برنامه هسته ای عربستان تقویت می شود

به گزارش مجله جهانگیر، شبکه خبری بلومبرگ با انتشار گزارشی در خصوص برنامه هسته ای عربستان مدعی شد که برنامه ریاض در زمینه انرژی اتمی با وعده همکاری آژانس نظارتی سازمان ملل و نیز مساعدت چین تقویت می شود.

برنامه هسته ای عربستان تقویت می شود

در این گزارش آمده است که سازمان بین المللی انرژی اتمی به موازات مساعدت های مسئولان چینی به عربستان در زمینه بهره برداری از اورانیوم کمک می کند. این در حالیست که عربستان پیش تر از پذیرش بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی سرباز زده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از کنفرانس سالانه خود که قرار است هفته آینده برگزار شود سندی را منتشر کرد که نشان می دهد این نهاد نظارتی سازمان ملل آماده همکاری با عربستان برای تولید سوخت هسته ای است.

در گزارش بلومبرگ همچنین آمده است که یک موسسه چینی وابسته به آژانس بین المللی انرژی هسته ای پیش از این با عربستان در زمینه تحقیقات مرتبط با اکتشاف اورانیوم همکاری کرده است.

ایران پیش از این بارها از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته بود که در باره برنامه پنهانی هسته ای عربستان شفاف سازی کند.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در اشاره به برنامه های هسته ای عربستان گفته است: این بسیار مهم است که آژانس حضور داشته باشد و با هر کشوری که می خواهد هر فعالیت مرتبط با چرخه سوخت هسته ای داشته باشد، همکاری کند.

گروسی شرح داد که آژانس تا به امروز تنها مشاوره هایی محدود در باره تهیه سوخت از اورانیوم به عربستان ارائه داده و هم اکنون در حال رایزنی با مقامات سعودی در خصوص اعطای دسترسی بازرسان به افراد، مکان ها و اطلاعات بیشتر است تا بدین وسیله بتواند بر نحوه استفاده از اورانیوم بالقوه در این کشور نظارت و کنترل کند .

سعودی ها در سال های اخیر پیگیری و تلاش های خود را برای دستیابی به فن آوری هسته ای افزایش داده اند که این امر با استقبال و آمادگی همکاری بسکمک از شرکت های کره جنوبی، روسی و آمریکایی همراه بوده است.

عربستان سعودی در آستانه تکمیل اولین راکتور خود است که از آن به عنوان یک واحد کوچک تحقیقاتی 30 کیلوواتی یاد می شود. این رآکتور در حالی با مشارکت یک شرکت دولتی آرژانتینی به نام این واپ اس سی در دست تکمیل است که دولت آمریکا بر اساس گزارشی که مجلس کنندگان این کشور منتشر کرده در صدد تلاش برای تجهیز هر سریعتر عربستان به فناوری پیشرفته هسته ای است.

این کشور بارها وعده داده است که برنامه هسته ای خود را صرفاً برای اهداف صلح آمیز به کار ببرد. این در حالیست که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پیش تر تاکید کرده بود که اگر ایران به بمب اتمی دست پیدا کند این کشور نیز با حرکت در راستا یاد شده اقدام به تولید بمب اتم خواهد کرد.

کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح های هسته ای بارها هشدار داده اند که بدون تضمین های قوی و بازرسی های متناسب، همکاری فنی آژانس بین المللی انرژی هسته ای می تواند ناخواسته به کشورها در توسعه ظرفیت و توانایی تولید تسلیحات اتمی کمک کند.

بلومبرگ مدعی شده که بر اساس اسناد بدست آمده، زمین شناسان چینی به همتایان سعودی خود کمک کرده اند تا ذخایر اورانیوم واقع در منطقه شمال غربی این کشور، جایی که عربستان پروژه نئوم یا شهر هوشمند آینده را پایه ریزی کرده، شناسایی کنند.

عربستان سعودی یکی از 31 کشور جهان است که با استناد به مجموعه مقررات قدیمی آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از تاسیسات هسته ای خود را به این نهاد نظارتی سازمان ملل متحد نمی دهد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه بیان نمود که در تدارک یک ابتکار عمل تازه برای ملغی کردن مقررات قدیمی است زیرا به اعتقاد آژانس این مقررات نمی توانند ضامن صلح آمیز بودن همه فعالیت های هسته ای باشند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 981

به "برنامه هسته ای عربستان تقویت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه هسته ای عربستان تقویت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید