تحلیل فنی چراغپور درباره دیدار پرسپولیس - اولسان؛ جدالی سختتر از بازی با تیم ملی کره جنوبی!

به گزارش مجله جهانگیر، کارشناس فوتبال کشورمان تحلیلی کامل از رویارویی پرسپولیس مقابل اولسان هیوندای کره جنوبی ارائه داد و به آنالیز حریف و راه های مقابله با این تیم پرداخت.

تحلیل فنی چراغپور درباره دیدار پرسپولیس - اولسان؛ جدالی سختتر از بازی با تیم ملی کره جنوبی!

جلال چراغپور در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، تحلیلی درباره دیدار تیم پرسپولیس مقابل اولسان هیوندای کره جنوبی ارائه داد و به تحلیل روش حمله تیم پرسپولیس، راه های مقابله با سیستم هجومی تیم کره و سبک بازی دو تیم پرداخت که می توانید متن تحلیل چراغپور درباره این مسابقه را در زیر بخوانید:

ما هر از گاهی با تیم کره روبرو می شویم، به طور متوسط شاید هر چهار سال یا هر سه سال یک بار با تیم ملی این کشور روبرو می شویم، در نتیجه در وهله اول چیزی که ما را تهدید می کند این است که شاید ما چگونه حرکت دادن توپ توسط این تیم را گم بکنیم، چون دیر به دیر با هم بازی می کنیم. در نتیجه شناخت زیادی از تیم های کره ای نداریم. مثل اینکه گاهی وقتی مدتی با تیم های عربی بازی نمی کنیم، روش بازی آن ها را هم گم می کنیم اما وقتی بازی ها به طور متمرکز برگزار شد، پرسپولیس رو به روز بهتر شد و حتی اگر 10 بازی دیگر هم انجام می داد برنده می شد. چون با تیم های عربی آدابته شده بود. پس اولین چیزی که ما را تهدید می کند این است که روش بازی تیم های کره ای را نمی دانیم.

دومین چیزی هم که ممکن است پرسپولیس را اذیت کند، این است که پرسپولیس در این فصل از دو، سه منظر نو شده است. منظر اول این است که بعد از چندین سال برانکو از پرسپولیس رفت و بعد از آن کالدرون هم خیلی تغییرات عمقی در تیم نداشت و سپس هم یحیی آمد. پس تغییر دوم این است که بعد از شش سال مربی ایرانی روی کار آمده است. نکته دیگر این است، یحیی با دگرگونی که در تیم داشت، هفت، هشت بازیکن به تیم اضافه کرد که تمام و کمال سلیقه او بودند. پس ما یک پرسپولیس کاملاً ایرانی را با یک تیم کاملاً شرقی رو به رو می کنیم. البته فوتبال ایران جزو فوتبال غرب آسیا نیست. فوتبال غرب آسیا یعنی فوتبال کشورهای عربی، ایران برای خودش یک کلاس جداگانه دارد.

پس در فینال لیگ قهرمانان آسیا دو سبک در مقابل هم بازی خواهند کرد، فوتبال شرق آسیا و فوتبال ایران. درباره خصوصیات تیم حریف هم باید اشاره کنیم که معمولاً تیم های ملی هر کشور از تیم های تراز اول باشگاهی آن کشور ضعیف تر هستند. مثلاً تیم ملی انگلستان از تیم منچستر یا آرسنال ضعیف تر بازی می کند. یا تیم ملی اسپانیا از تیم رئال مادرید و بارسلونا ضعیف تر است. الان هم باید بدانیم بازی با اولسان از بازی با تیم ملی کره سخت تر و پیچیده تر است. این هم یکی خصوصیات این بازی است.

با همه صحبت هایی که درباره تیم اولسان می کنند، چیزی که از زیر ذره بین بیرون می آید این است که این تیم از یک فوتبال دو یا سه نفر استفاده می کند که بین حفره یا فاصله بین دو خط پرسپولیس به وجود می آید. یعنی فاصله بین سید جلال حسینی و حسین کنعانی زادگان و کمال کامیابی نیا و سرلک. یعنی اگر بین این بازیکنان فاصله ای بیشتر از 5 متر به وجود بیاید، تیم اولسان دقیقاً برای همین فضا نقشه دارد و با همین تاکتیک تمام گل های خودش را زده است. روش بازی تیم اولسان یک بازی دو نفره ، به اضافه یک نفر اضافه است. پس اگر مسئولان فنی پرسپولیس بتوانند این معادله را حل کنند از اولسان گل نخواهند خورد.

برای ضربه زدن به تیم اولسان، می توانیم به دو نحو بازی کنیم. در یک روش می توانیم از رمضانی استفاده کنیم، و در یک روش دیگر از عبدی. اولا هنوز نمی دانیم چطور می خواهیم بازی کنیم اما در یک روش مهاجم ما می تواند دفاع حریف را به عمق بکشد و روی توپ های بلند ضربه اول را بزند، مهاجمان می توانند استفاده کنند. به نظرم این بهترین روشی که می توانیم از آن استفاده کنیم، ضمن اینکه این سوال الان مطرح شده است که آیا لغو بازی با ذوب آهن به پرسپولیس لطمه زده است یا خیر؟ در درجه اول باید بدانیم که هیچ تیمی در ایران پیچیدگی تیم اولسان کره را ندارد که ما بازی آن را شبیه سازی کنیم و بگوییم بازی با فلان تیم، پیش بازی فینال بود. این حرف غلطی است. نه تنها ذوب آهن بلکه هیچ تیم ایرانی نمی تواند شبیه سازی برای بازی با تیم کره ای باشد. بازی با ذوب آهن اولاً ممکن بود خستگی و شاید هم آسیب دیدگی هم به تیم بدهد.

کادر فنی پرسپولیس کار خوبی که انجام داد بعد از لغو بازی با ذوب آهن، یک بازی درون تیمی گذاشت . در این بازی درون تیمی بازیکنان ضمن اینکه مواظب هم بودند، یک بازی خوب انجام دادند. این خیلی کار خوب و مثبتی بود. پس لغو بازی با ذوب آهن هیچ لطمه ای به پرسپولیس نمی زند.

در مجموع اگر ما بتوانیم دو عامل را کنترل کنیم تیم کره ای قابل بردن است. با توجه به اینکه دو دفاع وسط این تیم اشتباهاتی دارند، با فیزیک آرمان رمضانی اگر با توپ بلند به دفاع حریف عمق بدهیم و رمضانی توپ اول را بزند یا ما توپ دوم را به دست بیاوریم و بازی کنیم، می توانیم پیروز باشیم. اگر با این استراتژی به بازی برویم و این را به حریف تحمیل کنیم و اجازه ندهیم اولسان به مربع جلویی تیمش بیاد، می توانیم برنده باشیم. تیم حریف در مربع جلو خیلی خوب بازی می کند، مربعی که برای ما با سید جلال حسینی، کنعانی زادگان، کامیابی نیا و سرلک تشکیل شده است و اگر تیم اولسان در این منطقه فضا به دست بیاورد، خطرناک است. این تیم به همه حریفانش هم اینطور گل زده است. به نظرم کادرفنی بهتر است بازی های حریف را با دقت آنالیز کند و حرکات تاکتیکی سه نفر جلویی این تیم را کاملاً کنترل کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1141

به "تحلیل فنی چراغپور درباره دیدار پرسپولیس - اولسان؛ جدالی سختتر از بازی با تیم ملی کره جنوبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل فنی چراغپور درباره دیدار پرسپولیس - اولسان؛ جدالی سختتر از بازی با تیم ملی کره جنوبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید