اگر کرونا گرفتیم تا چه زمانی خود درمانی جواب می دهد ، این علایم را جدی بگیرید

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران : یک پزشک اورژانس با بیان اینکه بیماری کووید-19 دارای سه فاز سرماخوردگی، ریوی و التهابی است؛ علائم هشدار کرونا را تشریح کرد و گفت: به محض اینکه علائم سرماخوردگی را در خود احساس کردید، اعم از آبریزش بینی، سردرد، بدن درد، تب خفیف 37.5 درجه و...، ابتدا خود را قرنطینه کرده و درمانهای خانگی را شروع کنید.

اگر کرونا گرفتیم تا چه زمانی خود درمانی جواب می دهد ، این علایم را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،حسین کرمانپور درباره علائم کرونای جهش یافته انگلیسی، گفت: به طور کلی کروناها و خانواده ویروس هایی مانند کرونا نظیر سرماخوردگی، آنفلوآنزا، مِرس، سارس و... علائم اولیه شان در فاز اول شبه سرماخوردگی است و می تواند با آبریزش بینی، گرفتگی و درد عضلات، سردرد، سرفه و... شروع شود. در کرونا تفاوت این بود که کرونا تب شدیدی می دهد که با دارو رفع نمی شود و همراه با یک بدن درد و خستگی مفرط است. گاهی هم با علائم گوارشی همراه است. علائم گوارشی از اختلال در چشایی گرفته تا اسهال، استفراغ، تهوع و حتی گاهی یبوست.

وی افزود: بنابراین چه ویروس جهش پیدا کند چه نکند، با این علائم همراه است. فقط در نوع برزیلی ویروس است که علاوه بر سرعت انتشارش، مقداری بیماری زایی اش هم افزایش یافته است که البته هنوز در ایران مشاهده نشده است. خوشبختانه ویروس جهش یافته انگلیسی در انگلستان کنترل شده که با روش های مختلف توانستند آن را کنترل کنند. جهش یافتگی انگلیسی بیشتر به نفع سرعت سرایت بیشتر بوده، جز نوع بزریلی که یک مقداری عوارض جانبی و کشندگی بالاتری داشته است، اما علائم اولیه تقریبا یکسان است.

وی افزود: امروز در دوران کرونا، هرکس علائم سرماخوردگی دارد که معمولا با بدن درد، آبریزش بینی، سردرد و... شروع می شود، بنایش را بر کرونا بگذارد. به طوری که ابتدا خود را در خانه قرنطینه کند، مایعات بخورد و اگر چهار تا پنج علائم هشدار را پیدا کرد، در آن مرحله باید به پزشک مراجعه کند.

علائم هشدار کرونا

کرمانپور در تشریح علائم هشدار کرونا، گفت: یکی از علائم هشدار تب سرکش است. تبی که علی رغم مصرف دارو و بدن شویی کنترل نشود. دوم اینکه تنفس مختل شود. به طوری که یا بیمار دچار تند تنفسی شود و تعداد تنفس در دقیقه بیشتر از 27 عدد شده و به مرز 30 تا برسد و افزایش یابد. تنفس را فرد دیگری در حالت استراحت باید در بیمار اندازه گیری کند. اگر تعداد تنفس در دقیقه نزدیک 28 تا بود و بیشتر می شد، بیمار باید به مرکز درمانی و پزشک مراجعه کند. سومین علامت هشدار این است که لب، انگشتان، زیر ناخن ها حالت تیرگی پیدا کند که ناشی از کاهش اکسیژن است. اگر در خانه پالس اکسی متری دارند، اگر ساعت به ساعت میزان اشباع اکسیژن خودن شان از 96 به پایین می آید و به زیر 91 رسید، دیگر محل رجوع به پزشک است. زیرا به این معنی است که در ریه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و باید به مرکز درمانی مراجعه کرده و ارزیابی کرده و درمان را سریع شروع کنند. علائمی مانند بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون هم این روزها علامت خطر محسوب می شود. بر این اساس اگر فشار خون فرد قبلا 12 روی 10 یا 12 روی هشت بوده، اما به تدریج 13 روی هشت یا 14 روی 9 می شود و بالا می رود، باید به پزشک مراجعه و شرایط فرد بررسی شود.

خوددرمانی برای مبتلایان این علائم، ممنوع

وی ادامه داد: اگر افرادی در خانه دیابت دارند یا اصلا دیابت هم ندارند، اما امکان سنجش قند خون را در خانه دارند، قند خون ناشتا اگر از زیر 100 به بالای 100 افزایش می یابد و قند خون غیرناشتا بالای 140 باشد و طی چند مرحله اندازه گیری در حال افزایش هم هست، باید به پزشک مراجعه کنند. زیرا باید قندشان کنترل شود، در غیر این صورت عوارض و شدت بیماری در افزاد افزایش می یابد. در عین حال سرفه هایی که زندگی بیمار را مختل کند نیز محل رجوع به پزشک است. اگر سرفه های شدید دارند و علی رغم خوردن دارو سرفه شان کنترل نمی شود، باید مراجعه کنند. دیده شده برخی هم در خانه التهاب مفاصل پیدا می کنند که ممکن است ناشی از ایجاد لخته باشد، این افراد هم باید به پزشک مراجعه کرده و با خودشان شوخی نکنند. طبابت و خوددرمانی به افرادی که این علائم را دارند، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

در خبرنگاران ببینید:تمدید شرایط سیاه

چند روز طول می کشد تا علائم کرونا ظهور کنند؟

وی درباره مدت زمانی که سپری می شود تا این علائم بروز پیدا کنند، گفت: هیچوقت کسی که اکنون با فرد مشکوک روبرو می شود، بلافاصله دچار علائم نمی شود. خیلی ها اعلام می کنند که من امروز سوار تاکسی و کنار یک شخص مشکوک به کرونا بودم، وقتی که به محل کارم رسیدم تب و لرز داشتم. این ربطی به آن تاکسی ندارد. اگر دو تا سه روز بعد از روبروه با بیماری یا فرد مشکوک، در افراد علائمی بروز پیدا کند، باید بنا را بر کرونا بگذاریم، خودمان را رصد و در خانه قرنطینه کنیم، مایعات زیاد بنوشیم، دمنوش بخوریم و... تا وارد فازهای بعد نشوند.

3 فاز کرونا

کرمانپور با بیان اینکه به طور کلی دوران ابتلا به کرونا را به سه فاز تقسیم می کنیم، گفت: فاز سرماخوردگی، فاز ریه، فاز التهابات. بهترین و خوش خبرترین حالت این است که در فاز سرماخوردگی جلوی دشمن را بگیریم تا وارد فازهای بعدی نشود. فاز ریوی بیماری، با سرفه های قطاری، سرفه های خلط دار، علائم گوارشی و... همراه است. فاز سوم هم فاز طوفان التهابی است که بیمار در بیمارستان و آی سی یو بستری می شود. آنچه برای اطلاع مردم مهم است، این است که اگر بتوانند در دوران سرماخوردگی بیماری اقدامات لازم یعنی اعمال قرنطینه خانگی، شروع درمان های علامتی را جهت کاهش سرفه و درد و افزایش مایعات بدن را انجام دهند، بسیار خوب است تا وارد فاز دوم نشوند. اگر وارد فاز دوم شدند، به بیمارستان مراجعه کنند که در آنجا تشخیص می دهند که فرد باید به خانه برشود یا باید در بیمارستان بستری شوند. برخی افراد در فاز دوم در بیمارستان درمان می شوند، اما متاسفانه برخی در بیمارستان وارد فاز سوم هم می شوند. زیرا دیگر دیر شده و به درمان های سنگین تر نیاز دارند.

درمان های خانگی کرونا در فاز سرماخوردگی

این پزشک اورژانس درباره درمان های خانگی در دوران فاز سرماخوردگی کرونا، گفت: به محض اینکه علائم سرماخوردگی را در خودمان احساس کردیم، اعم از آبریزش بینی، سردرد، بدن درد، تب خفیف 37.5 درجه و...، ابتدا خود را قرنطینه کنیم. در عین حال اولین کار این است که میزان مایعات بدن شان را افزایش دهند. در فصل سرد بیشتر مایعات گرم و ولرم و در فصل گرم هم مایعاتی که بیشتر دوست دارند. این مایعات کم نمک و کم شکر باشد. مانند آبمیوه های طبیعی. حتما در این دوره باید ادرار فرد در خانه اندازه گیری شود. یک لیتر در شبانه روز ادرار داشته باشد، کمتر شود، علامت خطر است، اما بیشتر باشد، خوب هم هست.

کرمانپور ادامه داد: اقدام بعدی تمرین تنفس برتر است که حتما کمک می کند. به طوری که روزانه پنج الی شش بار این تمرین را انجام دهد. ظرفیت ریه اش را پُر اکسیژن معمولی هوا کرده یا اگر می تواند لب پنجره یا روی پشت بوم از هوای آزاد، یک دم عمیق می کشد، نفسش را دو تا سه ثانیه نگه می دارد و بعد با سرعت بیشتری به بیرون بازدم می کند. دوباره دو سه ثانیه نفسش را نگه می دارد و دوباره یک دم عمیق می کشد. به همین ترتیب دم و بازدم به اضافه دو نگهداشت تنفسی را انجام می دهد که چند بار تمرین می کند. این تمرین باعث می شود که کل ریه پر از اکسیژن شود و ویروس نتواند در آنجا زندگی کند.

وی همچنین گفت: در عین حال افراد دارای علائم سرماخوردگی، از قرص های سرماخوردگی معمولی هر هشت ساعت، شربت دیفن هیدرامین هر هشت ساعت، روزانه یک قرص ویتامین دی 1000، روزانه یک قرص زینک و روزانه چهار قرص ویتامین سی 250 استفاده کنند. اگر علائم گوارشی پیدا کردند، با ORS خودشان را درمان کنند که دستور مصرف آن روی بسته بندی نوشته شده است. اگر حالت تهوع داشتند بزرگسالان می توانند یک یا دو قاشق شربت دیفن هیدرامین قبل از غذا مصرف کنند و بچه ها زیر 9 سال هم نصف قاشق مصرف کنند. در این دوره هیچ آنتی بیوتیکی جز با نظر پزشک لازم نیست. هر داروی دیگری که خودسرانه بخواهند مصرف کنند، ممکن است بیماری را به فاز دوم برسانند.

وی گفت: افرادی هم که به بیماری دیابت مبتلا هستند، حتما قندشان را با دقت بیشتر کنترل کنند، هیچ دارویی از قندشان را قطع نکنند. بیماری های زمینه ای هم حتما داروهایشان را ادامه دهند و قطع نکنند. اگر هم دچار تنگی نفس و ... شدند، باید به پزشک مراجعه کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1360

به "اگر کرونا گرفتیم تا چه زمانی خود درمانی جواب می دهد ، این علایم را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر کرونا گرفتیم تا چه زمانی خود درمانی جواب می دهد ، این علایم را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید