خبرنگاران 2 هزار و500 هکتار از عرصه های بیابانی دشتستان نهال کاری شد

به گزارش مجله جهانگیر، بوشهر- خبرنگاران- رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دشتستان گفت: 2 هزار و500 هکتار از عرصه های بیابانی و کانون های فرسایش بادی این شهرستان نهال کاری شده است.

خبرنگاران 2 هزار و500 هکتار از عرصه های بیابانی دشتستان نهال کاری شد

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

رضا نیکنام روز پنجشنبه در گفت وگو با مجله جهانگیر اضافه نمود: همچنین یک هزار و 500 هکتار کنترل روان آب ، احداث هلالی های آبگیر و یک مورد آب انبار برای جلوگیری از فرسایش خاک در شهرستان دشستان اجرا شده است.

وی اعلام کرد: در چند سال گذشته طرح ها و اقدام های مقابله با بیابان زدایی قابل توجهی در شهرستان دشتستان به خصوص در بخش های مرکزی، شبانکاره و سعدآباد اجرا شده است.

نیکنام اضافه نمود: نهال کاری و جنگل کاری علاوه بر ایجاد فضای سبز و چشم نواز موجب تثبیت شن های روان، جلوگیری از فراوری ریزگردها و آلودگی زیست محیطی برای روستاها و از لحاظ مالی نیز فوایدی برای منطقه در بردارد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دشتستان گفت: استفاده روستائیان و بومیان حاشیه جنگل ها از علف زارها برای چرای دام، استفاده زنبورداران برای گل و شهد این درختان برای فراوری عسل، فراوری و رویش گیاهان دارویی از جمله فواید مالی اجرای طرح های نهال کاری است.

نیکنام اضافه نمود: گروه های مردم نهاد که همیشه درخصوص حفظ و حراست از منابع طبیعی پیشرو هستند برای ترویج، حفظ، نگهداری و استفاده صحیح از مراتع و جنگل ها در کنار کارکنان منابع طبیعی باشند.

وی ادامه داد: همه کوشش ها و هزینه هایی که برای ایجاد این جنگل های سرسبز اجرا شده می تواند با یک سهل انگاری کوچک موجب تخریب و آتش سوزی این منابع ملی گردد.

نیکنام با اشاره به اینکه انواع درختان کشت شده در این مناطق از نوع کهور پاکستانی، کنار، آکاسیا آمپلیسپس، آکاسیا سالیسینا و آکاسیا ویکتوریا هستند گفت: این درختان تا سه سال آبیاری شده و اکنون که پنج ساله هستند خود را با محیط سازگار می نمایند.

وی از ادامه این فرایند در حوزه نهال کاری و حفظ و حراست از این گونه ها در راستای مقابله با بیابان زایی در سالجاری اطلاع داد.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 833

به "خبرنگاران 2 هزار و500 هکتار از عرصه های بیابانی دشتستان نهال کاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 2 هزار و500 هکتار از عرصه های بیابانی دشتستان نهال کاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید