشته ضد عفونی معابر از راه آهن تا تجریش، پارک ها، میادین میوه و تره بار که حدود 240 میدان تره بار در سطح شهر است را انجام داده ایم. لذا احتیاجمند یاری در این حوزه هستیم.

شهردار تهران به فعالیت همکاران خود در سازمان بهشت زهرا (س) اشاره نمود و اضافه کرد: این روزها همکارانی از ما که زحمات شان خیلی نیز دیده نمی گردد همچون آرامستان بهشت زهرا (س) که کار مضاعفی بر عهده دارند و با پروتکل های خاصی مشغول فعالیت هستند، کوشش می نمایند با احترام و رعایت جوانب بهداشتی فعالیت خود را انجام دهند.

توزیع اقلام بهداشتی همچون ماسک و دستکش میان پرسنل شهرداری تهران

وی در مورد توزیع اقلام بهداشتی همچون ماسک و دستکش میان پرسنل شهرداری تهران نیز گفت: افرادی که در مواجهه مستقیم هستند ماسک و ملزومات بهداشتی در اختیارشان قرار می گیرد؛ اما باید به این نکته توجه کنیم که ما نیز مانند سایر شهروندان در این شرایط خاص نهاده شده ایم. روز گذشته حدود 20 هزار لیتر آب ژاول از ماهشهر خریداری کردیم اما حمل این مسافت طولانی برای این مواد کار سختی است. لذا کوشش می کنیم این شرایط را پشت سر بگذاریم.

کوشش خواهیم کرد که سوله های بحران را به عنوان نقاهتگاه آماده کنیم

شهردار تهران ادامه داد: 50 سوله مدیریت بحران نیز برای شرایط بحران در نظر گرفته شده، معمولا این سوله ها برای مواقع بحرانی همچون سیل و زلزله پیش بینی شده بودند اما کوشش خواهیم کرد که آنها را برای استفاده در این شرایط به عنوان نقاهتگاه آماده کنیم و در این راستا باید شرایط بهداشتی برای این سوله ها فراهم گردد. قطعا در استفاده از آنها سوله هایی که ایزوله تر و دورتر از مراکز جمعیتی هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

حناچی در پاسخ به سوالی در مورد یک درصد از عوارضی که توسط رانندگان تاکسی های اینترنتی اخذ می گردد و یا احتمال بخشش این عوارض در شرایط فعلی شیوع کرونا و کاهش مسافران تاکسی های اینترنتی گفت: هنگامی که شرکتی کار نرم افزاری انجام می دهد و از درصد نسبتا زیاد خود کم نمی نماید درصدی حدود 15 درصد که رقم قابل توجهی می گردد. قطعا شهرداری نمی تواند از درآمدهای شهری که رقم بسیار اندکی است، گذشت کند. اگر می خواهیم شهر را نفروشیم و بدون وضع عوارض سنگین شهر را اداره کنیم باید برای کارهایی که در سطح شهر انجام می شوند درصد اندکی را برای شهرداری در نظر بگیریم. قطعا رقم 150 تا 200 تومان در هر سفر که اخذ می گردد رقم بالایی نیست. در حالیکه برای شهرداری عارضه تردد این خودروها بسیار بیشتر است.

تصمیم گرفتیم با تغییر ساعات طرح ترافیک به عنوان تصمیم حاکمیتی مشکل را حل کنیم

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد احتمال برداشته شدن طرح ترافیک با توجه به شرایط فعلی نیز اظهار کرد: این موضوع در شورای ترافیک تهران مورد بحث نهاده شد و مقرر شد با بازی ساعات طرح و ترافیک بتوانیم این موضوع را حل کنیم. در حال حاضر استفاده از خودروهای شخصی جهت جلوگیری از تجمع در حمل و نقل عمومی مد نظر نهاده شده، ما ایستگاه های مترو را تعطیل نکردیم اما خیلی هم دعوت به استفاده مردم از مترو نمی کنیم. لذا تصمیم گرفتیم با تغییر ساعات طرح ترافیک به عنوان تصمیم حاکمیتی مشکل را حل کنیم.

حناچی در مورد توصیه به شهروندان برای عبور از شرایط کنونی، گفت: در فضای مجازی می خواندم که نوشته شده بود به واسطه سفر رفتن در این ایام فرد ممکن است یکی از عزیزان خود را از دست دهد و تمام طول عمر خود را به سرزنش برای انجام این سفر بگذراند. الان همان موقع است و فرصتی است که ما با تصمیم درست و عدم این ترددها از خود و خانواده خود مراقبت کنیم. تمام مطالعات نشان می دهد ثابت بودن و رعایت موارد بهداشتی بسیار موثر است.

می توانیم بر غول کرونا فائق بیاییم

وی ادامه داد: اگر بهداشت دهان، بینی و چشم ها در صورت رعایت گردد تا 80 درصد ایمن خواهیم بود و شستشوی دست ها نیز می تواند تا 20 درصد تاثیرگذار باشد. به این ترتیب می توانیم بر غول کرونا فائق بیاییم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا تنها مشکل کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای اطراف ما درگیر این ویروس هستند، اضافه کرد: بسیاری از کشورهای اطراف ما اصلا آماری اعلام نکردند. اگر می خواهیم در کشور شرایط سالم برقرار گردد ضروری است که در اطراف کشور نیز این شرایط برقرار گردد. وقتی که 57 درصد بار مترو در این ایام کاهش پیدا نموده یعنی مردم اقبال می نمایند اما با آغاز تعطیلات سال نو شاید برابر سال های گذشته تقاضای سفر افزایش پیدا کند ولی باید به این نکته توجه کنیم که سال جاری سال متفاوتی است. این دوره ای که ما درگیر آن هستیم با رعایت موارد اعلام شده قطعا موجب کاهش ضررها خواهد شد. امیدواریم با کاهش شیوع این ویروس تا قبل از انتها سال و بهار از شر این ویروس نحس خلاص شویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 627

به "تهران نوروز 99 دعوت به مهمانپذیری نمی کند، مشخص تکلیف طرح ترافیک به خاطر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران نوروز 99 دعوت به مهمانپذیری نمی کند، مشخص تکلیف طرح ترافیک به خاطر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید