چرا امارات و عربستان در قبال ایران تغییر موضع دادند؟

به گزارش مجله جهانگیر، فارس نوشت: رسانه ای قطری نوشت، عربستان سعودی و امارات پس از زورآزمایی با ایران به این نتیجه رسیدند که مقابله با جمهوری اسلامی به سود آنها نیست و از طرفی دیگر، آمریکا شریک قابل اعتمادی برای آنها به شمار نمی رود.

چرا امارات و عربستان در قبال ایران تغییر موضع دادند؟

یک رسانه نزدیک به قطر نوشت، عربستان سعودی و امارات با توجه به منافع خود و عدم شفافیت موضع گیری آمریکا به ویژه در شرایط حساس منطقه، موضع خود را در قبال جمهوری اسلامی ایران تغییر دادند و راه دیگری در پیش دریافتد به طوریکه امارات ترجیح داد توافق با ایران را برگزیند و در مقابل عربستان سعودی از موضع پیشین خود در قبال ایران کوتاه آمد.

وبگاه خبری تحلیلی الخلیج آنلاین در گزارش جدید خود، در ذیل عنوان تناقض امارات نوشته است، هم زمان با رقابت شدید آمریکا و فرانسه در خلیج فارس، تناقض موضع امارت نیز بیش از پیش آشکار شده است. این کشور که به ائتلاف دریایی آمریکا پیوسته است، هم زمان ائتلاف اروپا به رهبری فرانسه را نیز میزبانی می کند.

بر اساس این گزارش، با وجود آنکه که هر دو هم پیمان امارات، ایران را به اجرای عملیات تروریستی در خلیج فارس متهم می کنند، اما با این حال، توافقی کامل میان امارات و ایران وجود دارد. به طوریکه دیدارهای فشرده ای میان این دو کشور برگزار شده و همچنین چند توافق به امضای طرفین رسیده است.

در همین ارتباط، انور قرقاش وزیرخارجه امارات در روز دهم نوامبر ماه جاری گفت: کشورهای خلیج [فارس] باید بر سر میز مذاکره با ایران بنشینند از طرفی، در رابطه با موضوع مقابله با حمله های غیرقابل قبول، که منجر به کاهش صلح شده است، حتما باید نگرش های مشترکی وجود داشته باشد به ویژه از جانب آمریکا.

قرقاش در ادامه گفت: تنش با ایران به نفع هیچ طرفی نیست از این رو امیدواریم با تلاش، گشایشی برای یک فرایند سیاسی نتیجه دار با هدف حل مسائل امنیتی در منطقه ایجاد کنیم.

در روز دهم نوامبر سال 2019، پس از ایجاد روابط سیاسی و تجاری امارات با ایران، جمهوری اسلامی ایران، روابط خود با این کشور را بسیار خوب توصیف کرد. از طرفی دیگر، ایران و امارات در ابتدای ماه آگوست سال 2019، تفاهم نامه ای در زمینه گسترش همکاری ها امضا کردند که هدف آن حفاظت از امنیت مرزهای دریایی بود. در مقابل، ناظران، این گام را خنجر از پشت به عربستان سعودی خواندند. این در حالی است که امارات، با آنکه قطب دوم ائتلاف مشترک خود با عربستان به شمار می رفت، پیشتر به طور ناگهانی از یمن عقب نشینی کرده بود.

موضع عربستان

هم زمان با حضور نظامیان آمریکایی در عربستان سعودی، موضع این کشور درباره تنش با ایران رو به کاستی نهاده است تا جایی که برخی از خبرها از وساطت میان عربستان و ایران حکایت داشت که عربستان نیز به آنها عکس العمل نشان داد.

سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان سعودی نیز در سخنرانی خود، در بیستم نوامبر ماه جاری، تاکید کرد کشور امیدوار است که نظام ایران، دوراندیش باشد و بداند که هیچ راهی برای پشت سر گذاشتن موضع بین المللی مگر با کنار گذاشتن افکار توسعه طلبانه و خرابکارانه وجود ندارد؛ افکاری که پیش از دیگران، به ملت خود این کشور آسیب رسانده است.

محمود علوش تحلیلگر سیاسی لبنانی در ارتباط با موضع امارات گفت: به نفع امارات است که از گزند شراره آتش تنش ها در خلیج [فارس] به دور باشد.

علوش در ادامه می افزاید که بیشترین دستاورد روابط ایران و امارات توافق بر سر کنار گذاشتن امارات از شراره های تنش در خلیج [فارس] و در مقابل نیز فاصله دریافت بیشتر این کشور از عربستان سعودی در جنگ با یمن است. که این طبیعتا برای هر دو طرف یک دستاورد به شمار می رود.

علوش چنین ادامه می دهد تردید آمریکا در مقابله با تهران به امارات این انگیزه را داد که چند گام فردی در راستای کاهش تنش با ایران اتخاذ کند که این گام ها نیز مورد تایید آمریکا بودند زیرا این گام ها به ترامپ در جلوگیری از افزایش دامنه تنش ها کمک می کند.

علوش ادامه توضیح می دهد عربستان هم به سبب شفاف نبودن موضع آمریکا، رغبتی به ادامه مقابله با ایران ندارد از طرفی دیگر، این کشور بر به نتیجه رسیدن فرصت های حل و فصل [درگیری] با حوثی ها متمرکز شده است. نقش امارات نیز در حال حاضر به سود جهت گیری های بن سلمان است؛ بن سلمانی که به دنبال انتها دادن جنگ در یمن است.

این گزارش واکنش های ایران را نیز در قبال این تغییر موضع روایت کرده و در این رابطه به بیانیه وزارت خارجه ایران در روز 9 نوامبر اشاره کرده است. در این بیانیه، جمهوری اسلامی چنین واکنش نشان داده است ائتلاف های آمریکا در طول تاریخ، در حد اسم باقی مانده است نه بیشتر؛ نه تنها باعث برقراری امنیت نشده است بلکه امنیت و ثبات جهان را نیز به مخاطره انداخته است.

در این بیانیه آمده است: آمریکا با سوء استفاده از نام برخی کشورها به ائتلاف خود صبغه قانونی بخشیده است در این بیانیه در ادامه اشاره شده است آمریکا طمع ها و برخی اهداف خود را در پشت چند کشور شرکت کننده در این ائتلاف پنهان کرده است که این نشان دهنده ضعف و نیاز این کشور به مشروعیت بین المللی است.

وزارت خارجه ایران از کشورهای منطقه خواسته است به توان خود و امکانات کشورهای همسایه تکیه داشته باشند تا منطقه از امنیت و ثباتی پایدار و فراگیر برخوردار شود.

در این بیانیه تاکید شده است ایران به عنوان کشوری که طولانی ترین ساحل را در خلیج [فارس] دارد با تمام قدرت تلاش خود را برای حفاظت از منافع اقتصادی و امنیتی در خلیج فارس از جمله امنیت و ایمنی کشتیرانی را ادامه خواهد داد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 315

به "چرا امارات و عربستان در قبال ایران تغییر موضع دادند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا امارات و عربستان در قبال ایران تغییر موضع دادند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید