پیشرفت های هوش مصنوعی آنالیز شد

به گزارش مجله جهانگیر، به گزارش خبرنگاران به نقل از مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، در سومین نشست گروه مطالعات آینده نگر مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پیشرفت های هوش مصنوعی و آینده منابع انسانی در بخش تحقیق و توسعه آنالیز شد.

پیشرفت های هوش مصنوعی آنالیز شد

عبدالحسین وهابی، استادیار هوش ماشین و رباتیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در سخنرانی خود با اشاره به این که پس از انقلاب صنعتی این نگرانی مطرح است که با آمدن ماشین ها، سرنوشت نیروی کار چه می گردد، گفت: انسان همواره راه خود را پیدا نموده است. بعد از انقلاب صنعتی، از یک طرف آدمیان خشنود بودند که کارها آسان تر شده و از یک طرف نگران بودند که شغلی نباشد ولی به سرعت مشاغل جدید جای شغل های سخت قبلی را گرفتند. این فرایند در دهه های گذشته نیز ادامه داشته مثلاً در دهه 1940 و 1950 در دپارتمان های مختلف افرادی به عنوان کامپیوتر (محاسبه گر) کار می کردند که وظیفه شان انجام محاسبات زمان بر و سخت مورد احتیاج دانشمندان بود. با آمدن ماشین های محاسباتی اولیه این شغل به مرور از بین رفت و شغل پرزحمت جدیدی ایجاد شد که ارائه مسائل در قالب سوراخ هایی روی پانچ به این ماشین های محاسبه گر بود.

وهابی توضیح داد: این ماشین ها هم به تدریج جای خود را به کامپیوترها و نرم افزارهای پیشرفته محاسباتی دادند به طوری که امروزه محاسباتی که تا چند دهه قبل با زحمت زیاد و در زمانی بسیار طولانی توسط کامپیوترهای انسانی یا ماشین های محاسبه گر انجام می شدند با سهولت و سرعت بالا انجام می گردد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این که تا سال ها تصور می شد که ماشین ها تنها محاسبات پیچیده را انجام می دهند و اموری که احتیاج به تحلیل یا خلاقیت دارد در انحصار انسان باقی می ماند گفت: با پیشرفت های انجام شده در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، روز به روز بر دامنه فعالیت ماشین ها افزوده می گردد و ماشین ها در بسیاری از حوزه هایی که تصور می شد در انحصار انسان می ماند به تدریج جایگزین ما می شوند. با این حال، تجربه تاریخی نشان می دهد به جز اقلیتی از افراد که توانایی انطباق با شرایط جدید را ندارند بیشتر افراد در مشاغل جدید مشغول به کار می شوند.

وی در عین حال با اشاره به این که نسل جدید تمایل چندانی به حفظ کردن مطالبی که به سهولت در اینترنت قابل دسترسی است و یادگیری اصول محاسباتی که توسط کامپیوترها انجام می گردد ندارند، گفت: امروزه ماشین ها کاملاً تحت کنترل ما هستند ولی معلوم نیست تا چند نسل دیگر با تغییر روینمودهای یادگیری افراد بتوانیم همانند امروز کاملاً بر ماشین ها غلبه کنیم.

وهابی توضیح داد: یک جنبه دیگر داستان، گسترش قدرت شرکت هایی مثل فیس بوک و گوگل است که به تدریج بزرگترین رقیب آموزشگاه می شوند و کارهای هوش مصنوعی که قبلاً در دانشگاه ها انجام می شد در حال حاضر در فضایی رقابتی در این شرکت ها انجام می گردد و نیروهای انسانی کیفی هم بیش از دانشگاه مایل به کار در آنها هستند. این نگرانی وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور، این شرکت ها چنان گسترش پیدا نمایند که کاملاً بر دنیا سیطره پیدا نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1269

به "پیشرفت های هوش مصنوعی آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت های هوش مصنوعی آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید