اخاذی فقط با ارسال یک لینک

به گزارش مجله جهانگیر، مردی که با استفاده از ترفندی رایانه ای به اطلاعات خصوصی شهروندی دست پیدا نموده و قصد داشت از او اخاذی کند، دستگیر شد.

اخاذی فقط با ارسال یک لینک

به گزارش شرق، رسیدگی به این شکایت از زمانی شروع شد که فردی به پلیس فتای استان کرمانشاه رفت و اطلاع داد شخصی ناشناس به تصاویر و اطلاعات خصوصی او دست یافته و با این ابزار او را برای اخاذی تحت فشار قرار داده است.

شاکی گفت: من این عکس ها و اطلاعات را به هیچ کس نداده ام و نمی دانم فرد ناشناس آن ها را از کجا به دست آورده است. مأموران پلیس فتا به تحقیق در این زمینه پرداختند و با ردیابی های اینترنتی توانستند متهم را شناسایی و دستگیر نمایند. این مرد جوان وقتی تحت بازپرسی نهاده شد، به جرمش اقرار کرد و گفت: من لینکی را برای شاکی در یکی از شبکه های اجتماعی فرستادم؛ در آن لینک نوشته شده بود اگر می خواهید حساب کاربری شما مسدود نشود از طریق این لینک رمز عبور خود را بازیابی کنید. شاکی نیز فریب خورد و وارد صفحه ای شد که من طراحی نموده بودم. از این طریق، حساب او را هک کردم و عکس ها و اطلاعاتش را به دست آوردم. بعد از آن سعی کردم از او اخاذی کنم و گمان می کردم این فرد به خاطر حفظ آبرویش مبلغ درخواستی من را می پردازد و شکایتی نمی کند.

متهم بعد از اعتراف به جرمش برای پیگیری پرونده به مرجع قضائی معرفی گردید. سرهنگ علی عباسی کسانی، رئیس پلیس فتای استان کرمانشاه، در این زمینه هشدار داد: مطابق ماده یک قانون جرائم رایانه ای، هرکس به طور غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که از طریق تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از 91 روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا 20 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد: تمام حساب های کاربری رسمی در شبکه های اجتماعی دارای یک هولوگرام آبی رنگ به معنای تأیید شده در کنار اسم خود هستند، بنابراین به هیچ عنوان کد یا لینکی را که برای احراز هویت دریافت می کنید، برای کسی ارسال نکنید. همچنین گوشی تلفن همراه خود را در اختیار دیگران قرار نداده و رمز دو مرحله ای حساب خود را فعال کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1213

به "اخاذی فقط با ارسال یک لینک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخاذی فقط با ارسال یک لینک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید