گوگل چگونه به دستگاه نجات انسان ها تبدیل می گردد؟

به گزارش مجله جهانگیر، گوگل با فناوری های مخصوص می تواند وقوع زلزله را تشخیص و پیش از لرزش اصلی، به کاربران هشدار بدهد؛ ولی این پیش بینی زمین لرزه چطور صورت می گیرد؟

گوگل چگونه به دستگاه نجات انسان ها تبدیل می گردد؟

گوشی های اندروید حوالی منطقه خلیج سان فرانسیسکو صبح سه شنبه گذشته با هشداری از سوی سیستم هشدار یا پیش بینی زلزله گوگل به لرزه در آمدند که از وقوع یک زلزله 4.8 ریشتری خبر می داد.

در بعضی از پیغام ها گفته شده بود که شاید احساس لرزش نموده باشید و بیش از یک میلیون کاربر اندروید هم این هشدار را مشاهده کردند. نکته جالب این است که این هشدار برای عده ای چند ثانیه قبل از اینکه زمین به لرزه در بیاید ارسال شده بود.

مارک استوگایتیس (Marc Stogaitis)، مدیر پروژه Android Earthquake Alerts System اشاره می نماید این اولین باری نیست که دستگاه های اندروید چنین هشدار هایی را دریافت می نمایند. با این حال، چون منطقه خلیج سان فرانسیسکو تراکم جمعیت به شدت بالایی دارد، هشدار زمین لرزه به گوشی های فراوانی فرستاده شد که نهایتاً توجه عموم مردم را به خود جلب کرد.

زلزله ها از همان ابتدا تا به امروز همواره بی خبر از راه رسیده و همه را غافلگیر نموده اند. هدف از هشدار هایی از این دست این است که بتوان حتی چند ثانیه زودتر هم که شده، از شدت غافلگیری به خاطر زلزله کم کرد.

رابرت د گروت (Robert de Groot)، عضو تیم عملیات ShakeAlert که پروژه ای تحت سازمان زمین شناسی آمریکا با هدف شناسایی اولین نشانه های زمین لرزه ها است، از تلاششان برای شکل دهی به صنعتی با موضوع هشدار نسبت به زلزله می گوید. به گفته او، حتی کار هایی دارند می نمایند که پیش از این فکر آن ها به ذهنشان خطور نمی کرد.

فناوری آن ها توانایی پیش بینی زلزله ها را ندارد. در واقع، در حال حاضر به هیچ وجه نمی توان وقوع این پدیده را پیش بینی کرد هرچند دانشمندان هنوز در حال آنالیز روش های مختلف هستند و سازمان زمین شناسی آمریکا یا به اختصار USGS بر این باور است که در آینده نه چندان دور هم پیش بینی زمین لرزه ها ممکن نخواهد شد.

با وجود این، امکان شناسایی آن ها زودتر از زمانی که مردم معمولاً حسشان می نمایند، در مقطع کنونی وجود دارد و کارشناسان امیدوارند که هشدار ها را بتوان حتی سریع تر فرستاد تا افراد زمان بیشتری برای فرار از موقعیت خطر داشته باشند.

سازوکار پیش بینی و هشدار زلزله گوگل و بقیه سازمان ها

داده های هشدار اخیر گوگل به کاربران اندروید را سیستم ShakeAlert تامین نموده بود که پس از تشخیص زلزله در ساحل غربی، اطلاعات لازم را در اختیار سازمان های دولتی و شرکت های شخص ثالث می گذارد. گوگل هم دست به کار شده است تا این اطلاعات را در لحظات حیاتی حاضر و آماده تر در دسترس مردم قرار بدهد.

اول از همه، گوگل به صورت گسترده به کاربران اندروید در منطقه زلزله مستقیماً نوتیفیکشن فرستاد بدون اینکه کاربران احتیاجی به دانلود برنامه ای جداگانه برای دریافت اطلاعات داشته باشند.

نحوه کار این سیستم اطلاع رسانی گوگل یا به نوعی پیش بینی زلزله به این صورت است که ابتدا وقتی زلزله رخ می دهد، موج های لرزه ای یا P آرام تری میان زمین فرستاده می گردد. هرچند همه مردم حاضر در منطقه زلزله این موج ها را حس نمی نمایند، ولی شبکه ای متشکل از 1300 سنسور سازمان زمین شناسی آمریکا آن ها را تشخیص می دهد.

وقتی چهار سنسور به صورت همزمان تحریک می شوند، هشداری را به مرکز پردازش داده ارسال می نمایند و اگر داده ها معیار های معینی را داشته باشند، سیستم ShakeAlert از ورود موج های قوی تر S خبر می دهد؛ همان موج های خطرآفرینی که می توانند جان انسان ها را به خطر بیندازند.

اینجا است که سیستم های هشدار نظیر سیستم گوگل، برنامه ای با نام MyShake یا سازمان های دولتی مثل سازمان مدیریت بحران فدرال و سیستم های حمل و نقل، داده ها را تجزیه و تحلیل می نمایند و هشدار ها را به کاربران می فرستند. با این اوصاف، موانعی هم بر سر راه قرار دارند.

موج های S با سرعت حرکت می نمایند و هر چقدر فرد به منطقه زمین لرزه نزدیک تر باشد، احتمال اینکه قبل از احساس لرزش هشدار را دریافت کند هم کمتر است. سنسور های سازمان زمین شناسی آمریکا هزینه برند و با توجه به اهداف معینی، در ساحل غربی قرار گرفته اند. لازم به ذکر است به ادعای د گروت، تا سال 2025 مجموع آن ها به 1,675 عدد می رسد.

گذشته از این محدودیت های پیش روی سیستم پیش بینی زلزله گوگل و شرکت ها یا سازمان های دیگر، مقدار گیری ریشتر خیلی فوری و به شکل اولیه صورت می گیرد؛ به عنوان مثال، در ابتدا به مردم حاضر در منقطه زلزله اخیر سان فرانسیسکو بابت زلزله ای 4.8 ریشتری هشدار داده شده بود، اما کمی بعد پس از سنجش دقیق تر، بزرگی آن 5.1 ریشتر اعلام شد.

گوگل گوشی های کاربران را هم به سنسور های مینیاتوری زمین لرزه تبدیل نموده است. همه گوشی های هوشمند مجهز به شتاب سنج هستند که قابلیت تشخیص سیگنال های زمین لرزه را دارد. گوشی در صورت دریافت سیگنال، پیغامی را به همراه موقعیت مکانی تقریبی مانند شهری که دستگاه در آن واقع شده است، به سرور ویژه تشخیص می فرستد. بعد از آن، سرور بر اساس داده های جمع آوری شده از گوشی های متعدد، محل وقوع زلزله را معین و هشدار های لازم را ارسال می نماید.

بنا به گفته مدیر پروژه Android Earthquake Alerts System، گوشی ها فقط زمانی سیگنال را دریافت می نمایند که متصل به برق یا در حالت قفل باشند تا کاربر آن را با زمانی که گوشی در کیف یا جیب کاربر تکان می خورد، اشتباه نگیرد.

هدف بلندمدت هم این است که سیگنال ها حتی سریع تر ارسال شوند و مدیر این پروژه اظهار داشته است که می خواهند فاصله بین آغاز زلزله تا تشخیص آن و ارسال هشدار های مربوطه، به کم ترین حد ممکن برسد. همه این ها باعث می گردد که بتوان روی سیستم هشدار یا پیش بینی زلزله گوگل در آینده حساب باز کرد.

تجهیز گوشی های هوشمند در راستای دریافت سیگنال ها راه چاره کم هزینه تر و سریع تری نسبت به نصب سنسور های بزرگ تر در عمق چند متری زمین در منطقه ها مستعد زلزله به شمار میرود؛ اما احتیاج است که کاربران با گوشی هایشان در فاصله نزدیک تری به محل زلزله باشند و همان طور که د گروت خاطرنشان نموده، چنین چیزی همواره صادق نیست.

در هر صورت، همه این سنسورها، چه زیر زمین باشند و چه در جیب های کاربران، با ارسال هشدار هایی بی سابقه این امکان را برای افراد فراهم می نمایند تا در لحظات حیاتی بتوانند پناه بگیرند؛ کاری که سرعت انجام آن نقش بسزایی در جلوگیری از خطرات زمین لرزه دارد.

د گروت، عضو تیم عملیات ShakeAlert می گوید که مردم معمولاً وقوع زلزله را حس نمی نمایند تا زمانی که ناگهان خود را وسط حادثه ببینند. به عقیده او، اینکه بتوان کاری را قبل از آغاز لرزش اصلی انجام داد، اتفاقی نسبتاً نو است. حالا نظر شما کاربران گجت نیوز درباره سیستم هشدار یا پیش بینی زلزله شرکت گوگل چیست؟

منبع: گجت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 10 آبان 1401 بروزرسانی: 10 آبان 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1921

به "گوگل چگونه به دستگاه نجات انسان ها تبدیل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل چگونه به دستگاه نجات انسان ها تبدیل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید