اخذ مالیات از خانه های خالی موثرتر از وام اجاره در کنترل سوداگری

به گزارش مجله جهانگیر، وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح اخذ مالیات از خانه های خالی و افزایش عرضه مسکن از تسهیلات اجاره به مستأجران مؤثرتر خواهد بود.

اخذ مالیات از خانه های خالی موثرتر از وام اجاره در کنترل سوداگری

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه رسانه های مجله جهانگیر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن از رکود خارج شده و طبق آمار ها و گزارشات ارائه شده از سوی مرکز آمار و دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی هم اکنون هیچ رکودی در بازار مسکن وجود ندارد و با توجه به افزایش فراوریات، این بازار رونق گرفته است، اعلام کرد: بازار مسکن تابع مؤلفه های مختلفی است و ما ثابت قدم به دنبال فراوری مسکن هستیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برنامه های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن هیچ تغییری ننموده است، گفت: برنامه فراوری مسکن در حال شکل گیری است و امیدواریم بتوان با شتاب بیشتر فراوری مسکن را ادامه داد، البته هدف ما شتاب بخشی در جریان فراوری مسکن است.

او یادآور شد: قیمت مسکن تابع مؤلفه های مختلف اقتصادی است و تنها تابع بخش فراوری و عرضه مسکن نیست، اما ما سعی نموده ایم با حمایت از فراوری مسکن ثباتی را در قیمت ها ایجاد کنیم.

وام مسکن اضافی نمی دهیم

اسلامی اعلام کرد: اوراق گواهی حق تقدم به هر متقاضی پرداخت نمی گردد و ما وام اضافه نمی دهیم بلکه سعی نموده ایم سرمایه در گردش را وارد صندوق تأمین مسکن کنیم.

وزیر راه و شهرسازی به طرح اخذ اقتصادیات از خانه های خالی اشاره نمود و گفت: وزارت راه و شهرسازی برای سامانه اخذ اقتصادیات از خانه های خالی مظلوم واقع شد و طرحی که در این رابطه ارائه شده است هیچ یک ازگزینه های آن در اختیار ما نیست.

وزارت راه و شهرسازی چگونه خانه های خالی را شناسایی می نماید؟

او با اشاره به اینکه چندین سال بر سر طرح اخذ اقتصادیات از خانه های خالی نامه نگاری و پیگیری های مستمری مبنی بر آن که هیچ یک از این گزینه ها در اختیار ما نیست انجام شد، اضافه نمود: پس از پیگیری های بسیار زیاد، وزارت راه و شهرسازی تصمیم گرفت سامانه ای طراحی کند که به صورت دیتا ماینینگ از بانک های اطلاعاتی، اطلاعات مربوط به پروانه ساختمانی، انتها کار و ... اطلاعات مورد احتیاج خود را تهیه کند.

اسلامی یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی به وسیله این دیتا ماینینگ می تواند اطلاعات مورد احتیاج را به دست آورد و به وسیله آن خانه های خالی را شناسایی کند و ما امیدواریم این سامانه را بتوانیم تا انتها سال راه اندازی کنیم و به سازمان امور اقتصادیاتی تحویل دهیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره وام اجاره هم گفت: طرح پرداخت تسهیلات به مستأجران از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد شد و ما نیز نقطه نظرات مربوط به این طرح را ارائه نموده ایم که در شورای هماهنگی اقتصاد باید مطرح گردد.

او شرح داد: هدف از پرداخت این تسهیلات توانمند کردن مستأجران برای پرداخت رهن و اجاره است.

اسلامی یادآور شد: با طراحی سامانه جامع املاک و اسکان و اخذ اقتصادیات از خانه های خالی، می توانیم سرعت عرضه واحدهای مسکونی را بیشتر کنیم که این اقدام به نظر من مؤثرتر از پرداخت تسهیلات به مستأجران خواهد بود.

او در پاسخ به این سوال که آیا طرح وزارت اقتصاد مبنی بر تسهیلات صندوق رهن و اجاره موثر واقع خواهد شد؟ گفت: من هنوز این طرح را نخوانده ام و نمی توانم در رابطه با آن اظهار نظر کنم.

آخرین جزئیات بازآفرینی شهری و احیای بافت فرسوده در تهران

وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره آخرین شرایط طرح های بازآفرینی شهری و تسهیلات آن هم گفت: تمامی اراضی در بافت های فرسوده شناسایی شده و بخشی از اراضی هم در این زمینه خریداری شده است؛ هم اکنون جهت در طرح بازآفرینی شهری هموارتر شده و با توجه به اقداماتی که در این حوزه اجرا شده است اجرای آن بر ریل افتاده است.

او اعلام کرد: تسهیلاتی که در بافت های فرسوده اختصاص می یابد با نرخ سود 18 درصد است که 9 درصد از آن را دولت پرداخت می نماید و 9 درصد دیگر آن هم توسط متقاضی پرداخت می گردد، البته نوسازی واحد های مسکونی در این مناطق با پروانه ساختمانی رایگان انجام می گردد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: سرانه های زندگی در محلات بافت های فرسوده به صورت کامل وجود دارد و این خود یکی از مهم ترین مزیت ها در اجرای این طرح است.

انتها بافت فرسوده کردستان تا سال 1400

اسلامی شرح داد: در کردستان نوسازی و بازآفرینی شهری به صورت ویژه در حال اجراست و تا سال 1400 هیچکدام از محلات در این استان جزء بافت های فرسوده به شمار نمی فرایند.

او درباره طرح اقدام ملی مسکن در پردیس و پرند نیز گفت: ظرفیت های ویژه ای برای طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته ایم و در دور دوم هم این ظرفیت ها در شهر های جدید استان تهران افزایش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی در انتها درباره شرایط راه های مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان گفت: از راهداری های استان های گوناگون برای ایجاد عبوری امن و آسان اقدام نموده ایم و با تصویب مصوبات دولت و تخصیص منابع اقتصادی بازسازی این جهتهای مواصلاتی در استان را پیوسته ادامه خواهیم داد.

منبع : باشگاه مجله جهانگیر

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 462

به "اخذ مالیات از خانه های خالی موثرتر از وام اجاره در کنترل سوداگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخذ مالیات از خانه های خالی موثرتر از وام اجاره در کنترل سوداگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید