نخستین واکنش وزارت صمت به حواشی تمدید ثبت سفارش لوازم خانگی آلمانی

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران : وزارت صنعت، معدن و تجارت در واکنش به دلایل ترخیص محموله لوازم خانگی برند آلمانی به ارائه مستندات پرداخت و اظهار داشت، ترخیص این کالا با توجه به حکم دیوان عدالت اداری صورت گرفته است.

نخستین واکنش وزارت صمت به حواشی تمدید ثبت سفارش لوازم خانگی آلمانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، در نامه وزارت صنعت به عباسپور مدیرکل مقررات صادرات و واردات اعلام شده است: احتراما به دستور مقام عالی وزارت ایضا اقرارنامه صادره مورخ 10 دی ماه سال 98 و دادنامه های 740 صادره ازسوی دیوان عدالت اداری درخصوص پرونده شرکت ک ک ترخیص کالاهای این شرکت از گمرکات اجرا شده است.

در بخشی از حکم دیوان عدالت اداری آمده است:

براساس رای دیوان اولا ًضوابط مربوط به واردات و صادرات کالا به موجب قانون صادرات و واردات و نیز آیین نامه اجرایی در ماده 11 آیین نامه اجرایی قانون مذکور آمده است که چنانچه سود بازرگانی کالاها در جهت افزایش تغییر یابد و نیز کالایی که ممنوعیت واردات تحصیل می کنند یا شرط ورود آنها در جهت محدودیت تغییر پیدا می کند. در صورت انطباق با شرایطی که ذکر شده است و نیز با رعایت مقررات قانونی طبق ضوابط قبل ممنوعیت، قابل ترخیص می باشند یعنی حقوق گمرکی و سود بازرگانی آنها افزایش نمی یابد و مشمول ممنوعیت ورود نمی شوند.

برهمین اساس اقدام وزارت صنعت معدن و تجارت در عدم اقدام کامل و عملی در جهت ثبت نهایی و تمدید مجوز ثبت سفارش کالاهای شاکی که منطبق با مقررات فوق الاشاره ثبت سفارش و درحال حمل می باشد و عدم موافقت با ترخیص آن تخطی و تخلف از مقررات بوده است.

بر اساس اسناد ارسالی وزارت صمت، دیوان عدالت اداری با شکایت صاحب کالا در مورد تمدید ثبت سفارش و تاکید بر حقوق مکتسبه، اقدام به صدور رای بدوی در اوایل سال 1398 کرده است.

ظاهرا ثبت سفارش محموله مذکور مربوط به اوایل سال 97 و ممنوعیت واردات کالای گروه چهار نیز تقریبا مربوط به همان بازه زمانی (خرداد ماه سال 1397)بوده است.

گفتنی است، در اردیبهشت سال قبل رای بدوی توسط شعبه سوم و در مرداد ماه همان سال رای تجدید نظر توسط شعبه پنجم دیوان عدالت اداری در مورد این پرونده صادر شده است.

بر این اساس با ابلاغیه وزیر صمت در دی ماه سال قبل، به زیر مجموعه های تابع وزارت صنعت از جمله دفتر مقررات و معاونت حقوقی، فرایند تمدید ثبت سفارش در دستور کار قرار گرفته است.

گفتنی است، وزارت صمت تنها اقدام به ارائه اسناد و آرای بدوی دیوان عدالت اداری کرده، اما همین اقدام نیز یک گام رو به جلو در شفاف سازی پرونده اخیر واردات کالای گروه چهار(دارای مشابه داخل) می باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1094

به "نخستین واکنش وزارت صمت به حواشی تمدید ثبت سفارش لوازم خانگی آلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین واکنش وزارت صمت به حواشی تمدید ثبت سفارش لوازم خانگی آلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید