همه گیری بیماری واگیر در اربعین نداشتیم ، موارد تک گیر آنفلوآنزا کنترل شد

به گزارش مجله جهانگیر، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ضمن تشریح اقدامات بهداشتی صورت گرفته در راهپیمایی اربعین سال جاری در جهت کنترل بروز بیماری ها با توجه به حجم بسیار بالای زائران، تاکید نمود که بیماری همه گیری در این مدت بروز نکرده است.

همه گیری بیماری واگیر در اربعین نداشتیم ، موارد تک گیر آنفلوآنزا کنترل شد

دکتر حسین عرفانی در گفت وگو با مجله جهانگیر، با تاکید بر بهره گیری از تجربیات سالیان گذشته، گفت: برای اربعین امسال در کمیته بهداشت و درمان اربعین که در وزارت بهداشت مستقر بود تصمیم گرفتیم تا از تجربیات سالیان گذشته برای ارتقاء خدمات و پوشش نقاط ضعف مان استفاده کنیم. بنابراین در سه فاز پیشگیری از بیماری های واگیر، تشخیص به موقع بیماری و کنترل و درمان بیماری برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده میان وزارت بهداشت ایران و عراق، گفت: برای کنترل بیماری های واگیر 44 پزشک و کارشناس به خاک عراق اعزام کردیم تا در مراکز درمانی شهرهای زیارتی مستقر شوند تا بتوانند مراقبت سندرومیک بیماری ها را انجام دهند.

عرفانی در ادامه در خصوص تمهیدات انجام شده در مرزهای ورودی و خروجی کشور، گفت: در مرز دوغارون در استان خراسان رضوی برای زائرین افغان، مرز میرجاوه در سیستان وبلوچستان برای زائران پاکستانی، مرز بازرگان برای زائرین ترک و مرزهای خروجی شامل مرز شلمچه در حوزه دانشگاه علوم پزشکی آبادان، مرز چذابه در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز، مرز مهران در حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایلام و مرز خسروی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اقدامات مقتضی صورت گرفت و در پایگاه های مراقبت مرزی این مبادی اقدام به تقویت و استقرار تیم های کارشناسی مدیریت بیماری ها، آموزش و اطلاع رسانی در جهت پیشگیری، شناسایی و کنترل بیماری انجام می شوند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده از سوی این کارشناسان در مرزها گفت: هنگام رفتن زائران به کشور عراق این کارشناسان اقدام به آموزش های لازم در جهت کنترل و شناسایی بیماری ها از طریق ابزار یاری آموزشی می کردند. همچنین در مبادی بازگشت مراقبت های سندرومیک را انجام می دادند.

عرفانی، توجه به مجموعه علایم و نشانه های بیماری و تطبیق آن با تعاریف استاندارد 15 سندرم یا نشانگان تعیین در خصوص بیماری های واگیر، قبل از تشخیص علت بیماری ها را تحت عنوان مراقبت سندرمیک معرفی و اظهار کرد: هنگامی که با فردی با علائم و نشانه های بیماری روبرو می شویم احتیاج به زمان داریم تا به سرعت اقدامات مراقبت و کنترلی لازم جهت پیشگیری از اشاعه و همه گیری بیماری ها، قبل از تشخیص قطعی و آزمایشگاهی انجام گردد. این زمان در بحث مدیریت بیماری واگیر بسیار حائز اهمیت است و چه بسا در مدت زمان کوتاه بیماری بتواند انتشار پیدا کند. همین امر سبب می گردد پیش از تشخیص قطعی، به پیشگیری و مراقبت بر پایه علائم اولیه مشاهده شده در بیمار اقدام کنیم.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: سندروم هایی که در راهپیمایی اربعین امسال برایمان حائر اهمیت بود، سندروم هایی بود که به بیماری های منتقله از آب و غذا اختصاص دارند مانند سندرم اسهال حاد آبکی جهت تشخیص بیماری های مهمی مانند وبا، اسهال خونی، تب و زردی و ... همچنین در طبقه بندی سندروم های منتقله از هوا نیز سندروم های ILI یا ناخوشی شدید آنفلوانزا با علامت تب و سرفه حاد در این دسته و سندروم SARI که حالت شدید ILI است که احتیاج به بستری در بیمارستان پیدا می نماید و منجر به سرماخوردگی های خفیف و شدید می شوند.

وی با اشاره به استفاده از سامانه ثبت و گزارش دهی جهت تحلیل و آنالیز روزانه سیر بیماری ها در این مراسم گفت: با ثبت موارد، جمع آوری و تحلیل روزانه بر روی اطلاعات ثبت شده، گزارشات هر روز توسط مسئولین وزارت بهداشت آنالیز و تصمیمات لازم اتخاذ می شد. بر اساس این آمار اعلام می کنم که تا کنون موردی از همه گیری بیماری های واگیر رخ نداده، البته موارد تک گیر یا طغیان های کوچک به وجود آمد که با تشخیص به موقع تحت کنترل نهاده شد.

وی ضمن بیان آنکه تا کنون کنترل و مدیریت بیماری ها به خوبی انجام شده است، اضافه نمود: با در نظر دریافت مدت زمان دوره نهفته بیماری، از آخرین روبروه احتمالی باید موارد مراقبتی را ادامه دهیم و این زمان ممکن است دو یا سه هفته به طول انجامد. همچنین باید اصول و اقدامات مراقبت بیماری ها ادامه داشته باشد؛ لذا برنامه کاری در این مورد تا خاتمه ماه صفر ادامه خواهد داشت.

عرفانی با بیان اینکه البته با توجه به تغییر فصل و شروع فصل سرد سال بروز مواردی از آنفلوانزا دور از انتظار نیست، اضافه نمود: خوشبختانه همه چیز تحت کنترل بوده است و تنها موارد اندک و تک گیری از بروز آنفلوانزا رخ داده است که آن هم به دلیل همکاری خوب زائرین و اقدامات موثر کارشناسان مان صورت گرفت. البته همچنان از مردم می خواهیم در صورت بروز بیماری سرماخوردگی نکات بهداشت فردی همچون استفاده از ماسک، خودداری از روبوسی و دست دادن با سایرین و... را رعایت نمایند.

وی اضافه نمود: تاکنون از مجموع زائرین خروجی و ورودی چهار میلیون و 300 هزار نفر، بالغ بر 8 هزار و 800 مورد سندروم بیماری زا کشف و شناسایی شده است و از این میان حدود 4هزار نمونه آزمایشگاهی به عمل آمده و در خصوص بیماری های مهم نیز مواردی از وبا گزارش نشده است؛ این اتفاق میسر نبود مگر با پیش بینی های انجام شده و همکاری تمام دست اندرکاران در حوزه سلامت و مشارکت خود مردم.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری از طغیان موارد آنفلوانزا در کشور، گفت: تاکنون طغیان خاصی از بیماری آنفلوانزا اتفاق نیفتاده است. امسال به منظور پیشگیری از بروز همه گیری آنفلوانزا در فصول سرد پاییز و زمستان انتظار داریم که علاوه بر تمهیدات و آمادگی های به عمل آمده توسط وزارت بهداشت و سایر دستگاه های مسئول، مردم با رعایت اصول ساده بهداشتی در این امر به مسئولین یاری نمایند؛ از جمله این اصول می توان رعایت اصول بهداشت فردی، حفظ فاصله و استراحت در منزل، خودداری از دست دادن و روبوسی با دیگران و مراجعه به موقع به مراکز بهداشتی درمانی توسط افراد مبتلا به سرماخوردگی و رعایت اصول پیشگیری و بهداشت عمومی توسط همه افراد نام برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 245

به "همه گیری بیماری واگیر در اربعین نداشتیم ، موارد تک گیر آنفلوآنزا کنترل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه گیری بیماری واگیر در اربعین نداشتیم ، موارد تک گیر آنفلوآنزا کنترل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید