آیا دوربین 64 مگاپیکسلی گوشی ها واقعا تفاوتی ایجاد می کنند؟

به گزارش مجله جهانگیر، روزبه روز به شمار گوشی های مجهز به دوربین 64 مگاپیکسلی افزوده می شود. در هفته های اخیر، گوشی هایی مانند Realme XT، شیائومی ردمی نوت 8 پرو و ویوو نکس 3 با سنسور 64 مگاپیکسلی GW1 سامسونگ معرفی شده اند و همانطور که دوربین های 48 مگاپیکسلی به سرعت بازار گوشی ها را قبضه کردند، همین اتفاق برای دوربین های 64 مگاپیکسلی در حال تکرار شدن است.

آیا دوربین 64 مگاپیکسلی گوشی ها واقعا تفاوتی ایجاد می کنند؟

در این مطلب قصد داریم دوربین 64 مگاپیکسلی Realme XT را با یک دوربین 48 مگاپیکسلی مقایسه کنیم؛ باید خاطرنشان کنیم که سنسور جدید سامسونگ اساسا همان سنسور 48 مگاپیکسلی است که فقط بزرگ تر شده؛ در اندازه پیکسل ها و فیلتر استفاده شده شاهد تفاوتی نیستیم و فقط تعداد بیشتری از پیکسل ها در سنسور موردنظر تعبیه شده اند. همانطور که سنسورهای 48 مگاپیکسلی به صورت پیش فرض با فناوری ترکیب پیکسل ها عکس های 12 مگاپیکسلی ثبت می کنند، دوربین های 64 مگاپیکسلی هم در اصل برای ثبت عکس های 16 مگاپیکسلی طراحی و ساخته شده اند. البته اگر تمایل داشته باشید، می توانید عکس های مبتنی بر رزولوشن کامل را ثبت کنید.

برای مقایسه، از Realme 5 Pro استفاده می کنیم که از همان تراشه اسنپ دراگون 712 بهره می برد و این یعنی حداقل بر روی کاغذ و از لحاظ پردازشی، تقریبا با توان یکسانی سروکار داریم. گوشی Realme 5 Pro از سنسور 48 مگاپیکسلی ساخت سونی استفاده می کند و گوشی XT مجهز به سنسور 64 مگاپیکسلی ساخت سامسونگ است.

در ضمنً باید بگوییم هیچ کدام از این دو گوشی یک پرچم دار محسوب نمی شوند و به همین خاطر در وهله اول نباید انتظار ثبت عکس های فوق العاده ای را داشته باشیم. Realme XT در هند با قیمت حدود 225 دلار به فروش می رسد و قیمت Realme 5 Pro حدود 200 دلار است. اما در هر صورت این سنسور 64 مگاپیکسلی به زودی به گوشی های گران قیمت راه پیدا می کند و بررسی عملکرد آن در گوشی های مقرون به صرفه می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار ما قرار دهد.

اول از همه، در ادامه می توانید عکس ثبت شده با دوربین 64 مگاپیکسلی در محیط بیرونی در شرایط نوری مناسب را مشاهده کنید که با این کار می توان میزان ثبت جزییات سنسور را بررسی کرد.این عکس در حالت 16 مگاپیکسلی ثبت شده است.

اگر در این عکس 16 مگاپیکسلی تا حد زیادی زوم کنید، تابلو قرار گرفته در فاصله بسیار دور این گونه نمایش داده می گردد.

حالا در ادامه می توانید مقایسه بین عکس های ثبت شده در حالت رزولوشن کامل را مشاهده کنید. عکس سمت چپ مربوط به دوربین 48 مگاپیکسلی Realme 5 Pro است و در سمت راست می توانید عملکرد دوربین 64 مگاپیکسلی گوشی XT را مشاهده کنید.

همانطور که می بینید، با وجود پردازش های سنگینی که اجرا شده، در عکس سمت راست شاهد ثبت جزییات بسیار بیشتری هستیم و اطلاعات مربوط به رنگ ها هم بهتر ثبت شده است.

نکته قابل توجه در مورد دوربین XT این است که در حالت رزولوشن کامل، تا حدی رنگ های متفاوتی ثبت می کند. روی هم رفته، عکس های 64 مگاپیکسلی تا حد اندکی مایل به قرمز هستند ولی عکس های 16 مگاپیکسلی تا حدی گرایش به رنگ سبز دارند. در مورد دوربین 48 مگاپیکسلی 5 Pro هم این موضوع دیده می گردد. این موضوع احتمالا به فیلتر رنگ سنسورها برمی گردد. برای مشاهده تفاوت رنگ ثبت شده می توانید دو تصویر زیر را با یکدیگر مقایسه کنید. تصویر سمت راست در حالت 64 مگاپیکسلی ثبت شده و تصویر سمت چپ در حالت 16 مگاپیکسلی.

در ادامه برای بررسی عملکرد این دوربین در محیط های کم نور، عکسی از همان منظره که هنگام شب ثبت شده، می توانید مشاهده کنید.

برای مقایسه کیفیت، ساختمان قرار گرفته در سمت راست فریم را کنار یکدیگر قرار دادیم. سمت چپ مربوط به دوربین 48 مگاپیکسلی و سمت راست هم مربوط به دوربین 64 مگاپیکسلی است.

مانند شرایط روز، در این محیط هم دوربین XT پیروز به ثبت جزییات و رنگ های بیشتری شده که البته حالا می توانیم نویزهای قابل توجهی هم مشاهده کنیم. به عنوان مثال، می توانید به تابلو Uchida در بخش فوقانی ساختمان دقت کنید که در دوربین XT واضح تر است ولی در دوربین 5 Pro عکس چندان شفاف نیست.

در کمال تعجب، حالت 16 مگاپیکسلی دوربین XT در زمینه بهبود کیفیت عکس در محیط کم نور چندان مثمر ثمر واقع نشده است.

در این زمینه به این راحتی ها نمی توان عملکرد دو سنسور را به صورت همه جانبه مقایسه کرد. شاید اگر دوربین 5 Pro در زمینه کاهش نویز اندکی متعادل عمل کند، شاهد نتیجه بهتری خواهیم بود و از طرفی شاید سنسور 48 مگاپیکسلی سونی رویکرد متفاوتی را در قبال محیط های کم نور اتخاذ می کند.

در نهایت، در ادامه می توانید عکس ثبت شده با حالت شب این دو دوربین را مشاهده کنید.تصویر ثبت شده با دوربین Realme XT در سمت راست و تصویر ثبت شده با دوربین Realme 5 Pro در سمت چپ قرار گرفته است.

طبق این بررسی و مقایسه، عکس ثبت شده با حالت شب دوربین 5 Pro اندکی شفاف تر است. حالت شب هر دو گوشی، عکس های 12 مگاپیکسلی ثبت می کند و در مورد دوربین XT شاهد کراپ بیشتری هستیم که به نظر می رسد تا حدی کیفیت را هم تحت تأثیر قرار داده است. در کمال تعجب، ظاهرا Realme برای حالت شب دوربین 64 مگاپیکسلی خود از تمام پتانسیل این سنسور استفاده نمی کند.

جزییات بسیار بالا ولی نه چندان مفید

روی هم رفته، دوربین های 64 مگاپیکسلی در شرایط مناسب می توانند جزییات بسیار زیادی را ثبت کنند و در این زمینه نسبت به دوربین های 48 مگاپیکسلی تفاوت قابل توجهی دارند. اما اگر قصد ندارید عکس های ثبت شده خود را در ابعاد بسیار بزرگ چاپ کنید، این ویژگی برای بیشتر کاربران چندان مفید نخواهد بود. این گوشی ها به صورت پیش فرض، عکس هایی با یک چهارم رزولوشن حقیقی خود ثبت می کنند و این موضوع بی دلیل نیست و در این حالت تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند.

به خاطر داشته باشید که دوربین گوشی های پیکسل 3 و آیفون 11 که تا حد زیادی مورد ستایش کارشناسان قرار گرفته اند، با بهره گیری از سنسور 12 مگاپیکسلی چنین کیفیتی را ارائه می دهند. ابعاد سنسور و تعداد پیکسل ها دیگر اهمیت چندانی ندارند و این عکاسی محاسباتی و فرایند پردازش تصویر است که روزبه روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.

با وجود تمام موارد ذکر شده، دوربین این گوشی با توجه به قیمتی که دارند، نتایج قابل توجهی را ارائه می دهند. فارغ از بحث رزولوشن، کیفیت دوربین گوشی های ارزان قیمت به حدی خوب شده که تا همین چند سال قبل تصور نمی کردیم کیفیت دوربین گوشی های مقرون به صرفه تا این میزان بهبود پیدا کنند. تا اطلاع ثانوی شرکت هایی مانند گوگل و اپل در زمینه دوربین نگرانی نخواهند داشت ولی کیفیت دوربین های این بخش از بازار گوشی های هوشمند با سرعت زیادی روزبه روز بهتر از قبل می شوند.

6 ویژگی حیاتی برای دوربین گوشی های 2019

منبع: The Verge

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 175

به "آیا دوربین 64 مگاپیکسلی گوشی ها واقعا تفاوتی ایجاد می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دوربین 64 مگاپیکسلی گوشی ها واقعا تفاوتی ایجاد می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید