نگرانی سه کشور اروپایی از فعالیت تازه هسته ای ایران

به گزارش مجله جهانگیر، دولت های سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه ای درباره اعلام آمادگی ایران برای فراوری اورانیوم فلزی ابراز نگرانی کردند.

نگرانی سه کشور اروپایی از فعالیت تازه هسته ای ایران

با ما سفر کنید و با اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش فارس، تروئیکای اروپایی در این بیانیه اعلام کردند: ما دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس عمیقاً از اعلامیه ایران مبنی بر آماده شدن برای فراوری اورانیوم فلزی نگران هستیم.

آن ها در ادامه مدعی شدند: ایران هیچ استفاده غیرنظامی موثقی از اورانیوم فلزی ندارد. فراوری اورانیوم فلزی به صورت بالقوه دلالت های نظامی جدی دارد. تحت برجام ایران متعهد شد که به مدت 15 سال در زمینه فراوری اورانیوم فلزی یا انجام تحقیق و توسعه درباره متالورژی (فلزشناسی) اورانیوم فعالیت نکند.

سه کشور اروپایی عضو برجام در ادامه، بدون یادآوری کوتاهی های خود در پایبندی به تعهدات برجامی، اضافه کردند: ما شدیداً از ایران می خواهیم که این فعالیت را متوقف کند و اگر در حفظ برجام جدی است، بدون تاخیر به تعهدات خود ذیل آن بازگردد.

پیشتر خبرگزاری رویترز با ادعای دستیابی به گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، نوشت که این سازمان شروع فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای فراوری اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را تایید نموده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آژانس اتمی در بیانیه ای گفت: رافائل گروسی مدیر کل آژانس اتمی امروز به کشورهای عضو آژانس درباره تحولات اخیر مربوط به برنامه های ایران برای انجام فعالیت های تحقیق و توسعه روی فراوری اورانیوم فلزی به عنوان بخشی از هدف اعلامی جهت طراحی نوع پیشرفته سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران، اطلاع رسانی کرد.

به نوشته رویترز، آژانس همچنین اضافه کرد: ایران گفته که هیچ محدودیتی برای فعالیت های تحقیق و توسعه خود ندارد و تغییرات و نصب تجهیزات مربوطه برای فعالیت های تحقیق و توسعه ای مذکور هم اکنون شروع شده است.

شامگاه چهارشنبه بود که کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس از شروع فعالیت تحقیق و توسعه طراحی سوخت جدید راکتور تهران اطلاع داد و گفت: تمامی این مراحل به اطلاع آژانس رسیده و می رسد و بازرسان نیز سه روز قبل، از کارخانه فراوری صفحه سوخت بازدید کردند.

غریب آبادی با اشاره به اینکه مدیرکل آژانس امروز با انتشار گزارشی، موضوع را به اطلاع کشورهای عضو رساند، گفت: این فعالیت در سه مرحله انجام می گردد و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی فراوری می گردد.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس اتمی روز دوشنبه با بیان اینکه ایران با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت غنی سازی 20 درصدی است، پیش بینی کرد ماهانه حدود 10 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد در تاسیسات فردو فراوری گردد.

در تاریخ 15 دی ماه امسال و پس از آنکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران از سوی مجلس تصویب و به دولت ابلاغ و رئیس جمهور نیز دستور اجرای قانون مزبور را صادر کرد، سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای این قانون فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد را شروع کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1189

به "نگرانی سه کشور اروپایی از فعالیت تازه هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی سه کشور اروپایی از فعالیت تازه هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید