مراقب باشید، این 9 علت باعث گرفتگی عضلات می شوند

به گزارش مجله جهانگیر، اسپاسم های ماهیچه ای اغلب با دردهای ناکگهانی آغاز می شوند و اگر ندانیم دلیل آنها چیست، به مرور زمان بدتر هم می شوند. دردهای ماهیچه ای مخصوصا ماهیچه های کاربردی مانند دست، کمر، پا و گردن به قدری دردناک هستند که سریعا باید رفع شوند. چرا که اگر این دردها ادامه یابند، زندگی عادی فرد را مختل می نمایند. برای مثال وقتی جهت طولانیی را راه می روید یا می دوید، ممکن است اسپاسم ماهیچه های پا (ماهیچه دوقلو پشت ساق و ماهیچه پشت ران) برای شما رخ دهد. در ادامه خبرنگاران زندگی در شناسایی دلیل گرفتگی عضلات، درمان های اولیه (چنانچه درد تازه آغاز شده باشد و کهنه نشده باشد با درمان های خانگی درمان می گردد) و زمان مناسب برای مراجعه به پزشک، شما را همراهی می نماید.

مراقب باشید، این 9 علت باعث گرفتگی عضلات می شوند

1. کار کردن بیش از حد توان

بیش از میزان کار کردن یعنی از ماهیچه ها بیش از حد توانشان کار می کشیم و به آنها فشار می آوریم. در این صورت به دلیل ترشح اسیدلاکتیک، ماهیچه ها دچار انقباضات شدید می شوند. اسید لاکتیک همان ماده ای است که بعد از ورزش کردن در ماهیچه های ما باقی می ماند و باعث بدن دردهای بعد از ورزش می گردد؛ اما در ورزش ما اول بدن را گرم می کنیم و در آخر نیز سرد می کنیم که این باعث می گردد اسیدلاکتیک تا حد زیادی حل گردد. حالا اگر در یک روز کاری بیش از حد توان ماهیچه های خود کار کنیم، بدون گرم کردن و در آخر نیز بدون سرد کردن، باعث می گردد این ماده با غلظت بیشتر و مدت زمان بیشتری در بدن ما بماند که ممکن است موجب دردهای هفتگی می گردد.

2. کمر درد ممکن است به دلیل جابه جایی دیسک باشد

اگر دردهای ناحیه کمر، با استراحت، کمپرس آب گرم و قرص های شل کننده عضلات رو به بهبودی نرفت به احتمال زیاد مشکل از جابه جایی دیسک کمر است. این مشکل نیز می تواند با یک روز سخت کاری که فعالیت بدنی زیادی داشتید، پیش بیاید. در این صورت جابه جایی در دیسک کمر، به رگ های عصبی فشار می آورد. این درد به دلیل قوی نبودن ماهیچه های کمر رخ می دهد که نتوانستند مهره های کمر را کنار هم نگه دارند. بعد از سه روز به سراغ پژشک بروید و از او یاری بخواهید.

3. گرفتگی سرخ رگ ممکن است موجب درد گردد

جریان غیر نرمال خون در رگ ها ممکن است باعث درد گردد. این درد اغلب در قسمت پا رخ می دهد. اختلال در جریان خون خود را اغلب با درد در انگشتان پا و ناپدید شدن موهای روی انگشتان پا، نشان می دهد اغلب این دردها به دلیل اسید اوریک بالای خود و استفاده زیاد از گوشت قرمز است. در این شرایط به پزشک مراجعه کنید و نسخه مناسب خود را بگیرید. توجه کنید که اگر به این موضوع و درد، بی اهمیت باشید ممکن است مسائلی برای عملکردهای کبد، قلب و مغز پیش بیاید.

4. اسپاسم ماهیچه های چشمی

هنگامی که چشم ها خسته می شوند درد در ناحیه ماهیچه های پشتی و داخلی چشم رخ می دهد. در این صورت شما دچار گرفتی عضلات و ماهیچه های چشم شدید که می تواند به دلیل خستگی باشد. خستگی چشم بر اثر کم خوابی، نگاه کردن بیش از حد به نمایشگر گوشی، تبلت، لپتاپ و کامپیوتر است. در این صورت از کمپرس چند تکه یخ بر روی چشم خود بهره ببرید تا خستگی را رفع کند.

5. کم آبی دلیل اسپاسم های ماهیچه ای در بدن هستند

کم بود آب در بدن، به ماهیچه ها اجازه انقباض و انبساط را نمی دهد و در این صورت عضلات به راحتی دچار اسپاسم می شوند. کمبود پتاسیم نیز همین اثر را در ماهیچه ها دارد.

6. بد خوابیدن

گاهی اوقات در خواب به شکلی می خوابیم که ماهیچه هایمان کشیده می شوند و وقتی که بیدار می شویم درد شدیدی را حس می کنیم. این اتفاق معمولا در ناحیه گردن رخ می دهد. با کمپرس آب گرم و ماساژهای آرام بهتر می گردد.

7. کیلیک کردن با موس کامپیوتر

دردهای کمر می تواند برای دلایل بالا و ورزش های مختلف باشد؛ ولی امکان بعدی همان پشت میز نشینی است که کمر درد می آورد. به دلیل شکل ناصحیح نشستن پشت میز و کلیک کردن موس کامپیوتر دردهای کمر به سراغمان می آیند. سعی کنید صاف بنشینید و آن یکی دست را نیز روی میز بگذارید که تعادل ستون فقرات حفظ گردد.

در این باره بخوانید:

6 کاری که هنگام ورزش نباید انجام دهیم

5 نکته که در خصوص ضد آفتاب نمی دانید

8. کمبود مواد مغذی

همانطور که کم آبی و ویتامین پتاسیم موجب گرفتگی عضلات می گردد، کمبود مواد مغذی و ویتامین های دیگر نیز این مسائل را برایمان به وجود می آورند. کم خونی یکی از بیماری های شایعی است که گرفتگی عضلات و کِرختی بدن را در پی دارد.

9. حاملگی موجب گرفتگی عضلات کمر

حاملگی برای خانم ها موجب گرفتگی عضلات کمر و مسائل دیگر می گردد که در این صورت باید با پزشک خود مشورت کنید و قرص های ویتامین مخصوص را دریافت کنید. به یاد داشته باشید از ورزش های مناسب در دوره حاملگی نباید غافل شوید.

منبع: ریدرز دایجست

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 12 آذر 1400 بروزرسانی: 12 آذر 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1640

به "مراقب باشید، این 9 علت باعث گرفتگی عضلات می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب باشید، این 9 علت باعث گرفتگی عضلات می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید