آیا موهای خود را به سختی شانه می زنید؟ ممکن است این دردسر به خاطر یک مشکل ژنتیکی باشد

به گزارش مجله جهانگیر، سر صبح برمی خیزید و با سختی و آب و شانه و برس و سشوار به سختی موهای خود را مرتب می کنید؟ و باز موهایتان هر کدام به یک سو روانه هستند؟

آیا موهای خود را به سختی شانه می زنید؟ ممکن است این دردسر به خاطر یک مشکل ژنتیکی باشد

تا این مشکل را نداشته باشید نمی دانید که چقدر می تواند دردسرآفرین باشد. حتی بعضی ها ممکن است از روی ظاهر شما قضاوت نمایند و تصور نمایند که آدم ذاتا نامرتبی هستید!

اما اکنون دانشمندان بر این باورند که شکل شدید این بیمار می تواند عامل ژنتیکی داشته باشد و ژن های مسئول سندرم مو های غیر قابل شانه زدن را یافته اند. بله، واقعاً چیز عجیبی است!

سندرم مو های غیرقابل شانه زدن چیزی بیش از مو های وزوزی است. همانطور که از نام آن پیداست، مو هایی هستند که در همه زوایا بیرون می آیند و مرتب کردن آن را تقریباً غیرممکن می نماید، چه رسد به شانه زدن.

این مشکل معمولاً در بچه ها بین سنین سه ماه تا 12 سال آغاز می گردد و با مو های وزدار بلوند نازک یا بلوند نقره ای معین می گردد. معمولاً موها مواج، خشک و شنماینده است و به دلیل ظاهری که دارد، گاهی اوقات به آن مو های شیشه ای تابیده شده و به اصطلاح فرنگی pili trianguli et canaliculi یا cheveux incoiffables نیز می گویند.

ممکن است همین حالا به بوریس جانسون یا آلبرت انیشتین فکر کنید! اما این سندرم چندان هم شایع نیست. علاوه بر این، این شرایط در بزرگسالی بهبود می یابد یا حتی ناپدید می گردد.

تحقیقات زیادی در خصوص این بیماری نادر، که برای اولین بار در مقالات منتشر شده در دهه 1970 ظاهر شد، انجام نشده است. از آن موقع، کمتر از 70 مقاله در خصوص آن منتشر شده که بیشتر آن ها گزارش های موردی هستند.

یکی از مطالعات اخیر این مشکل را 11 کودک با مو های غیرقابل شانه زدن آنالیز نموده. این تحقیق به وسیله متخصصان ژنتیک در دانشگاه بن آلمان صورت گرفته. آن ها دریافتند که به نظر می رسد این مشکل به خاطر جهش در سه ژن که پروتئین های شناخته شده در فولیکول مو را کد می نمایند، رخ دهد.

از زمانی که این مسئله رسانه ای شد، خانواده های بیشتری در جریان قرار گرفتند و بچه ها خود را برای آنالیز معرفی کردند و اکنون همان دانشمندان ژنتیک دان تحقیق را روی بیش از 100 کودک تکرار نموده اند. آن ها تأیید نموده اند که در 76 نفر از این بچه ها، دلیل به جهش در ژن PADI3 و بعلاوه دخالت دو ژن دیگر مرتبط است که هر سه آن ها پروتئین های مهمی را که در تشکیل فیبر مو نقش دارند، کد می نمایند.

زمانی که یک جهش در یک ژن اتفاق می افتد، گاهی اوقات منجر به تغییر در عملکرد پروتئین می گردد. اگر آن پروتئین در فولیکول مو باشد، به احتمال زیاد مو ها متفاوت می شوند و مثلا رنگشان قهوه ای، بور یا قرمز می گردد یا مجعد، ضخیم و صاف می شوند یا در بدترین حالت شخص طاس می گردد:)

چند تغییر ارثی شناخته شده در شکل فیبر و فر مو وجود دارد، اما به ندرت این ها با هر بیماری جدی مرتبط هستند. جالب اینجاست که اغلب پروتئین هایی که تحت تأثیر قرار می گیرند در غلاف داخلی ریشه قرار دارند، یعنی سه لایه از فولیکول مو که به ایجاد شکل در فیبر مو یاری می نماید.

برای اینکه کودکی مبتلا به این سندرم گردد، هم پدر و هم مادرش باید ناقل ژن جهش یافته باشند، یعنی خود آنها ممکن است مسئله ای نداشته باشند؛ اما چون فرزندشان یک نسخه از ژن مبتلا را از هر یک از والدین به ارث برده، به این سندرم مبتلا خواهد شد.

این نوع تحقیقات به جامعه تحقیقاتی زیست شناسی مو یاری می نماید تا به درک بیشتری در خصوص رشد طبیعی مو و اهمیت پروتئین های مختلف برای کنترل شکل و ظاهر مو برسند.

مو یکی از متمایزترین و شخصی ترین ویژگی های فرهنگی است. سبک، شکل، رنگ و یا نبود آن چیزی است که همه هر روز به آن فکر می نمایند. یک صنعت بزرگ مراقبت از مو در قرن گذشته پیشرفته است تا به همه ما یاری کند مو های خود را شکل بدهند، آرایش نمایند، تقویت نمایند یا مو بکارند!

منبع: The Conversation

منبع: یک پزشک
انتشار: 8 مهر 1401 بروزرسانی: 8 مهر 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1907

به "آیا موهای خود را به سختی شانه می زنید؟ ممکن است این دردسر به خاطر یک مشکل ژنتیکی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا موهای خود را به سختی شانه می زنید؟ ممکن است این دردسر به خاطر یک مشکل ژنتیکی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید