بازدهی سرمایه گذاری در بورس چقدر بود؟

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران:مدیرعامل بورس تهران در پیام نوروزی خود گفت: ارزش بورس تهران در سال 98 بیش از 2.6برابر شد و جایگاه خود به عنوان بازاری اثرگذار در اقتصاد ایران را بیش از پیش محکم کرد. از نظر بازدهی نیز متوسط بازدهی سرمایه گذاری بورس تهران به بیش از 180درصد رسید.

بازدهی سرمایه گذاری در بورس چقدر بود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین؛ در پیام نورزوی علی صحرائی، مدیر عامل بورس تهران آمده است:

بسم ا... الرحمن الرحیم

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ حلول

سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت است، به همه مردم ایران به ویژه فعالان بازار سرمایه تبریک گفته و سالی سرشار از برکت و معنویت را از درگاه خداوند سبحان برای همگان خواستارم.

بورس اوراق بهادار تهران در سالی که گذشت با الگو قرار دادن شعار رونق تولید ملی و با بهره گیری از اعتماد و استقبال گسترده عموم هم وطنان و نیز حمایت قاطع مسئولان، در انجام رسالت خود در توسعه مالی از طریق جذب و هدایت نقدینگی به سوی بخش تولید و نیز فراهم کردن بازاری شفاف، کارآمد و بهره مند از ابزارهای مالی گوناگون، تلاشی خستگی ناپذیر داشت.

این اعتماد عمومی در پی سال ها تلاش مسئولان بازار سرمایه در ارتقای شفافیت، سلامت و گسترش دسترسی به بازار و توسعه فرهنگ سرمایه گذاری ایجاد شده که سرمایه گران قدری برای این بازار به شمار می آید. نماگرهای عملکردی بورس اوراق بهادار تهران خود گواه استقبال مردم و حمایت مسئولان ارشد سیاسی و مالی از بازار سرمایه و تلاش هیأت مدیره محترم بورس و همکاران اینجانب است.

بورس اوراق بهادار تهران با همراهی و همدلی دیگر ارکان بازار سرمایه به ویژه سازمان بورس و اوراق بهادار و با درایت کمیته فقهی، پیروز شد در سال 1398 سازوکار فروش تعهدی با کارکرد فروش استقراضی را به مجموعه ابزارهای مالی بازار سرمایه بیافزاید. افزون بر این در سالی که گذشت بازار مشتقه بورس تهران به ویژه قراردادهای اختیار معامله آن رشد و توسعه درخورملاحظه ای را تجربه کرد.

نقدشوندگی نیز به عنوان یکی از مهمترین نشانه های کامیابی بورس های اوراق بهادار، از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بود به گونه ای که ارزش معاملات بورس تهران رشدی بیش از 230 درصد را به ثبت رساند. دیگر اتفاق خوشایند بورس تهران در سال 1398 رشد ارزش بازار آن بود.

در این سال ارزش بورس تهران بیش از 2.6 برابر شد و جایگاه خود به عنوان بازاری اثرگذار در اقتصاد ایران را بیش از پیش محکم کرد. از نظر بازدهی نیز سرمایه گذاران بورس اوراق بهادار تهران سالی به یادماندنی را تجربه کردند به گونه ای که متوسط بازدهی سرمایه گذاری در بورس تهران در سال گذشته به بیش از 180 درصد رسید و از این نظر بر اساس آمار فدراسیون جهانی بورسها (WFE)، رتبه دوم در بین اعضای این فدراسیون و رتبه اول در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را به دست آورد.

همچنین بورس اوراق بهادار تهران در سالی که گذشت به فرایند خود در کمک به تامین مالی اقتصاد ملی ادامه داد و افزون بر تامین مالی بلندمدت، با همکاری مقام ناظر بازار پول مقدمات بهره گیری از پتانسیل این بورس برای تأمین مالی کوتاه مدت بنگاه های مالی را نیز فراهم آورد.

در پایان بار دیگر این عید باستانی را به هم وطنان عزیز تبریک می گویم و امیدوارم سال پیش رو با همدلی و همراهی مردم ایران، سالی سرشار از شادی، کامیابی و سلامتی باشد. اطمینان دارم که مردم سرافراز ایران با خرد، بینش و همبستگی بالای خود همچون همیشه سربلند و سرفراز از بیماری ویروسی کنونی نیز گذر خواهند کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 662

به "بازدهی سرمایه گذاری در بورس چقدر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدهی سرمایه گذاری در بورس چقدر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید