بانداژی که روی زخم اسپری می گردد

به گزارش مجله جهانگیر، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندپندنت، محققان با استفاده از روشی به نام الکتروریسی(electrospinning) ، بانداژی ابداع کردند که لایه ای ظریف از فیبر را روی محل جراحت اسپری می نماید .

بانداژی که روی زخم اسپری می گردد

لین هاستون مولف این پژوهش در نشریه Journal of Vacuum Science & Technology B می نویسد: این نخستین نمایش فیبرهای حامل دارو است که به طور مستقیم روی زخم اسپری می شوند.

هاستون که فارغ التحصیل دانشگاه فناوری مونتانا است در این باره می افزاید: با استفاده از مکانیسم این اسپری می توان از دستگاه برای پوشاندن زخم ها و انتقال دارو به بدن به شیوه کنترل شده استفاده کرد.

فرایند الکتروریسی در صنعت برای پوشاندن و عایق کردن محصولات تجاری مختلف به کار می رود. اما دانشمندان یک دستگاه الکتروریسی مخصوص ابداع نموده اند که میدان الکتریکی کوچکتری ایجاد می نماید و می تواند بانداژ را روی زخم حفظ کند.

به گفته محققان شیوه عملکرد این بانداژ نیز مانند اسپری رنگ است. هاستون می گوید: هنگام اسپری کردن رنگ، گازهای پرفشار ذرات رنگ را به سمت سطح راهنمایی می نمایند و نوعی ماده روی سطح ذخیره می گردد. دستگاه ابداعی ما نیز دارای دماغه ای است که بانداژ را روی زخم اسپری می نماید و لایه ای از فیبر روی سطح پوست ایجاد می گردد.

محققان این فناوری را روی خوک ها آزمایش نموده اند.

در مناطق دورافتاده که دسترسی به خدمات پزشکی اضطراری وجود ندارد، بانداژهایی که روی زخم اسپری می شوند از جراحت محافظت می نمایند و علاوه بر آن می توانند داروهایی را به بدن منتقل نمایند تا جان فرد را نجات دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 303

به "بانداژی که روی زخم اسپری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانداژی که روی زخم اسپری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید