اطلاعات حیاتی که پیش از مصرف دارو های گیاهی باید بدانید

به گزارش مجله جهانگیر، متخصصان می گویند استفاده از گیاهان دارویی نیازمند دریافت بعضی اطلاعات لازم است.

اطلاعات حیاتی که پیش از مصرف دارو های گیاهی باید بدانید

به نقل از هلث کِر گایز، شاید شما هم اصطلاح طب جایگزین به گوشتان خورده باشد، اما معنای آن را نمی دانید. طب جایگزین در اصطلاح به تمامی روش های درمانی اطلاق می گردد که در حیطه پزشکی مدرن و رسمی قرار نگرفته است و اثربخشی آن مورد تایید نیست، رد شده یا قابل اثبات نیست. از طب سنتی تا استفاده از جادو و ارتباط با ارواح و اجنه همگی در ذیل طب جایگزین تعریف می گردد.

با این وجود، درباره استفاده از دارو های گیاهی ذیل طب جایگزین همیشه تصورات اشتباه، پیش فرض ها و بینش های غلطی وجود داشته است. متخصصان تاکید دارند پیش از مصرف دارو های گیاهی باید از عطار و متخصص گیاهان دارویی شماری سوال حیاتی بپرسید. از مهترین این سوالات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- فواید این گیاه برای سلامتی چیست؟

دارو های گیاهی بسیار متعدد و متنوعی وجود دارد که هر کدام خواص ویژه خود را دارند. از این رو، فهم درست درباره فواید یک گیاه و مصرف آگاهانه آن بسیار لازم است. فرد نباید به صورت ناآگاهانه و خودسر اقدام به مصرف گیاهان دارویی و ترکیب آن ها کند.

2- این دارو چه عوارض جانبی دارد؟

یکی از موارد مهم پیش از مصرف دارو های گیاهی، آگاهی نسبت به عوارض جانبی آن است. غالباً عطار ها اطلاعات کافی درباره این موضوع به مشتریان خود ارائه نموده و برای مدیریت عوارض جانبی داروی گیاهی مواردی را به بیماری توصیه می نمایند. بعلاوه فرد باید سابقه ای از مسائل و عوارض جانبی خود در گذشته را به عطار ارائه دهد تا وی از تجویز آن دارو ها و موارد مشابه اجتناب کند.

3- ترکیب دارو ها گیاهی با هم و با سایر دارو های شیمیایی

بعضی افراد ترجیح می دهند دارو های گیاهی را با دارو های تجویز شده پزشک به صورت ترکیبی مصرف نمایند. این درحالی است که ترکیب دارو ها بدون آگاهی می تواند منجر به تداخل دارویی و عوارض جانبی گردد. با این حال، یک متخصص طب سنتی این توانایی را دارد که با آگاهی لازمی که دارد با ترکیب چند داروی گیاهی، یک داروی موثرتر برای درمان بیمار تجویز کند.

4- چگونگی مصرف دارو

مصرف بعضی دارو های گیاهی می تواند باعث تغییر سبک زندگی فرد گردد. بیمار باید در این باره با پزشک متخصص طب سنتی مشورت لازم را انجام دهد. ممکن است این دارو ها ریتم خواب یا رژیم غذایی فرد را تغییر دهد. آگاهی نسبت به این موضوع پیش از مصرف دارو لازم است.

5- چقدر زمان درمان طول می کشد؟

یکی از سوالات مهمی که باید از عطار بپرسید، اندازه زمانی است که فرآیند درمان شما طول می کشد. یک متخصص طب سنتی براساس شدت بیماری و آنالیز هایی که انجام می دهد یک برنامه تعیین دارویی تجویز نموده و پس از آن فرد نیازی به دریافت دارو ندارد. فرد باید بداند که دارو هایی که دریافت می نماید را در کوتاه مدت مصرف نموده و یا در یک فرایند بلند مدت بخورد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1638

به "اطلاعات حیاتی که پیش از مصرف دارو های گیاهی باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات حیاتی که پیش از مصرف دارو های گیاهی باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید