مارول برای حفظ حقوق مرد آهنی، مرد عنکبوتی و انتقام جویان به آب و آتش می زند

به گزارش مجله جهانگیر، مارول در تلاش برای حفظ حقوق شخصیت هایی چون مرد عنکبوتی، مرد آهنی و انتقام جویان از وارثان برخی از برجسته ترین خالقان شخصیت های خود شکایت می کند.

مارول برای حفظ حقوق مرد آهنی، مرد عنکبوتی و انتقام جویان به آب و آتش می زند

در دو دهه گذشته بزرگ ترین قهرمانان این کمپانی از شخصیت های داستان های کمیک به سوپراستارهای محبوب و به نوعی نیرویی برتر در دنیای مارول تبدیل شده اند. با این حال و با وجود پیروزیت های اخیر مارول شخصیت های آن هنوز مشمول قانون حق نشر یا حق نشر هستند. بر اساس این قانون سازندگان یا خانواده های آن ها می توانند برای بازپس گیری حقوق مالکیت شخصیت ها پس از مدت زمان مشخصی که توافق شده است اقدام کنند.

به طور کلی نویسنده کمیک حق استفاده از شخصیت های خود را به شرکتی که برایشان کار می کند واگذار کرده است اما پس از چند سال قانون اجازه فسخ این قرارداد را آن ها می دهد تا با درخواست خالقان یا وارثان حق مالکیت شخصیت های فوق بازگردانده شود. در یک فسخ پیروز به این معنا است که شرکت حق استفاده از شخصیت یا داستان را از دست خواهد داد. این مدت قانونی برای تعدادی از شخصیت های اصلی مارول تقریبا به سرانجام رسیده و این شرکت از طریق اقدامات قانونی سعی می کند حق استفاده از مرد آهنی، مرد عنکبوتی، هاک آی، بیوه سیاه، دکتر استرنج و سایر شخصیت ها را حفظ کند. بر اساس گزارش نشریه هالیوود ریپورتر پنج شکایت مختلف علیه وراث و مالکین قانونی خالقان گذشته از جمله استن لی، جین کولان و استیو دیتکو تنظیم کرده است. در دعاوی حقوقی ادعا شده است که همه شخصیت های اشاره شده اجاره شده اند و حق بازگشت به خالقان آن ها را قانونی نمی دانند. اگر مارول در تلاش خود شکست بخورد ممکن است در کمتر از دو سال مالکیت برخی از بزرگ ترین شخصیت های خود را از دست بدهد.

شکایات مارول درست یک ماه پس از ثبت شکایت مالک حقوقی دیتکو برای مرد عنکبوتی صورت گرفت که در ژوئن 2023 تشکیل خواهد شد. وکیل سرشناس مارک توبروف که قبلا کننده حقوقی سازندگان سوپرمن در پفراینده ای مشابه علیه کمیک های DC بود وکالت پفراینده دیتکو را بر عهده خواهد گرفت. در حالی که دن پتروچلی که در همان پفراینده دفاع پیروزی کرد کننده مارول در پفراینده خواهد بود. سوابق گذشته نشان می دهد مارول این بار هم دستی برتر در قانون دارد.

توبروف در سال 2013 وکیل پفراینده ای مشابه از طرف مالکین حقوقی جک کربی بود اما در نهایت مارول برنده این پفراینده بود زیرا دادگاه حکم کرد که کربی شخصیت های خود را اجاره داده است. به طور خلاصه شرکت های کمیک بیشتر مواقع در حفظ حق مالکیت بر شخصیت های خود پیروز بوده اند اما به این معنا نیست که مارول قطعا برنده این پفراینده خواهد بود. با توجه به این که مرد عنکبوتی، مرد آهنی و بسیاری دیگر از انتقام جویان در حالت تعادل قرار دارند قطعا فرایند و نتیجه این پفراینده ها بسیار جالب خواهد بود.

منبع: screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 مهر 1400 بروزرسانی: 19 مهر 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1582

به "مارول برای حفظ حقوق مرد آهنی، مرد عنکبوتی و انتقام جویان به آب و آتش می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارول برای حفظ حقوق مرد آهنی، مرد عنکبوتی و انتقام جویان به آب و آتش می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید