برگزاری نمایشگاه صد سالگی تاپیس در موزه دنیا نمای نیاوران

به گزارش مجله جهانگیر، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین گزارشات منتشر گشته، برگزاری نمایشگاه صد سالگی تاپیس در موزه دنیا نمای نیاوران صورت گرفت.

برگزاری نمایشگاه صد سالگی تاپیس در موزه دنیا نمای نیاوران

در این نمایشگاه تعداد 6 اثر که با تکنیک لیتوگرافی و مداد و آبرنگ خلق شده اند، به نمایش گذاشته شده است.

این آثار متعلق به گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران و موزه جهان نما هستند.

آنتونی تاپیس 13 دسامبر 1923 در کاتالان به جهان آمد و در 6 فوریه 2012 از جهان رفت. نقاش، مجسمه ساز و نظریه پرداز اهل هنر بود که به یکی از مشهورترین هنرمندان اروپایی نسل خود تبدیل شد.

تاپیس هنرمندی خودساخته، خودآموخته و از برجسته ترین هنرمندان انتزاع گرا به شمار می آید. او پس از مدتی تحصیل در رشته حقوق، نقاشی را از سال 1946 در حالی که 23 سال داشت، شروع کرد.

تاپیس در سال 1948 در بارسلون جنبش هنری سالهای پس از جنگ را پایه گذاری کرد که این جنبش ارتباطی تنگاتنگ با سورئالیسم و داداییسم داشت. در همین سالها به گروه هفتمین وجه طاس پیوست و در انتشار مجله ای با همین عنوان همکاری کرد.

او با استفاده از تکه هایی از مبلمان خانه و ترکیب هوشمندانه آنها با رنگ و بوم، مجسمه سازی و لیتوگرافی را هم تجربه کرد، آثاری که امروز منتقدان آنها را در گروه آثار اکسپرسیونیستی انتزاعی هم قرار می دهند.

او در دهه 1970 تحت تأثیر هنر پاپ نهاده شد و در همین سالها اشیای زندگی روزمره انسان را به آثارش وارد کرد. او غالباً زمینه ای از رنگ ماده غلیظ و آمیخته با ماسه می سازد و با اسلوب خراش کاری بر آن نقش می اندازد.

از میان موتیف های تکراری در آثار تاپیس میتوان به شکل صلیب در میزان ها و نسبت های متفاوت، حرف A و حرف T اشاره نمود که البته هر کدام از این تکرارها مفهوم خاص خود را دارند.

علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه صد سالگی تاپیس می توانند از 18 آذر تا خاتمه دی 1402 همه روزه به موزه جهان نما واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 آذر 1402 بروزرسانی: 18 آذر 1402 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 2063

به "برگزاری نمایشگاه صد سالگی تاپیس در موزه دنیا نمای نیاوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نمایشگاه صد سالگی تاپیس در موزه دنیا نمای نیاوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید