سامسون ترکیه را قبل از سفر به این شهر بشناسید

به گزارش مجله جهانگیر، موزه ها، جاذبه های طبیعی، اقامتگاه های فراوان در کنار انواع مختلف رستوران ها، سامسون را به مقصد گردش بسیاری از مسافران تبدیل نموده تا به خوبی بتوانند مدتی را در شانزدهمین شهر پر جمعیت ترکیه بگذرانند و در این شهر بندری به دور از دغدغه های روزمره خود باشند.

سامسون ترکیه را قبل از سفر به این شهر بشناسید

موقعیت مکانی شهر سامسون ترکیه

شهر سامسون در شمال کشور ترکیه و در جنوب دریای سیاه واقع شده است و یک شهر بندری محسوب می شود، که البته در این باره می توان گفت که سامسون (یا با املای دیگر: صامسون) بزرگترین شهر و بندر ترکیه در ناحیه دریای سیاه بوده که مساحت آن حدود 9.083 کیلومتر مربع است.

این شهر از شمال به دریای سیاه و از طرفین بین رودهای یشیل (از سمت شرق) و کیزیل (از سمت غرب) قرار گرفته است. همین موقعیت جغرافیایی شهر سامسون ترکیه باعث شده تا بیشتر مواقع سال در این شهر شاهد بارش باران باشیم و بسیاری از روزهای سال را در آنجا ابری ببینیم؛ که همین امر شرجی بودن سامسون را به خوبی توجیه می نماید.

رزرو تور ترکیه را می توانید از سایت خبرنگاران انجام دهید.

اما اگر برای سفر به شهر سامسون ترکیه نه هوایی گرم و نه هوایی سرد را انتظار دارید، برترین و مناسب ترین موقع سال برای شما، بین ماه های اسفند تا اردیبهشت است که با آب و هوایی معتدل روبه رو شوید.

این شهر جاذبه های توریستی مختلفی از جمله جاذبه های طبیعی، تاریخی، انسان ساخت و موارد دیگری نیز دارد که به آن ها خواهیم پرداخت تا بتوانید برنامه ریزی خوبی برای بازدیدهای خود انجام دهید.

سامسون ترکیه در گوگل مپ

جاذبه های طبیعی سامسون

دریاچه لادیک

دریاچه لادیک یکی از معروف ترین و زیباترین جاذبه های توریستی سامسون است که هم گردشگران را به سمت خود می کشاند و هم بسیاری از ترکیه ای ها را برای گذران اوقات فراغت جذب خود می نماید.

جالب توجه است که بسیاری از افراد برای ماهی گیری به دریاچه لادیک سامسون می فرایند؛ اما محصور شدن این دریاچه بین کوه ها و وجود طبیعت بکر در اطراف آن، بساط پیک نیک خیلی از خانواده ها را نیز در اطراف این دریاچه پهن می نماید.

توجه داشته باشید که برای دسترسی به این دریاچه از شهر سامسون (با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در این شهر) حدود 86 کیلومتر راستا را باید با خودرو بپیمایید. البته طی کردن این راستا، در نهایت نتیجه رضایت بخشی برای شما خواهد داشت که پشیمان نخواهید شد!

دریاچه لادیک در گوگل مپ

آبشارهای کاباچویز

جاذبه طبیعی دیگری که می توان برای سامسون ترکیه نام برد، آبشارهای کاباچویز هست که منظره های تماشای و بسیار زیبایی را به وجود آورده اند و شما را با زیبایی خود سحر و جادو می نمایند.

برای رسیدن به این آبشار هم بسته به موقعیت جفرافیایی که در شهر سامسون دارید، باید چیزی حدود 44 کیلومتر مسافت را با خودرو طی کنید تا به این منظره ها شگفت انگیز برسید. تماشا و لذت بردن از ترکیب آبشارها، غارها و فضای سبز بکر این منظقه از ترکیه، چندساعتی از وقت شما را به خود اختصاص می دهند.

آبشارهای کاباچویز در گوگل مپ

تنگه ساهینکایا

تنگه ساهینکایا (Sahinkaya) دومین تنگه بزرگ کشور ترکیه محسوب می شود که به شدت زیباست و منظره ها زیبایی را در این تنگه مشاهده می کنید؛ غیر از این منظره های طبیعی، خانه ها و مساجد منطقه Vezirkopru از دیگر جاذبه های آن است. این تنگه در دریاچه Altinkaya Dam واقع شده و شما می توانید حدود 1.5 کیلومتر قایقرانی در این راستا زیبا را تجربه کنید.

لازم به ذکر است که منطقه Vezirkopru مربوط می شود به هیتی های باستانی که دوره آن ها به 2000 سال قبل از میلاد بر می شود، و همان طور که اشاره شده، غیر از منظره ها زیبای این منطقه، خانه ها و مساجد عثمانی فراوانی را هم می توانید ببینید.

منطقه Karacaoren

اگر دوست دارید به طور کلی از فضای شهری به دور باشید و از روستاهای سامسون نیز تماشا کنید، Karacaoren مقصد جذابی است که منظره بسیاری زیبایی را به شما می دهد. البته این روستا به علت آبشاری هم که در آن وجود دارد نیز معروف است.

منطقه Karacaoren در گوگل مپ

مقبره ikiztepe

مقبره ikiztepe هم مکان دیگری است که لیدیایی ها در آن مدفون شدن و در روستایی با همین نام قرار گرفته است. لیدیایی ها مردمانی بودند که در قرن 6 و 7 به اوج قدرت خودشان رسیده بودند. می توان گفت که این مقبره متحیر نماینده است و بعلاوه در منظره ikiztepe مخفی شده است.

روستای ikiztepe در گوگل مپ

موزه ها و جاذبه های انسان ساخت

کلیساهای سامسون

قبل از هر چیز شاید در شهر سامسون، تعداد زیاد کلیساها توجه شما را بر انگیخته باشد! اما در این رابطه باید بدانید که سامسون یکی از مراکز مهم مسیحیت در زمان های دور بوده است که از بین کلیساهای فراوان آن می توان به پر اهمیت ترین آن ها، یعنی کلیسای ارمنیان و کلیسای ارتودوکس اشاره نمود.

در کل باید گفت که شهر سامسون ترکیه از شهرهای قدیمی این کشور بر شمرده می شود و نام قدیمی آن آمیسوس بوده، اما به علت حمله ای که به این شهر می شود، بسیاری از آثار باستانی آن نابود شده و از بین می رود.

موزه باندرما وپورو (bandırma vapuru museum)

از بین مهم ترین موزه هایی که در شهر سامسون وجود دارند، می توان به موزه باندرما وپورو اشاره داشت که یک کشتی است. آتاتورک در سال 1919 میلادی به وسیله این کشتی از استامبول به شهر سامسون می آید.

موزه باندرما وپورو در گوگل مپ

موزه قاضی

موزه دیگری که می توان معرفی کرد، موزه قاضی است. ساختمان این موزه متعلق به سال 1902 میلادی است؛ آتاتورک که سال 1919 وارد سامسون شد، به این هتل رفت (در صورتی که در آن موقع این هتل فعالیتی نداشت) و بعلاوه دفعات دیگه ای هم که آتاتورک به سامسون رفت، باز هم در این ساختمان سکونت می کرد.

اما با گذشت زمان و تغییراتی که در آن رخ داد، این ساختمان به موزه تبدیل شد و در سال 1998 هم با عنوان موزه بازگشایی شد.

موزه باستان شناسی و قوم نگاری سامسون

موزه باستان شناسی و قوم نگاری شهر سامسون هم از دیگر موزه هایی است که تماشا آن خالی از لطف نبوده و به سبب جواهرات، سکه ها و کلی آثار باستانی دیگر بسیار مهم تلقی می شود. بعضی از آثاری که در این موزه قرار دارند، به عصر و دوره اول برنز باز می شود.

مجسمه های سامسون

در شهر چند مجسمه هم خواهید دید که یکی از مهم ترین آن ها مجسمه افتخار است که در پارک آتاتورک قرار گرفته است و دیگری مجسمه آمازون بوده که این مجسمه برای نشان دادن ایستادگی مردم ترکیه در مقابل یونیان ساخته شده است و در دو طرف آن دو شیر بسیار بزرگ قرار گرفته است. نمای مجسمه آمازون هم بسیار تماشای و زیباست که به خوبی به دریای سیاه مشرف است.

البته اگر دوست دارید روی راستاهای چوبی و زیر درختان کاج قدم بزنید و منظره دریای سیاه را نیز داشته باشید، تپه آمیسوس هم به شما توصیه می شود. آورده شده است که در این تپه گنج آمیسوس کشف شده و این گنج شامل جواهراتی از طلای خالص بوده و در اصل با توجه به بعضی عقیده ها متعلق به یکی از پادشاهان یونانی است.

مراکز خرید و رستوران های سامسون

مرکز خرید پیازا - Piazza محلی است که گردش در آن و بازدیدش را نباید از دست بدهید! بسیاری از برندهای ترکیه ای لباس در این مرکز خرید شعبه دارند که نام آن ها را نیز به خوبی می توانید ببینید. بعلاوه یک فودکورت در این مجموعه قرار گرفته است که بعد از یک گردش کامل در مرکز پیازا می تواند محل مناسبی برای تجدید انرژی تان باشد.

البته برای صرف غذا رستوران های گوناگونی نیز در سطح شهر سامسون وجود دارد که می توانید انواع غذاهای دریایی، کباب و کلی غذای دیگر را بین آن ها بجویید و میل کنید.

پیشنهاد ما برای گشت و گذار در شهر، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس است، چراکه هزینه سوخت در ترکیه بسیار بالا بوده و در نتیجه استفاده از تاکسی خیلی به صرفه نیست.

سامسون، مملو از اقامتگاه های متفاوت

خوشبختانه در این شهر اقامتگاه های فراوانی قرار گرفته است که می توانید با توجه به بودجه خود میان آن ها برترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید؛ در میان اسامی این هتل ها و اقامتگاه ها، نام هتل شرایتون هم به چشم می خورد.

از هتل آپارتمان ها گرفته تا هتل های چند ستاره، دست شما برای تصمیم گیری باز است.

در خاتمه باید گفت که اگر می خواهید این شهر را زیر پای خود ببینید، می توانید از تله کابین آن بهره ببرید و تمام زیبایی های شهر سامسون را یکجا مشاهده کنید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1873

به "سامسون ترکیه را قبل از سفر به این شهر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامسون ترکیه را قبل از سفر به این شهر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید