آقای نوبخت! لایحه بودجه 99 اقتصاد کشور را به بن بست می کشاند

به گزارش مجله جهانگیر، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور طی نامه ای خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید نمود: آقای نوبخت! لایحه بودجه 99 اقتصاد کشور را به بن بست می کشاند.

آقای نوبخت! لایحه بودجه 99 اقتصاد کشور را به بن بست می کشاند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور طی نامه ای خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید نمود: آقای نوبخت! لایحه بودجه 99 اقتصاد کشور را به بن بست می کشاند.

متن این نامه به توضیح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر محمدباقر نوبخت

ریاست محترم سازمان برنامه و بورجه کشور

سلام علیکم

درحالی که وجود اشکالات ساختاری و اساسی بودجه کشور به خصوص در بخش منابع درآمدی و هزینه ها و همچنین تحریم های بی سابقه لزوم اصلاح نظام بودجه نویسی کشور را دو چندان نموده بود لایحه بودجه 99 نشان داد تقریبا هیچ اصلاحی در این خصوص انجام نشده است. این در حالی است حضرت عالی بار ها در رسانه ها ادعای اصلاح بودجه کشور را نموده اید. در همین زمینه با توجه به آنکه نقدها و اشکالات به لایحه بودجه 99 فراوان بوده و بیان همه موارد مجال دیگری می طلب، اما به اختصار اهم اشکلات وارده را بیان خواهیم کرد.

جناب آقای نوبخت!

در حالی سازمان برنامه و بودجه، بعد از تذکر رهبر انقلاب در مورد اصلاح ساختاری بودجه گزارشی را تحت عنوان چارچوب اصلاحات ساختاری بودجه با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت منتشر نموده و بخش گسترده ای از آن را به درآمدزایی پایدار اختصاص داده بود، افزایش بی سابقه انتشار اوراق در لایحه بودجه 99 نشان می دهد، سخن از درآمدزایی پایدار توسط سازمان متبوع حضرت عالی ادعایی بیش نبوده است. فارغ از ابهامات فراوان در مورد انتشار این اوراق، افزایش غیر متعارف انتشار اوراق، کشور را در آینده نزدیک با خطر بحران بدهی رو به رو خواهد نمود که افزایش رو به رشد بدهی دولت به بانک مرکزی و همچنین شاخص های نسبت بدهی به GDP گویای این مطلب می باشد.

اشکال اساسی دیگر بودجه استقراض از صندوق توسعه ملی است. در حالی که هدف اصلی تشکیل صندوق توسعه ملی رهایی بودجه از نفت بوده و دولت نیز بار ها شعار استقلال بودجه از نفت را مطرح نموده است کاهش 16درصدی سهم صندوق توسعه ملی از درآمد های نفتی و انتقال آن به بودجه عمومی کشور به چه معناست؟ این در حالی است که با توجه به بیش برآوردی درآمد های نفتی در لایحه بودجه 99 و کسری قطعی بودجه، درخواست برداشت بیشتر دولت از این صندوق با توجه به رویه فعلی بسیار احتمال دارد.

ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه؛

سال گذشته با وجود پیش بینی تحریم های نفتی در سال98، دولت میزان فروش نفت در لایحه بودجه 98 را یک و نیم میلیون بشکه در روز بیان کرد. با ورود به سال 98 و بعد از آنکه فروش نفت به حدود 300 هزار بشکه در روز سقوط کرد، دولت در خرداد ماه با ادعای کسری بودجه، مجوز انتشار 38 هزار میلیاردتومان اوراق مالی اسلامی را از شورای عالی هماهنگی اقتصاد دریافت کرد. سال جاری نیز در حالی که به اذعان مسئولان ارشد دولتی فروش نفت در مضیقه ای بی سابقه قرار گرفته است دولت در اقدامی عجیب، فروش نفت در سال 99 را یک میلیون بشکه اعلام نموده است. در این رابطه به نظر می رسد با وجود آنکه دولت از واقعیت فروش نفت آگاه است در نظر دارد تا با بیش برآوردی درآمد های نفتی و افزایش کسری بودجه با توجه به واقعیت سال آینده، زمینه لازم برای دست درازی بیشتر به صندوق توسعه ملی و انتشار اوراق بیشتر را با سوء استفاده از ظرفیت شورای عالی هماهنگی اقتصاد فراهم آورد که این مسئله عملا حقوق مجلس شورای اسلامی را در در آنالیز و تصویب بودجه زیر سوال خواهد برد.

جناب آقای دکتر نوبخت!

با وجود آنکه در گزارش چارچوب اصلاحات ساختاری بودجه با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت منتشر شده توسط سازمان برنامه و بودجه، به جلوگیری از فرار های مالیاتی، حذف معافیت های بی مورد، استقرار مالیات بر مجموع درآمد خانوار و مالیات بر عایدی سرمایه اشاره شده و همچنین کارشناسان مالی و مراکز پژوهشی بر این موارد صحه گذاشته اند، اما در کمال ناباوری هیچ نشانی از این اصلاحات در لایحه بودجه 99 مشاهده نمی گردد. همانطور که در گزارش مذکور آمده است چنین پایه های مالیاتی هوشمندانه علاوه بر آنکه درآمد های دولت را افزایش داده و به رونق مالی نیز منجر می گردد، می تواند اشراف اطلاعاتی دولت را برای کارآمدتر کردن یارانه ها نیز افزایش دهد.

در انتها اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل از دولت محترم می خواهد با توجه به آنکه لایحه بودجه 99، اقتصاد کشور را با بن بست و بحران روبرو خواهد نمود، این لایحه بازپس گرفته گردد و نسبت به آنچه در بعضی گزارش های سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش های مجلس آمده، به اصلاح لایحه بودجه 99 در حوزه ای درآمدزایی پایدار و هزینه کرد کارا همراه با شفافیت بودجه اقدام نمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 394

به "آقای نوبخت! لایحه بودجه 99 اقتصاد کشور را به بن بست می کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای نوبخت! لایحه بودجه 99 اقتصاد کشور را به بن بست می کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید