ساخت سه بندر تفریحی و گردشگری تا 1400

به گزارش مجله جهانگیر، معاون امور بندری و مالی سازمان سازمان بنادر و دریانوردی از ساخت و راه اندازی سه بندر تفریحی و گردشگری در کشور با سرمایه گذاری بخش خصوصی اطلاع داد.

ساخت سه بندر تفریحی و گردشگری تا 1400

ایسنا: بنادر تفریحی و گردشگری یکی از مهم ترین و بهترین بسترها برای جذب گردشگر در دنیاست که یکی از مهم ترین نمونه های آن در بندر بارسلون در اسپانیا بوده که رونق مالی و رفاه را برای مردم این شهر و حتی کشور اسپانیا فراهم نموده است. چیزی که در ایران نداریم و به گفته محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی- در ایران به آن توجهی نشده و با وجود ظرفیت ها و پتانسیل های موجود باید به بنادر تفریحی و گردشگری توجه بیشتری گردد تا رونق در صنعت دریایی ایجاد گردد.

محمد علی حسن زاده محمدی - معاون امور بندری و مالی سازمان بنادر و دریانوردی - در این باره به ایسنا گفت که سه نقطه در کشور برای ایجاد بنادر تفریحی گردشگری معین شده و هم اکنون در حال انعقاد قرارداد با بخش خصوصی هستیم و به زودی فرآیند ساخت آن ها شروع می گردد.

وی با بیان اینکه با توجه به فرآیند ساخت حدود دو ساله بنادر تفریحی و گردشگری کوچک راه اندازی سه بندر مذکور تا سال 1400 به طول خواهد انجامید، اضافه نمود: یکی از بنادر ای که موقعیت جغرافیایی آن معین شده و در حال مذاکره با بخش خصوصی هستیم عرصه 15 هکتاری در فریدون کنار است که قرارداد آن آماده شده و منتظریم تا بخش خصوصی که داوطلب ساخت و بهره برداری از این بندر شده طرح توجیهی خود را بیاورد که پس از تایید این طرح، قرارداد ساخت و راه اندازی آن امضا خواهد شد.

حسن زاده محمدی ادامه داد: منطقه مارینا در بندر انزلی نیز که بخشی از اسکله و زمین های استحصال شده اطراف آن را در نظر گرفتیم به همراه بندر نخل ناخدا در بندرعباس دو نقطه دیگر هستند که برای ساخت و راه اندازی بنادر تفریحی و گردشگری معین شده و آن ها نیز در مرحله ارائه طرح توجیهی متقاضیان سرمایه گذاری و آنالیز و تایید نهایی توسط سازمان بنادر و دریانوردی هستند.

موج شکن های جنوب پتانسیل گردشگری و تفریحی دارند

معاون امور بندری و مالی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه طرح توجیهی که متقاضیان ارائه می دهند باید بتواند هدف گردشگری ساحلی و دریایی را پوشش دهد و معمولاً ساخت و سازها چنین پروژه هایی برای بنادر کوچک حدود دو سال طول می کشد، گفت: به غیر از سه بندر معین شده در 49 نقطه موج شکن مردمی داریم که در طول سواحل جنوبی وجود دارد و بسیاری از آن ها پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به بنادر کوچک تفریحی و گردشگری دارند.

حسن زاده محمدی با بیان اینکه پس از تایید طرح ها عرصه به سرمایه گذاران برای راه اندازی و بهره برداری از آن ها واگذار می گردد، تاکید نمود: واگذاری به معنای مالکیت عرصه نیست و مالک اصلی در این عرصه ها دولت بوده و بخش خصوصی تنها سرمایه گذار و بهره بردار از آن است و به هیچ وجه قرار نیست در این طرح، واگذاری به معنای تغییر مالکیت عرصه ها صورت گیرد.

شیلات موظف به همکاری برای توسعه بنادر تفریحی و گردشگری است

وی با بیان اینکه با توجه به استفاده صیادی از موج شکن های آب های جنوبی کشور، آن ها را به سازمان شیلات واگذار کردیم، تاکید نمود: اگر کسی درخواست سرمایه گذاری برای ایجاد بنادر گردشگری داشت، شیلات موظف به همکاری است. در حال حاضر بیش از 50 درصدش به حوزه صیادی اختصاص داده شده است و البته اساس کار در آنجا اینگونه خواهد بود که بیش از 50 درصد کاربرد صیادی و شیلاتی خواهد داشت. اما سازمان شیلات ضمن حفاظت و حمایت از اشتغال زایی در این مناطق باید بستر را برای راه اندازی و ساخت بنادر تفریحی و گردشگری ایجاد کند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 30

به "ساخت سه بندر تفریحی و گردشگری تا 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت سه بندر تفریحی و گردشگری تا 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید