3 بیمارستان خوزستان، مرجع رسیدگی به کروناویروس شدند

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران/خوزستان مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی اهواز سه بیمارستان رازی، امام(ره) اهواز و سینا را به عنوان مرجع رسیدگی به کروناویروس تعیین کرده است، گفت: این موضوع باید به سمت بیمارستان های خصوصی نیز برود و بخش های عفونی بیمارستان های خصوصی نیز تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشکی به این قضیه توجه داشته باشند.

3 بیمارستان خوزستان، مرجع رسیدگی به کروناویروس شدند

کیامرث حاجی زاده در نهمین جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی سلامت و امنیت غذایی خوزستان که امروز (16 بهمن ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: دو هفته پیش در شورای سلامت، هشداری از لحاظ مدیریت بحران مبنی بر ورود کروناویروس به کشورهای دیگر علاوه بر مبدأ آن در چین دادیم. از آنجا که این ویروس به شدت در آن کشورها در حال انتشار بود، هشدار دادیم که آمادگی لازم را داشته باشید.

به گزارش مجله جهانگیر، وی افزود: استاندار خوزستان نیز در جلسه دیگری هشدار جدی تری دادند زیرا خوزستان، قطب انرژی کشور است و بسیاری از مبادلات تجاری ایران، از طریق خوزستان با کشور چین انجام می شود. بنادر استان خوزستان یکی از گلوگاه هایی است که مبادلات در آن انجام می شود و بنابراین لازم است به این مسائل به صورت جدی تر نگاه کنیم.

حاجی زاده با بیان اینکه مرزهای زمینی با کشور عراق و مرزهای دریایی باید کنترل شوند، گفت: بعضی از ادارات کل لازم است هماهنگی و همراهی بیشتری با عرصه سلامت و بهداشت و درمان در دانشگاه های علوم پزشکی داشته باشند. اداره کل حمل و نقل جاده ای، اداره کل بنادر و شرکت های پتروشیمی و فولاد و تمامی شرکت هایی که مبادلاتی با خارج از کشور دارند، باید این هماهنگی و همکاری را با دانشگاه های علوم پزشکی و حوزه سلامت داشته باشند. این موضوع یک مصوبه و الزام جدی برای پیشگیری از ورود ویروس و پس از آن جلوگیری از مسائل بعدی است.

وی افزود: قطعا در کشور ما به علت تحریمات ظالمانه ای که در بحث عدم دسترسی به خدمات و تجهیزات و دارو اعمال شده، اگر اجازه دهیم این ویروس وارد کشور شود، زحمات زیادتری برای مردم ایجاد خواهد کرد. خوزستان نیز به تبع اینکه در چند سال اخیر، دائم البلایا و دائم البحران شده است، دیگر تحمل ورود مساله ای این گونه را ندارد بنابراین در مرحله پیشگیری همه باید پای کار باشند. مسئولیت آن تنها مربوط به حوزه بهداشت و درمان نیست، بلکه یک موضوع جدی و ملی است و همه دستگاه های اجرایی باید الزام همکاری با حوزه سلامت در خصوص کروناویروس را رعایت کنند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به عنوان دانشگاه مادر در خوزستان و دیگر دانشگاه های علوم پزشکی استان باید شرایط مقابله با این بیماری را داشته باشد. تا حد امکان سعی می کنیم از این بیماری پیشگیری کنیم اما ممکن است همه منافذ قابل بستن نباشند و باید یک درصد هم احتمال دهیم که این ویروس وارد شود. باید تجهیزات و دارو و امکانات لازم را از اکنون فراهم کنیم. اکنون اولویت در استان خوزستان مقابله با این بیماری است، همانگونه که اولویت کشور و دنیا نیز این موضوع است.

وی اعلام کرد: داروخانه ها و مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها و تمامی مراکزی که باید خدمت کنند، اعم از مدیریت درمان تامین اجتماعی و بیمارستان های سپاه و ارتش و بیمارستان های خصوصی باید از هم اکنون ملزم و موظف شوند که تمهیدات لازم را برای مقابله با این بیماری بیاندیشند.

حاجی زاده افزود: در این خصوص دانشگاه علوم پزشکی اهواز کارهای خوبی انجام داده و سه بیمارستان بیمارستان رازی، سینا و امام(ره) اهواز را به عنوان مرجع رسیدگی به کروناویروس مشخص کرده است اما این موضوع باید به سمت بیمارستان های خصوصی نیز برود و بخش های عفونی بیمارستان های خصوصی نیز تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشکی به این قضیه توجه داشته باشند.

وی با اشاره به لزوم مدیریت جو روانی در زمینه کروناویروس گفت: در مدیریت بحران پس از پیشگیری و مقابله، بحث مدیریت جو روانی نیز مطرح است. اصحاب رسانه، صدا و سیما و روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی این موضوع را با ظرافت خاصی مدیریت کنند و باعث تشویش اذهان عمومی نشوند. در مصاحبه ها نظارت کنند تا از تشویش اذهان عمومی جلوگیری شود.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان افزود: شرایط استان خوزستان امسال شرایط خاصی است و با توجه به سرسبزی جلگه خوزستان و همچنین با توجه به شیوع کروناویروس در کشورهای دیگر و از طرف دیگر گرانی سفر، قطعا امسال استان خوزستان مقصد گردشگران اعم از راهیان نور و زائران عتبات عالیات و گردشگران سیاحتی خواهد بود. اصحاب رسانه و روابط عمومی ها باید در این زمینه نظارت کنند که در مصاحبه ها، تشویش اذهان عمومی در استان خوزستان انجام نشود.

وی گفت: در خصوص مقابله با کروناویروس، دانشگاه ها و آموزش و پرورش باید بیشتر توجه داشته باشند زیرا این دو محل، کلونی های جمعیتی هستند و اگر ویروسی به این نقاط وارد شود، سریع تر منتشر می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 526

به "3 بیمارستان خوزستان، مرجع رسیدگی به کروناویروس شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 بیمارستان خوزستان، مرجع رسیدگی به کروناویروس شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید