تپه های پیش از تاریخ ایلام زیر آب رفت

به گزارش مجله جهانگیر، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام از آسیب سیل اخیر به آثار تاریخی و محوطه های باستانی قبل و بعد تاریخ این استان اطلاع داد و گفت: بسیاری از تپه های باستانی و پیش از تاریخ این استان به طور کامل زیر آب فرو رفته اند.

تپه های پیش از تاریخ ایلام زیر آب رفت

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام، عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به بارش های سیل آسا در دو مقطع زمانی اول و آخر تعطیلات نوروزی شرح داد: 12 تپه پیش از تاریخ شناسایی شده در جنوب استان ایلام از جمله فرخ آباد، غران و چک دوستعلی در دور دوم سیلاب ها به طور کامل زیر اب فرو رفتند.

او ادامه داد: با فروکش کردن آب، تپه ها پایش شدند اما شیارهای ایجاد شده در سطح تپه ها باعث شسته شدن لایه های باستانی و از بین رفتن احتمالی علائم ، آثار و ارزش های دیرینه شناسی آنها شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام تاکید نمود: بارش سهمگین باران طی 2 مرحله زمانی از اول تا 12 فروردین به آثار تاریخی استان ایلام آسیب وارد کرد، که در نخستین بارش باران آسیب ها قدری جزئی تر بودند و هفت اثر تاریخی هر کدام با آسیب های 10 تا 15 درصد خسارت دیدند.

شنبه زاده یادآور شد: امامزاده سیدابراهیم در بخش زرین آباد شهرستان دهلران، امامزاده سیدصلاح الدین محمد در شهرستان آبدانان، پل پسر و دختر و قلعه سام در شهرستان چرداول، قلعه پوراشرف در شهرستان دره شهر، آتشکده سیاه گل در شهرستان ایوان و قلعه کنجان چم در شهرستان مهران از جمله بناهای تاریخی هستند که در نخستین دور بارش ها دچار آسیب شدند.

وی میزان ریالی مورد احتیاج برای بازسازی خسارت های دور اول سیل به محوطه های تاریخی اشاره شده را حدود 10 میلیارد ریال مطرح کرد و گفت: این آثار در بخش هایی دچار نشت آب شده اند که بر اثر آن گچ ها از بین رفته و دیوارها آسیب دیدند.

شنبه زاده با بیان اینکه سیل اصلی در روزهای 10 تا 12 فروردین و با درجه بارندگی بسیار بالا، آسیب های زیادی به آثار تاریخی استان وارد کرد، اضافه نمود: علاوه بر آثاری که در دور اول آسیب دیده بودند، آثار دیگری مانند پل گاومیشان در شهرستان دره شهر، امامزاده مهدی صالح در دره شهر بخش ماژین، بخش هایی از شهر تاریخی سیمره به دلیل قرارگیری در داخل شهر و آثار قرارگرفته در کناره های رودخانه سیمره و قلعه شاخ در دهلران خسارت دیدند.

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری ایلام گفت: با توجه به فلسفه استقرار تمدن ها در نزدیکی آب و قرار دریافت بسیاری از تپه ها در کنار رودخانه سیمره این شهر تاریخی و آثار قرارگرفته در کناره رودخانه دچار آسیب های زیادی شدند.

شنبه زاده با اشاره به این که بعضی از تپه های باستانی به طور کامل زیر آب رفتند و آسیب جدی دیده اند، اضافه نمود: بعضی لایه ها به طور کامل شسته شده اند، همچنین شیارهایی وسط تپه ایجاد شد که باعث شده بود لایه های باستانی از بین بروند و دچار آسیب دیدگی شدیدی شوند.

وی تپه های فرخ آباد، غران و چک دوستعلی را جزء 12 تپه باستانی شناسایی شده در جنوب استان ایلام ذکر کرد که هم اکنون به طور کامل زیرآب رفته اند.

وی برآورد کارشناسان میراث فرهنگی برای حفاظت بیشتر و نجات بخشی این آثار و محوطه های تاریخی و پیش از تاریخ در استان ایلام، حدود 70 میلیارد ریال ذکر کرد و اضافه نمود: وضعیت و مبلغ مورد احتیاج به سازمان میراث فرهنگی اعلام شده است.

**کشف خمره های آذوقه، آسیاب و سنگ آسیاب

شنبه زاده با اشاره به کشف دو خمره ذخیره آذوقه در کناره دیواره رودخانه زرانگوش در سیل اتفاق افتاده، شرح داد: با شسته شدن کناره های رودخانه، دو خمره از کناره دیوار و از دل خاک بیرون زده بود که بعد از فروکش کردن آبِ رودخانه با اعمال حفاظت های فیزیکی، خمره ها را به موزه منتقل کردند.

وی همچنین از کشف یک آسیاب و سنگ آسیاب تاریخی در شهر تاریخی دره شهر در محدوده سیمره اطلاع داد و اضافه نمود: با توجه به تاریخی بودن کل آن منطقه، این اثر تاریخی در همان منطقه می ماند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 14

به "تپه های پیش از تاریخ ایلام زیر آب رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه های پیش از تاریخ ایلام زیر آب رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید