اعلام دلایل تاخیر در پرداخت پول فروش سهام عدالت، آب پاکی روی دست سهامداران عدالت

به گزارش مجله جهانگیر، تغییر ناظر کارگزاری ها و نحوه مدیریت فروش توسط این نهاد ها دلایل اصلی تاخیر در واریز وجه فروش سهام عدالت اعلام شد.

اعلام دلایل تاخیر در پرداخت پول فروش سهام عدالت، آب پاکی روی دست سهامداران عدالت

ارزش برگه های 500 هزار تومانی سهام عدالت در آخرین به روزرسانی در خاتمه معاملات روز گذشته به رقم 15 میلیون و 778 هزار تومان رسید که نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته رشد 400 هزار تومانی را تجربه نموده است. بازگشت فرایند معاملات و رشد شاخص بورس در اولین روز معاملاتی دارندگان سهام عدالت را به رشد دوباره سبد سهامشان امیدوار کرد.

ارزش سبد سهام عدالت که تا مرز 20 میلیون تومان هم پیش رفته بود در حالی با کاهش حدود 4 میلیونی روبرو شده است که کارشناسان علت این افت را مانند افت و اصلاح سهام سایرشرکت ها در نتیجه تصمیمات پی در پی مسوولان بورس و دولت می دانند. این در حالی است که چالش نحوه فروش سهام عدالت همچنان عظیم ترین مشکل دارندگان آن است. تاخیر در واریز وجه فروش سهام عدالت همچنان سهامداران را با مشکل روبرو نموده است و مسوولان هم همچنان این مسائل را ناشی از عدم اعلام شماره شبا در سامانه عدالت عنوان می نمایند.

فردین آقاعظیمی کارشناس بازار سرمایه در همین رابطه مهم ترین عامل تاخیر در پرداخت ها را تغییر ناظر کارگزاری ذکر می نماید و می گوید: عده ای که برای فروش سهام عدالت به وسیله سجام اقدام نموده بودند به دلیل اینکه کارگزاری آنها جزو سه کارگزاری اعلام شده در آن مقطع بود بعد از تغییر ناظر کارگزاری منتظر بودند تا در کمترین زمان ممکن پول خود را دریافت نمایند، این در حالی است که تغییر ناظر کارگزاری فرایند ای یک ماهه است و بعد از عبور از فرایند، مراحل رسیدگی به درخواست فروش انجام می گردد.

او دومین عامل تاخیر در پرداخت پول حاصل از فروش سهام عدالت را نحوه مدیریت فروش توسط کارگزاری مربوطه بیان می نماید. به گفته فردین آقاعظیمی سهام عدالت مجموعه ای از 36 سهام متفاوت است که کارگزاری یا بانک عامل بر اساس ارزندگی آن سهم تصمیم می گیرد کدام سهم را درچه مقطعی بفروشد تا سود بیشتری نصیب سهامدار گردد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه فروش سهام عدالت با سهم های دیگر که به فروش می رسد و پول آن بلافاصله واریز می گردد متفاوت است، اظهار می نماید: مطابقت شماره حساب افراد و تطبیق آن با اطلاعات داده شده در لیستی که ممکن است 2هزار نفر در آن حضور داشته باشند زمان بر است، از این رو ممکن است فرایند پرداخت را با تاخیر روبرو کند.

فردین آقاعظیمی در پاسخ به این پرسش سهامداران که پول سهام عدالت کجاست، آب پاکی را بر دست صاحبان سهام عدالت می ریزد و عنوان می نماید: مردم فکر می نمایند به محض اینکه دستور فروش را به بانک دادند باید بلافاصله برای آنها پول واریز گردد، این در حالی است که بعد از دستور فروش، ارسال سفارش به دست کارگزاری می رسد و اگر کارگزاری همان روز اقدام کند بعد از 2 روز کاری اطلاعات مربوطه در سپرده گذاری تطبیق داده می گردد.

او ادامه می دهد: این فرایند معمولا حدود 5 روز طول می کشد اما اگر در لیست فروش مشکل و تناقض اطلاعاتی وجود داشته باشد ممکن است کل لیست با تاخیر ارسال گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 973

به "اعلام دلایل تاخیر در پرداخت پول فروش سهام عدالت، آب پاکی روی دست سهامداران عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام دلایل تاخیر در پرداخت پول فروش سهام عدالت، آب پاکی روی دست سهامداران عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید